Mağaranın buzlu yüzeyinde patlayan lazerlerin sesleri birbirleriyle yarışırken, mağara bir kez daha sarsıldı. Önümde iki Stormtrooper daha asilerin silahlarından çıkan ışınlar sonucu can verirken, kendimi bir siperin arkasına attım. Soluklanmaya çalışırken içimi rahatlatan o anonsu duydum. "Lord Vader savaş alanına indi..." Derin bir nefes alıp elimdeki blaster tüfeğini kavradım ve arkasına saklanmış olduğum siperden fırlayarak Lord Vader'ın geleceği birkaç saniye sürede birkaç asiyi daha indirdim... Savaşın rüzgarları, hemen arkamdaki metalik nefes sesini ve ışınkılıcının o aşina vızıldamasını duyduğum anda anladığım üzere asilere karşı dönmeye başlamıştı. Zafer bir kez daha Imparatorluğundu!"

Star Wars fanları, geçtiğimiz günlerde Battlefront 2 ile bir kez daha çok uzak bir galaksideki savaş alanına inerek epik savaşlara katılmaya başladılar. Star Wars serisinin son filminin DVD'siyle aynı gün içinde çıkan oyunumuz, Battlefront 1'in yaptığı gibi bizi yine Star Wars evrenindeki büyük savaşların ortasına bırakıyor. Hem de eskisinden çok daha gelişmiş bir şekilde!

İlk oyun, bize hem piyade olarak, hem de araç kullanarak savaşma imkanı vermesiyle kalbimizde taht kurmuştu. Battlefront 2 ise, bunu bir adım daha öteye taşıyarak Hero'ları ve uzay savaşlarını da listemize ekleyerek Star Wars hayranlarının adeta sevinç çığlıkları atmasını sağlıyor...

Oyunu açtığımızda, klasik Star Wars müzikleriyle dolu menümüz bizi karşılıyor. Hemen bir profil yarattıktan sonra New Game dediğimizde ise, bize Training oynamak isteyip istemediğimiz soruluyor. Bakalım neler değişmiş diyerek training bölümünü kabul ettiğimizde ise kendimizi 501. Lejyon'un Klon askerlerinden biri olarak Geonosis savaşının ortasında buluyoruz. "Şuradaki Droid'leri temizle ki, diğer klonlar o sırada daha uygun bir konum alsınlar" türünden birkaç görev geçerken, bir yandan da sürekli olarak sınıfımızı değiştirerek ilerlemeye devam ediyoruz. Her sınıfın belli temel özelliklerini öğrendikten sonra, en sonunda Mace Windu'nun açılmasıyla oyunun en merak edilen yeniliğini test etme şansını da yakalıyoruz.

Jedi Hero'lar gerçekten de diğer birimlere göre nispeten daha güçlü, hızlı ve dayanıklılar. Ama yine de eğer dikkatli oynamazsanız bir anda harcanabiliyorlar. Tabi bu alıştırma bölümü olduğundan rahatça önünüze geleni keserek ilerleyebilirsiniz, herhangi bir zorlukla karşılaşacağınızı sanmıyorum. Bu bölümü geçtiğinizde ise, esas oyun başlıyor. Battlefront 1'deki instant action'dan farkı olmayan düz mantık görevlerden sonra, Battlefront 2'nin görev tabanlı, Klon askerlerin kendi ağızlarından yazdıkları günlüklerle desteklenen hikayelerle çok farklı bir tad alıyorsunuz. Bu günlükler gerçekten de görevlere ayrı bir derinlik, ayrı bir tad katıyor kesinlikle. Order 66'in verilmek üzere olduğunu farkeden Klon'un, Aayla Secura "Sizler gördüğüm en cesur askerlersiniz" dediğinde, "İyi ki hepimiz kask takıyorduk. General Secura hiçbirimizin suratındaki utancı görmek zorunda kalmadı" demesi gibi bir ayrıntı bile beni mest etmeye yetti açıkçası.

Training'in ardından gelen Mygeeto bölümünü geçtikten sonra ise Battlefront 2'nin yeniliklerinden biriyle daha karşılaşıyoruz. Episode III'te ağzımız açık izlediğimiz Coruscant'taki uzay savaşına bizzat katılarak droid'lerle uzayda dogfight'ın zevkine varıyoruz. Tabi görev gereği droid'lerin ana gemisine inip geminin reaktörünü içten patlatmayı da unutmuyoruz. Ve bunun ardından filmleri baz alan bir dizi görev serisiyle devam ediyoruz...