Evet! Sonunda gelmişti. İlk RTS Star Wars oyunu Galactic Battlegrounds. Aslında basit bir strateji oyunu olan... Çıkmış ama gerek grafikleriyle, gerek oynanışı ve bilumum nedenlerden dolayı tutulmamıştı. Bu yüzden Petrogylyph Games, önceki strateji oyunlarındaki tecrübesini, bu oyunla harmanlamış ki, ortaya mükemmel bir yapım çıkmış.

Oyunu kurduktan sonra hemen oyuna giriyoruz. Eğer sıradan bir oyuncuysanız fazla heyecanlanmanıza gerek yok, fakat sıkı bir SW tutkunuysanız kemerlerinizi bağlayın! Oyuna girdiğimizde Return of The Jedi filminden aşikar olduğumuz Ölüm Yıldızı'nın balkonuna benzer bir balkondayız. Neredeyse bir gezegen büyüklüğünde olan Ölüm Yıldızı'nın hangi balkonunda olduğumuzu ise bilmek güç :)

This is Darth Vader! We must get out of here!

İnce ayrıntıları atlayıp oyun geçmek istiyorum. Güzel bir menüyle karşılandık. Aslında stratejide pek iyi olmadığımı bilsem de, hemen hemen herkes tarafından bilinen Skirmish bölümünde Alderaan haritasını açıp oyuna daldım. İyi ki de daldım :) İmparatorluk güçleri tabii ki her zaman daha güçlü, daha kuvvetli, daha teknolojik. Oyundaki Skirmish menüsü neredeyse diğer tüm stratejilerdeki gibi. Renk seçiminden hangi takımda olduğunuzu size soruyor. Bu kısımda yabancılık çekeceğinizi sanmıyorum. Oyunda doğal olarak imparatorluk güçlerini seçtim :) İlk olarak 3 Fırtına Birliği taburu beni bekliyordu. Neredeyse bu yüzlere alışığızdır hepimiz. Sonra bana ait olan birimleri inceledim. Kontrollere alışana kadar haritada bir o tarafa, bir bu tarafa döndüm :) Kendime geldiğimde sırayla birimlerden birer güç birimi seçtim ve oyuna dahil ettim. Önce örümceğe benzeyen gemilerden, sonra Fırtına Birliği taburlarından ve Scout Birliğinden birkaç tabur yaptım. Tamamıyla savaşa hazır olduğum söylenemezdi ama Asi'lerin güçlerini bastıracak kadar iyi olduğumu biliyordum. Evet! O kadar güçlüydüm ki Asi'ler tüm birimleri tükenince zavallı R2-D2'yu ve 3PO'yu yolladılar :)

All Units ready!

Oyundaki birimlere iyi bir yenilik gelmiş. Bu öyle bir şey ki, çok işe yarıyor. Mesela 15 Fırtına Birliği taburu yaptıysanız, bu taburların hepsi haritada avare avare dolaşmıyor. İstediğiniz zaman yan taraftaki küçük menüden taburları oyuna dahil ediyorsunuz ve sonra savaşmaya başlıyorsunuz. Taburlar ne olursa olsun, onlara haritaya dahil eden gemilerin farklılığı ve inişlerindeki gerçekçiliği çok göz alıcı ve hoş bir detay. Yani bir taburu haritaya dahil eden bir İmperial Shuttle, savaş alanına iniyor ve taburu bıraktıktan sonra geri havalanıyor.

Skirmish'deki yarım saatlik keşfimden sonra, oyunun diğer bölümlerine hazırdım. Campaign modu'na girdim. Bu sefer Asi güçlerini seçtim. Zorluk seviyesini kolay yapıp oyunu başlattım. Bu sefer beni bekleyen neredeyse her film, her oyun, her çizgi romanın başından tanıdığımız intro'ydu. Bunu hatırlatmamıza gerek yoktur herhalde :)