Başlangıçta oyuna biraz kuşkuyla baktıysamda... Neyse, şimdi ne kuşkusu diyeceksiniz? Gerçekten Starcarft, Red Alert, Age of Empires olsun grafikler daha mı iyiydi? Kararı size bırakıyorum. Oyunu zaferle tamamlama konusunda yukarıda saydığım oyunları özleyeceksiniz. Bu oyunda çaba, dikkat ve strateji bakımından çok daha fazla öne çıkan özellik grafikler. Star Wars'u kolay kolay bilgisayarınızdan uninstall edemeyeceksiniz. Oyun rakiplerine çok büyük fark atıyor.

Oyunu yükleyip Star Wars filmlerinden alınmış fragmanı izledikten sonra arayüze ulaştığınızda single player, multiplayer, databank, scenario editor, options ve zonelabs'ın linkini göreceksiniz. Oyunda single player modu, standart game ve campaigns olarak ikiye ayrılıyor. Ayrıca scenario editor bölümünde de istediğiniz bir haritayı hazırlayabiliyorsunuz. Standart Game bölümünde altı uygarlık bulunmakta bu uygarlıklardan istediğinizi seçebildiğiniz gibi random (rastgele) yapıp bu seçimi makineye de bırakabilirsiniz. Standart game bölümünde seçebilceğiniz uygarlıklar Galactic Empire, Gungans, Rebel Alliance, Royal Naboo, Trade Federation ve Wookies. Her haritada en az iki rakibiniz olacak. Game Settings bölümü size oyunda istediğiniz özellikleri sağlamak için çok geniş seçenekler sunacak. Campaigns bölümünde ise alıştırma, OOM-9, Boss Nass, Darth Vader, Princess Leia ve Chewbacca bölümleri bulunmakta. Bu bölümlerde geçmeniz gereken en az 7 etap bulunmakta. Bu etaplara sıfır nova, ore, karbon ve foodla başlıyorsunuz.

Standart game'in oynanışına gelelim. Oyun süresince toplamanız gereken elementler var. Bunlar farklı renklerdeler ve hepsinin amacı farklı..

Kırmızı: food
Mavi: karbon
Yeşil: nova
Pembe: ore

Kırmızı için zeminde çiçekleri kullanacaksınız ve Food'u da asker yapmak için kullanacaksınız. Bunun için de işçi yapmanız gerekecek. En çok kullanacağınız ve elinizde en az olan element bu. Şayet kamp bölgenizden uzakta bir yerde bulursanız Ore/Nova veya Carbon Proc Center inşa ederek bulunduğunuz yerde çalışmaya başlayabilirsiniz.


Mavi ise bütün ağaçlar ve çalılıkları kapsıyor. Karbon bol miktarda bulabileceğiniz bir element. Bina, gemi ve aircraft yapımında kullanılır. Kamptan uzakta bir yerde bulursanız prefab shelter inşaa ederek bulunduğunuz yerde çalışmaya başlayabilirsiniz.


Yeşil daha çok inşaatlar için gerekli olan bir element. Savunmaya ait binaları inşa etmekte kullanılır. Kamptan uzakta bir yerde bulursanız prefab shelter inşaa ederek bulunduğunuz yerde çalışmaya başlayabilirsiniz.


Pembe ise duvar, turrets ve shield generators inşaa etmekte kullanılır. Kamptan uzakta bir yerde bulursanız prefab shelter inşaa ederek bulunduğunuz yerde çalışmaya başlayabilirsiniz.Workerlar size yukarıda belirttiğim elementleri toplayıp işlemekle görevli. Yapmak istediğiniz yapılar ise üç grupta toplanıyor:

Kırmızı: askeri yapı
Yeşil: korumaya ait yapı
Sarı: yapı (element toplama yapıları, asker üretim yapılarının tamamını kapsamaktadır)

Yukarıda belirttiğim özellikler bütün uygarlıklar için geçerli. Oyunda rakip uygarlıklara saldırmak pek yararlı değil. Amaç uzak yerlerdeki elementleri toplamak. Ağaçlıklı yerleri duvarla çevirin ve başına sağlam birlikler bırakın. Karşı tarafın kamp bölgesine de pek yaklaşmayın. Yaptığınız askerler ve savaş araçlarıda çalışma bölgelerinizi korumak için kullanmalısınız. Size tavsiyem çalışma alanlarınızı duvarlarla çevirmenizdir. Birliklerinizle de duvarı koruyun. Yaptığınız yapıları sürekli güçlendirin. Böylece daha çabuk büyüyeceksiniz. Birliklerinizin herhangi bir saldırı ya da taaruz halinde stratejisini siz belirleyebilirsiniz. Arayüzde sol alt köşede birlikleriniz dizilişini, saldırı ya da savunma pozisyonunu, agresifliğini vb belirleyebiliyorsunuz. Kiminle diplomatik ilişki kuracağınızın kararını size bırakıyorum. Güçlü olanın yanında olun. Bırakın önce düşmanlarınız size gelsin.

Campaigns bölümünde başlangıç olarak size Darth Vader'ı öneririm. Bütün campaig'lerde belirli bir güzergahta ilerliyorsunuz. Başarılı oldukça size dışardan takviye geliyor. Ekibinizde ayrıca yaralılarınızı tedavi etmeniz için iki de medic bulunuyor.

Şayet kazanırsanız yaptıklarınızı achievements'ta göreceksiniz.

Değerlendirme:
Başarılı ve uzun süre meşgul edecek bir oyun. Gelişmiş scenario editor. Kulağa hoş gelen ve oyunun atmosferini anlatan müzikler. Geniş multiplayer desteği.