Herkesin bildiği gibi oyun sektörünün önde gelen firmalarından biri de Lucas Arts'tır. Şimdi de küçük kardeşi Lucas Learning firması, abisinin bu iyi şöhretini, çıkardığı eğitim amaçlı oyunlarla devam ettiriyor ve de karşımıza Pit Droids ile çıkıyorlar.

Herhalde oyun piyasasında on yaşındaki gençten kırk ve üzeri yaştaki çocuklara oynarken aynı zevki verecek fazla sayıda oyun yoktur. Oyunda Star Wars teması içinde mantık yürütecek ve bulmacalar çözeceksiniz. Aslında aynı bulmacaları başka bir gezegende, veya daha başka bir ortamda da çözebilirdiniz, ancak, herhalde gözünüze bu kadar eğlenceli gelmezdi. Birçok bulmaca oyununun aksine oyunda hiç stres yaşamıyorsunuz, aksine beceremediğiniz seviyelerde büyük bir zevkle tekrar başlıyorsunuz. Oyunu bulmacaların amacı yönünden Lemmings'e benzetmek de hata olmaz sanırım.

Oyunun eğitime yönelik kısmını bir yana bırakacak olursak, Pit Droids mantık yürüttüğünüz bir bulmaca ve merak ile karışık bağımlılık yaratan bir oyun. Konusu da oldukça tanıdık. Star Wars: The Phantom Menace'tan hatırlayacağınız Tatooine gezegeninde geçiyor. Pod Racing arenasındaki küçük robotları hatırlarsınız (Pit Droid). İşte oyunda göreviniz tüccar Watto'nun adamı olarak bu Pit Droid'leri Pod Racing arenasına ulaştırmak. Pit Droid'ler Pod Racing arenada çok iyi birer teknisyen. Ancak gel gelelim olay yollarını bulmaya gelince bir o kadar yeteneksiz ve sakarlar. Siz de burada devreye giriyor ve Pit Droid'lere gitmelerini istediğiniz yönü gösteriyor ve bir noktadan diğerine ulaşmalarını sağlıyorsunuz.

Oyuna başlar başlamaz karşınıza çıkan ekranda farenize kliklerseniz konusu yukarıda yazılı oyuna başlıyorsunuz. Fakat, oyunu mutlaka bu şekilde oynamanız da gerekmiyor, ana sayfada farenizi ekranın sağına veya soluna götürdüğünüzde diğer seçeneklerle karşılaşıyorsunuz. Bunlardan en önemlisi, aynı filmde olduğu gibi 'çıplak' haldeki C3PO tarafından size kurallar hakkında uygulamalı verilen eğitim seçeneği. Bir diğer seçenek ise rastgele veya sizin seçebildiğiniz bir bulmacada oynamak. Bir diğerinde ise kendiniz bulmacalar yaratabiliyorsunuz. Oyuna yeni başlayanlara tavsiyem ilk olarak eğitim kısmını ziyaret etmeleri.

Gelelim Pit Droid'lere gidecekleri yönü nasıl tarif ettiğimize. Bunun için oyunda istediğiniz yöne çevirebildiğiniz oklar var ve yerlerini de istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Bu okların Droidlerin rengine göre olanlarından tutun, üzerinden belli sayıda droid geçtikten sonra devre dışı kalanlarına kadar birçok değişik türü var.

Droidlerin geçecekleri yollar ise bazı engellerle dolu. Bunlar duvarlar, pervaneler, sadece belli renkteki droidlere açılan kapılar, belli renkteki droidlerin geçemedikleri kapılar, daha önceden konulmuş sabit oklar, anahtarla açılması gereken kapılar gibi.

Oklarınızı doğru yerlere yerleştirdikten ve Droidlerinizi göndermeye başladıktan sonra, çıktıkları yerden varacakları yere ilerleyişlerini seyretmek de ayrı bir zevk. Tüm droidleri çıkışa ulaştırmanız gerekmiyor, ancak belli bir sayıyı da geçmelisiniz. Tabi ki ne kadar çok droidi eksiksiz ulaştırırsanız o kadar çok puan alıyorsunuz. Bulunduğunuz bölgeden diğer bölgeye geçebilmek için önce belli sayıda droidi bulunduğunuz bölgedeki puzzle'lar içinden geçirmeniz gerekiyor. Her yeni bölgeye geçtiğinizde ise çok güzel hazırlanmış bir animasyon film sizi bekliyor.

Zaman zaman, droidlerin yolları kesişebiliyor (unutmadan söyleyelim, droidler birbirleriyle çarpıştığında parçalanıyorlar). Bu tip durumlarda droidlere yolları kesişmeden önce fazladan birer adım attıracak 1-2 ok yerleştirirseniz sorun çözülüveriyor.

Oyundaki bir diğer güzel yan da kontrolların ve yakınlaştırma/uzaklaştırma vb. komutların çok kolay verilebiliyor olması. Oyunda arayüze çok çabuk alışıyorsunuz.

Sonuçta, Pit Droids sadece puzzle (bulmaca) meraklılarını tatmin edecek bir oyun değil, buna ek olarak iyi tasarlanmış, bağımlılık yaratan, ilgi ve merak uyandırıcı hoş bir oyun, belki de 1999 yılında çıkan en başarılı Star Wars oyunu. 7'den 77'ye herkese önerilir!