Geçtiğimiz yıl Playstation için piyasaya sürülen Star Wars: Starfigter'ın PC versiyonu orijinali ile aynı... Oyunun konusu Episode 1'e dayanıyor. Birkaç yıl önce oynadığım ve görevlerin büyük çoğunluğu yerde geçen Rogue Squadron'un aksine oyunun çoğu bölümleri uzayda geçiyor.

Oyunda konunun akışına göre 3 farklı karakteri ve değişik özelliklere sahip 3 farklı gemiyi kontrol ediyorsunuz. Aradaki kısa filmler oldukça eğlenceli ancak görevlerin çeşitliliği ve akışı açısından aynı şeyi söylemem mümkün değil. Kanyondaki görevler ve Droid kontrol gemisine yönelik saldırı (son bölüm) dışındaki görevler oldukça tek düze geldi diyebilirim.

En büyük sorunu görevleri yerine getirirken yaşıyorsunuz. Her görev birkaç ana ve opsiyonel alt görevden oluşuyor. Ancak yeni görevler ekranda bir yazı vb. ile değil kokpit konuşmasıyla oyuncuya aktarılıyor. Çatışmalar tüm şiddetiyle sürerken, kokpit konuşmasını kaçırdığınız anda görevleri sık sık baştan oynamak zorunda kalıyorsunuz. Hadi oyunu pause edip görev açıklamasını okuyalım derseniz, bu açıklama da son derece belirsiz kalıyor.

Starwars Starfighter'ın dikkati çeken bir özelliği ise diğer pilotlara "hedefime saldır", "formasyonu koru", "hedefimi koru" "yardım et" gibi talimatlar verebilmeniz. Ancak örneğin bir hedefe saldır talimatı verdiğinizde uçuş arkadaşlarınız size yardım etse de siz hedefi değiştirdiğiniz anda onlar da
değiştiriyor, bir diğer deyişle siz farklı, diğer uçuş ekibi de aynı anda farklı hedeflere saldıramıyor. Dolayısıyla oyunun bu özelliği kargo gemileri veya silahlı kargo gemileri gibi sadece büyük hedeflere saldırırken ateş gücünü yoğunlaştırmak açısından işe yarıyor.

Arayüzde gerekli kontrol alternatifleri sunulsa da, bir joystick şart, çünkü ne de olsa simülasyon - shoot em up karışımı bir Star Wars oyunu... Kontroller oldukça rahat, bir düğmeyle hızlanıp, diğerleriyle yavaşlarken geminin hem içinde hem de 3rd person açısıyla savaşabiliyorsunuz.

Oyunun en dikkat çekici yanı grafikleri... Savaştığınız mekanlar geniş, özel efektler mükemmel. Ekrana aynı anda 20-30 gemi doluştuğunda Duron 900, Geforce 2 MX, 256 MB RAM gibi ortalama değerlere sahip bilgisayarımı oldukça zorladığını vurgulamam gerekiyor. Kullandığınız geminin kokpitlerine de fazla özenilmemiş.

Ses efektleri ve müzikler önceki Star Wars oyunlarından farklı değil, Episode 1'in müzikleri oyuna başarıyla eklenmiş.

Az sayıda görev olduğu için oyunu bitirmek fazla uzun sürmüyor, bir, bilemediniz iki mesai dışında oyun seansında finale gelebiliyorsunuz.

Yapımcılar, bazı görevlerin oyuncuyu daraltacağını düşünerek menü ekranına hileleri girebileceğiniz bir alt ekran eklemişler. Oyunlarda hile kullanmaktan nefret ederim, ancak özellikle şu güne dek çıkmış en mükemmel Star Wars oyunu olan Jdi Knight 2: Jedi Outcast'i oynadıktan sonra Starfighter kabak tadı verdi, ben de son bölümde hileleri girip ne var ne yoksa vurup oyunu bitirdim :)

Uğraşmayın diye hileleri yazıma ekliyorum (Not: Hileleri options menüsünün altındaki codes menüsüne girmeniz lazım)

Tüm görevler açılır: overseer
Ekipte konseptini çizen James'in oyunu yaparken yaşadıkları: james
Uzay gemileri ve karakterlerin çizimleri: heroes
Düşman gemilerinin çizimleri: enemy
Yılbaşı sürprizi: woz
Ölümsüzlük: minime
Yönetmenin kamerasından: director
Bonus görevleri açmak için: nohud (Bonus görevleri açtıktan sonra Darth Maul'un oldukça güçlü silahlara sahip gemisini kontrol edip tüm görevleri oynayabiliyorsunuz - baya keyifli oluyor)

Overseer ve minime hilelerini kullanmanız ve savegame'lerinizi yedeklemeniz tavsiye edilir. Çünkü hileler girildikten sonra oyunu eski haline getiremiyorsunuz :)

Starfighter bende kötü bir izlenim bırakmadı, genel konu akışı fena değil ancak görevler sırasında oyuncuyu rahatlatacak bazı unsurlar eksik kalmış. Eğer bir Star Wars fanatiği iseniz, jetonlu arcade makinalarından hoşlanıyorsanız ve Episode 1'daki Starfighter'lara atlayıp düşman vurmak isterseniz tavsiye edilir. Oyunu bir uzay simülasyonu açısından ele alırsak 2000 yılında piyasaya çıkan ve hala oynanma değerine sahip olan Descent Freespace serilerinin bile oldukça gerisinde kalıyor.

Herkese iyi eğlenceler...