Nasıl bir giriş yapsam bilemiyorum. Çünkü filmini seyretmiş ve beğenmiş biri olarak oyunu görür görmez aldım, daha oynamaya fırsat bulamadan demo'sunu oynayan birinden "pek iyi birşeye benzemiyor" şeklinde yorum geldi... Ama buna bakmayıp oynamaya başlayınca hiç de öyle olmadığını gördüm. Hatta, yoğun ilgimi çekebilen çok az sayıda strateji oyunundan birisi oluverdiğini söyleyebilirim.

Evet, oyunumuz konusunu 1997 yapımı bir filmden alıyor, tabi film de konusunu 1960'larda yayınlanmış bir bilim-kurgu romanından. Filmin konusu birçok kişiye, özellikle sıkı bilim-kurgu hayranlarına, içerik yönünden abartılı ve saçma gelmişti. Ben de bir bilim kurgu hayranıyım ve bu türde yüzlerce film seyretmiş ve kitap okumuşumdur. Olaya entellektüel tarzında da bakmam, sadece hayal gücümü ne kadar zorladığı, ardındaki bilisel dayanaklar ve verdiği keyif bence daha önemlidir. Ayrıca fantastik bilim kurgulardan da hoşlanmam. Evet, Starship Troopers farklı konu ve geçtiği 23ncü yüzyıl dünya düzeni açısından baklıdığında çok ilginç yorumlar yapan bir filmdi bence. Neyse, filmin ve oyunumuzun konusu aynı: oyunda her ne kadar filmdeki esas çocuk Rico'yu oynamıyor olsak bile onun yaptığı gibi en çok 20 kişilik askeri bir tim'e Klendathu gezegeninden insanlığa büyük tehdit oluşturan Arachnid isimli dev böcekler ordusunu yoketmek için komuta ediyoruz. Bu böcek ordusunu elbette 20 kişilik tim'le yok etmiyoruz. Ama filmde olduğu gibi, bu kanlı savaşın bir köşesinde yer alıyor ve gösterdiğimiz (ilerlemek için göstermek zorunda olduğumuz) yüksek başarılar nedeniyle uzmanlık gerektiren görevlere yollanıp duruyoruz. Oyunda toplam 20 görev var, değişik gezegenlerde ve hava şartlarında, bazan da böcek yuvalarında başarıya ulaşmamız gerekiyor.

Oyunu başlattığınızda sade ve basit bir menü ortamında buluyorsunuz kendinizi. Öncelikle grafik ve ses ayarlarınızı makinanızın özelliklerine uygun ayarlayın. Tavsiyem hemen görevlere başlamamanız ve toplam 4 askeri eğitim bölümünü tamamlamanız. Aslına bakarsanız bu bölümlerde öğreneceklerinizi savaş sırasında da öğrenebilirsiniz fakat kötü bir "böcek katliamı" yaşamamanızı tercih ederim :). Bu eğitim bölümleri savaş sırasında size en uygun gelecek takım formasyonlarını ve taktikleri belirlemek ve öğrenmek için birebir.

Starship Troopers'ın genel kurgusu diğer birçok strateji oyunundaki gibi görevlerin sırayla tek tek tamamlanması şeklinde, fakat bazı farklılıklar yok değil. Öncelikle birçok strateji oyununun aksine görev sırasında "save" yapamıyorsunuz. Fakat görevde bizzat kendiniz bulunduğunuzdan görev sırasında siz veya görevin tamamlanabilmesi için gerekli aleti/silahı taşıyan asker ölecek olursa veya belli bir süre içinde yapmanız gereken bir şeyi yapamazsanız başarısız oluyorsunuz. Bu durumda isterseniz görevi en başından oynamak zorunda da kalmıyorsunuz; size üç seçenek sunuluyor: Göreve tekrar baştan başlama, "Retry" yani, kaldığınız yerden tekrar deneme (görev başına toplam 3 hakkınız var), veya çıkış :). Bu noktaya geldiğinizde göreve tekrar başlamanızı öneririm, çünkü "retry" seçeneğini kullanırsanız, görevi başarsanız bile görev sonunda verilecek olan silahlarını "upgrade" etmenize yarayan puanlar size verilmiyor, ve bunun eksikliğini de sonraki bölümlerde epey hissediyorsunuz.