Selamlar. Tatil öncesi birkaç oyunu inceleme ve/veya mini inceleme şeklinde tanıtmaya çalışacağım. İlk oyunumuz piyasaya sürülen popüler diğer bazı oyunlar arasında dikkatlerden kolayca kaçabilecek Startopia...

Startopia, Mucky Foot isimli firmanın ürünü. Bu firma daha önceleri Bullfrog'da çalışmış elemanların kurduğu bir firma ve çoğu Theme Park, Theme Hospital ve Dungeon Keeper gibi oyunların yapımında çalışmışlar. Zaten oyunun içeriğinden de bahsedince Startopia'nın da bu oyunlarla benzerliğini kolaylıkla görebileceksiniz.

Evet, Startopia da bir "management simulator". Bizde böyle bir oyun türü olmadığından strateji altına koyduk. Oyun için kısaca management temelli çalışan bir strateji oyunu denebilir. Baştan belirteyim; bu oyunda Command & Conquer gibi savaş ögeleri yok.

Oyunumuz halka şeklinde bir uzay istasyonunda geçiyor. Oyun tarzı ise Dungeon Keeper'ı baya bir andırıyor. Temel fark ise yeraltında değil uzayda geçiyor oluşu. Dungeon Keeper'da nasıl yaratıklarını memnun etmek için zevklerine uygun odalar yaratıyorduysanız, Startopia'da da uzaylılar için aynı şeyleri yapacaksınız. Bunun için power system, otel'ler, restoranlar, hastaneler, parklar, banklar, vb. yapacak ve özetle kendi ekonomisi içinde yaşayan mutlu bir popülasyonu geliştirmeye çalışacaksınız. Bunları yapmadaki amacınız ise uzay istasyonuna yavaş yavaş yayılarak tamamını ele geçirmeye çalışmak. Elinizdeki tek silah da elbette yaratıklara daha çekici bölümler yaratmak. Bu noktada oyunu multiplayer oynayabildiğinizi de sanırım hatırlatmam gerek.

Oyunda toplam 9 değişik yaratık türü var. Her türün de farklı çevre koşulları gereksinimi ve yiyecek ihtiyaçları var. Oyunda yer alan 40'ın üzerinde farklı bina türü, ki aralarında farklı tipte dükkanlar, depolar, utiliteler bulunuyor. Bunların bazıları yaratıkların eğlence ihtiyacını karşılamak bazıları da zorunlu ihtiyaçlarını gidermek amacıyla kuruluyor. Yaratıkların üzerlerine sağ mouse tuşuyla tıkladığınızda kendisiyle birebir iletişime geçiyor ve ihtiyaçları konusunda bilgiler edinebiliyorsunuz. Bu tip arayüzler biraz Black & White'ı andırıyor, ancak sadece andırıyor, oyun olarak bir ilgisi yok tabi...

Uzay istasyonu inşaat yapabileceğiniz üç seviyeden oluşuyor. İlk seviye teknik kat (technical deck), enerji kollektörleri ve fabrikalar için kullanılıyor. İkincisi zevk/eğlence katı (pleasure deck), artık ne işe yaradığını siz düşünün :)... Üçüncüsü ise Bio-deck; yaratıklar burada bitki yetiştirebiliyor, gölde yüzebiliyor, vb. yani doğayla ilgili çeşitli aktivitelerde bulunuyorlar.

Oyuna yeni herkes için en ideal başlangıç noktası eğitim bölümlerini (tutorial levels) oynamak. Bunu kesinlikle atlamamanızı öneriyorum, çünkü oyunun arayüzü ve oynama şekline alışmanın en kestirme yolu. Oyun her ne kadar Dungeon Keeper'a benzese de uzay çağı teknolojisinin getirdiği epey bir yenilik var...

Oyunda toplam 10 görev var (single player için elbette). Bu Mission'ları bitirdikten sonra veya önce Sandbox isimli single player modunu da deneyebilirsiniz. Bu modda tamamıyla serbestsiniz ve oynayacağınız görevin kurallarını ve hedeflerini kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Oyunun multiplayer modunda ise internet veya LAN üzerinden 4 kişilik oyunlar düzenleyebilirsiniz.

Oyunun grafikleri ise oldukça kaliteli. Modeller, ışık efektleri, kaplamalar ve özellikle detay seviyesi kesinlikle hayal kırıklığı yaşatmayacak kadar harika denebilir. Ayrıca istediğiniz yönde ayalayabildiğiniz kamera açısı, zoom ve yüksekli ayarları ile istasyon içindeki herhangi bir noktaya istediğiniz açıdan bakabiliyorsunuz.

Oyun yapım aşamasındayken ve piyasaya çıkışından sonra çok fazla ses getirmedi; uzun zamandır beklenen diğer bazı popüler oyunlar arasında kayboldu denebilir. Fakat kendi türünde oldukça başarılı ve kaliteli bir yapım. En kötü yönü ise, bence, sadece 10 single player görevden oluşması. Management türü stratejilerden (veya ekonomi ağırlıklı simülasyon-stratejilerden) hoşlanıyorsanız bu oyunu denemenizi öneririm. İlk başladığınızda biraz karışık gelse de ilerledikçe keyifle oynayacağınızı düşünüyorum...