Birkaç sene öncesinin PS2 oyunu State of Emergency, şimdi de PC için piyasada. Nedendir bilinmez ama 2 sene gibi bir süreden sonra PC için çıktı. Bu demek olmuyor ki, ancak PC'ler bu oyunu çalıştıracak kapasiteye gelebildiler. Böyle birşey söz konusu değil, zaten oyun konsolda nasılsa, aynen PC'ye çevrilmiş. Bu iyi birşey mi kötü birşey mi tartışılır ama yazının sonunda, bu konuda bir fikriniz olacağına emin olabilirsiniz.

Zamanında ilgimi çeken oyunlardan birisiydi SoE. Çünkü ilginç bir konusu, oynanış şekli ve atmosferi vardı. PS2'nin ilk çıktığı zamanlardı ve konsolu almak için iyi sebeplerden biriydi bu oyun. Ama şimdi bakıyorum da, öyle çok çekici bir oyun değil. Demek ki 2 sene içinde oyun teknolojilerinde ve benim kafa yapımda bu konuda büyük değişiklikler olmuş.

1 CD olarak geliyor SOE ve kurulumu sorunsuz olarak gerçekleşiyor. Setup ekranı oldukça sade. Sadece kontrolleri biraz değiştirmeniz gerekebilir. Normalde mouse tuşlarını vuruş tuşları yapmışlar ama ben oyunu mouse ile oynama taraftarı değilim. Klavyeden oynamak en mantıklısı. Zaten toplam 6 tuş var çok kullanılacak, bunları da kafanıza göre klavyeden ayarlarsanız kontrollerde bir problem yok. Oyunun aşırı hızlı ve zor olduğunu hatırlatır, kontrolleri ona göre size en rahat biçimde ayarlamanızı öneririm.

SOE, başkaldırı ve eylemlerin oyunu. Ayaklanma olmuş, halk ve örgütler ayaklanmış, polis hepsini yatıştırmaya çalışıyor, heryer karman çorman, bir de işin içine mafya girmiş. Herkes birbirini yiyor, herkes birbirinden öc almak istiyor. Böyle karışık bir oyun işte. Siz de bu oyun içinde, değişik karakterlerden birisini seçip, eylemlerinizi yerine getiriyorsunuz.

Bu eylemler, 2 farklı modda ayrılıyorlar. İlk modda kafanıza göre sağda solda karışıklık çıkartıp, polis dövüp, dükkan yağmalıyorsunuz. Bu Chaos modu. Adı üzerinde. Herkes etrafta koşuştururken siz de ne bulursanız etrafa ateş ediyorsunuz. Tabi etrafa ateş etmek demek herkesi öldürmeniz gerektiği demek değil. Polisler, mafya, değişik çeteler sizin düşmanınız. Bunların elemanlarını öldürürken puan kazanıyorsunuz, ama halka saldırırsanız puanınız düşüyor. Sivillere dokunmak yok. Diğer modda, yani revolution modunda ise değişik çete liderlerinden emirler alıyorsunuz. Bu emirler doğrultusunda ufak eylemler gerçekleştiriyorsunuz. Dükkan bombalamak, suikast, birisini korumak, hedef yok etmek falan gibi. Görevli modu oynamadan önce görevsizi oynayarak oyuna alışmak en mantıklısı, ardından diğer modda devam edersiniz ki eğlenceli mod olan o zaten.