John Woo, bu ismi daha önce duydunuz mu? Duymamanız imkânsız özellikle aksiyon filmi tutkunuysanız bu ismi kesin tanıyorsunuzdur. John Woo aksiyon filmlerinin duayenlerindendir. Kullandığı değişik teknikler diğer filmlerden belirgin şekilde ayırıyordur kendini. Özellikle akılcı kamera kullanımı kendine has bir özellik kazandırmıştır filmlerinde Joh Woo'nun. Şöyle bir düşündüğümüzde aklımıza gelen filmleri Hard Boiled, Hard Target, Face Off ve Mission Impossible 2. Bu filmleri izlemişseniz zaten John Woo'nun ne kadar muhteşem bir yönetmen olduğunu anlamışsınızdır. Neyse yönetmeni bu kadar anlatmamanın sebebi bildiğiniz gibi oyunumuzun sanat yönetmeni olması. Clive Barker'dan (Undying - Jericho) sonra John Woo'yu da bu parkurda görmek çok hoşuma gitti.

Aylarca beklediğimiz aksiyonu oyunu Stranglehold sonunda çıktı. Video'larını izlerken dürüst olmak gerekirse ağzımın suyu akıyordu, acaba gerçekten bunlar oyun içi görüntüler miydi ve bu hareketleri oynarken kolayca yapabilecek miydik diye merak ediyordum. Neyse ki boşuna telaşlanmışım, beklentilerimizi yeterli ölçüde karşılayacak bir oyunla karşı karşıyayız.

Oyunun konusu oldukça klişe, yine asi bir polisi canlandırıyoruz. Bir polisin öldürülmesi sonucunda Tequila bu işi yapanların kimler olduğunu araştırmaya karar veriyor. Fakat bunu duyan mafya Tequila'nın ailesini kaçırıyor ve olay sadece katili bulmak olmaktan çıkıp ailemizi de kurtarmaya çalıştığımız bir senaryoya dönüşüyor. Tequila'yı yakından tanıyorsunuz ünlü aktör Chow Yun-Fat. Birçok John Woo filminde bu aktörle karşılaşmıştık. Hatırlayamayanlar içinde Crouching Tiger Hidden Dragon filmini öneriyorum. Chow bire bir yansıtılmış oyuna ve ayrıca seslendirmeyi de kendisi üstlenmiş.

Stranglehold aynı Max Payne oyunu gibi, hatta kopyası denilebilir. Ama Stranglehold'un da kendine has özellikleri yok değil. MP'deki "Bullet time" hadisesi bu oyunda da mevcut ve adı da "Tequila time". Ama oyunu güzel yapanda zaten bu özellik. Artistik atlayışlarla düşmanları mermi manyağı yapmak çok zevkli. Zaten sadece sağa sola atla mecburiyeti yok, duvarlardan sekerek taklalar atarak ta bu işleri halledebiliyoruz. Tequila çok esnek bir karakter, her türlü artistik hareketi yapmaktan çekinmiyor ve bu hareketleri yapmak çocuk oyuncağı. İlk 15 dakikada oyuna alışmak ve artistik hareketleri yapmak için yeterli.
Tequila time ile birlikte ağır çekim moduna giriyoruz ve mermilerden kaçmak ve düşmanları vurmak daha kolay hale geliyor. Yaptıklarımız bu kadarla da kalmıyor, masaların üzerinde ve merdiven kollarına kayarak ağır çekime geçiliyor ve düşmanlarımızı haklarken kolay hedefte olmuyoruz. Düşmana acı vereceğimiz bir sürü silahta emrinize amade. Tabancalar, hafif ve ağır makineli silahlar kullanımınıza sunulmuş, ancak iki silahtan fazlasını taşıyamıyorsunuz. Zaten gerekte kalmıyor, çünkü öldürdüğünüz kişilerden silah ve bol miktarda mermi bulmanız mümkün. O yüzden mermi sıkıntısı çekmeyeceksiniz. Bu ilk yardım çantaları içinde geçerli. Çatışma alanlarınıza genellikle birkaç tane serpiştirilmiş çünkü.

Oyunun bir diğer güzel özelliği de Tequila�ya bazı özel güçler verilmiş. Ama bunlar büyü gibi fantastik değiller. Ancak oyuna ayrı bir hava kattığı kesin.


Health: Adı üzerinde gücünüzü bir miktar tazelemeye yarıyor.

Precision Aim: Bu özellikte First Person moduna geçiyoruz ve uzaktaki hedefi tek atışta (tabi vurduğunuz yer önemli) öldürmemizi sağlıyor. Aynı Max Payne'de olduğu gibi, ateş ettiğinizde kamera mermiyi takip ediyor.

Barrage: Yaradana sığınıp Allah yarattı dememe modu diyebiliriz. Belli bir süre ne gücünüz azalıyor nede merminiz. Geleni geçeni bitiriyorsunuz.

Spin attack: Bu en sevdiğim özelliklerden biri, etrafınız düşmanla mı çevrildi, kaçacak yerinizde mi yok bu özellik sayesinde 360 derecelik bir dönüş yapıp tüm düşmanları öbür tarafa gönderebiliyorsunuz.

Health özelliği oyunun başında veriliyor. Diğer güçlerin tamamını da birkaç bölüm içinde elde edebiliyorsunuz. Bazen hayat kurtarıyorlar dikkatli kullanın.