Activison ve Black Ops Entertainment, PS2'si olanlara harika bir deneyim yaşatmak için bir çalışma yapmışlar. Ortaya oldukça eğlenceli bir sokak basketbolu oyunu çıkmış. Hmm bu lafı sevmedim, Streetball oyunu demek lazımmış :)

Bir sokak basketbolcusunu meşhur eden şeyler sadece onun oynama tarzı değildir. Giyim tarzı, hareketleri falan da çok önemlidir. Bu oyunda da tonlarca kıyafet, deli gibi hareket bolluğu, bir dolu rap müzik bulacaksınız. Zaten oyun DvD'de geliyor. Bu da demek oluyor ki, oyun video ve müzik bakımından oldukça zengin. Oyun bize karakter yaratma imkanı da sunuyor. Üzerlerine giydikleri şapka ve pantolonlardan, vücutlarındaki dövmelere kadar herşeye siz karar verebiliyorsunuz. Ayrıca değişik tarzda küpeler ve piercingler de takabiliyorsunuz. Rap kliplerinde gördüğümüz takılar da oyunda mevcut. Ama anlamadığım birşey var ki, o da yarattığınız karakterlere isim veremiyor oluşunuz...

Oyun DvD olduğundan, doğal olarak içinde tonlarca video görüntüler olacak. Bunların başında Cypress Hill ve Master P.'nin klipleri var. Ayrıca meşhur sokak basketbolcularının bazı özel hareketlerini gösteren görüntüler de var. Bunlar oldukça hoşuma gitti diyebilirim. Oyundaki tutorial bölümünde ise, oyundaki özel hareketlerin video olarak gösterilen bölümleri de var.

Oyun oldukça eğlenceli. Bir kere 8 oyuncuyu destekliyor. Her modu 8 oyuncu ile oynayabiliyorsunuz. Tabi multitabınız varsa. Oyunda çeşitli modlar var. World Tournament'de ülkeler arası maçlar yapıyorsunuz. Lord of the Court'da ise, mahalle maçı tarzı oyunlar oynuyorsunuz. Oyunda ilerledikçe, bonus özellikleri açabiliyorsunuz. Bunların arasında gizli karakterler, sahalar ve buna benzer ıvır zıvırlar var.

Oyun ofansif ağırlıklı bir oyun. Yani atak yapmak daha önemli. Hızlı bir oyun olduğundan, atak yaparken de ellerinizin aynı hızda çalışması gerekiyor. Neyse ki, PS2'nin Pad'i, buna uygun. Oyunda dunk olayı aynen Matrix tarzında ele alınmış. Şu Matrix çıktıktan sonra filmlerin ve oyunların ruhunu değiştirdi. Buraya kadar gelmiş işte. Oyunda yaptığınız güzel hareketleri, slowmotion olarak tekrar izleyebiliyorsunuz.

Oyunun grafikleri beklediğim gibi çıkmadı. Playstation 2'ye yakışmayan grafikleri var oyunun. Özellikle de karakter modellemeleri oldukça detaysız çizilmişler. Kıyafetler ve lisansı alınan giysiler güzel görünüyorlar ama karakterlerin kendileri, oldukça boş gibi duruyorlar. Aynı şey saha için de geçerli. Oldukça boş gibi duran sahalar var. Seyirciler falan hepsi aynı gibi durmalarına rağmen, bu sizi fazla zorlamıyor. Sahanın grafikleri yine de oyunculara göre daha iyi görünüyor. Ama yine de böyle bir oyundan daha iyi grafikler beklerdim. Konsol oyunu bu sonuçta. Sağlam grafikli olması tek avantajı olması gerekir.

Oyunun grafik açısından oyuncuları eğlendirecek bir yanı, potaya yapılan smaçlar. Bunları gerçekten harika yapmışlar. Tamamen gerçekmiş gibi görünüyorlar. Potaya ellerinin ve topun gerçeğe çok yakın çarpması ve sekmesi, bunlar oldukça gerçekçi yapılmış. Çarpışma hesaplamaları ise asla sekmeden, doğru yapılıyorlar. Smaç hareketleri oldukça çeşitliler. Bu da eğlenceli animasyonlar izlemek anlamına geliyor.