Her zaman simulasyon oyunlarını çok sevmişimdir. Bana farklı bir dünya gibi gelirler. Ama her zaman da uzak durmuşumdur. Şimdi "ne alaka" diyecek olursanız, anlatayım. Simulasyon oyunları, klavyedeki tuş sayısının iki katı kadar tuşa sahip olduklarından bana her zaman aşırı zor gelmişlerdir. Ama bazen oynayabildiklerim de çıkıyor ve bunlardan oldukça fazla zevk alıyorum. Bu yazımda anlatacağım oyun ise oynaması zor olan kısımdan; oynarken çok zorlandım ama bir o kadar da zevk aldım. Sıcak sıcak piyasaya sürülmüş oyunu inceleme zevkini de tattım. Şimdi okuma zevkini de siz tadacaksınız :)

Tsuyoshi Kawahito tarafından yapılan oyun 1960 yılında geçiyor. Yani o yıla ait uçak modellerini kullanıyoruz. Oyun oldukça detaylı tasarlanmış. O yüzden uzun zaman başından kalkamayacağımız kesin. Oyunun aslında Vietnam'da geçmesi gerekiyordu ama Orta Doğu gibi bir mekanda geçiyor. Bunu neden böyle yapmışlar anlamadım ama yine de Vietnam'da olsaydı, daha iyi olurdu. Her nerede olursa olsun, oyun oldukça zevkli. Mekanlar güzel, oynaması zor olmasa, tadından yenmeyecek ama oyuna alışmak biraz zaman alıyor. Ben alışana kadar resmen gerçek pilotlar gibi ter döktüm. Alıştıktan sonra ise oyunun başından kalkamadım. Siz de eğer beceremezseniz bile, tekrar tekrar deneyerek kendinizi geliştirin.

Oyunun özelliklerine değinelim biraz. Oyunda 2 campaing var. Single Player görevleri aslında o kadar da çok değil. Ama görev editörü sayesinde kendimize yeni görevler yaratabiliyorsunuz. Bu editörün de kullanımı oldukça kolay, alışma süresi çok kısa. Kısa zamanda kendinize sağlam bölümler hazırlayabileceksiniz. Oyunda eski usül it dalaşları konu edilmiş. Oyun da 60'larda geçtiğinden öyle teknolojik silahlar beklemeyin. Makineli tüfeklerle düşmanlarınızı yere indirmeye çalışacaksınız. Bu da oyunu çok zor yapıyor.

Oyunun fizik modellemesinin kusursuza yakın olması, kontrollerin zorluğunu da yanında getiriyor. Havada çevik manevralar yapmak için çok zorlanacaksınız. Çoğu zaman uçağı sabitleyemeyecek, yere çakılacaksınız. Bu yönden oyun eksi puan alıyor gibime geliyor bana. Çünkü çoğu kişi, ki burada bu tarzın kurtlarından bahsetmiyorum, oyundan zevk alamayacaktır. Kontrol edilemeyen bir uçak ve ateşlenmesi cehennem azabına yol açan bir silah ile bu oyun öyle herkese zevk vermeyebilir. Gerçi en başta zevk aldım dedim ama, istisnalar kaideyi bozmazlar.

Oyunun yapay zekası gayet iyi, mantıklı hareket ediyorlar düşmanlarınız. Bu da rakiplerinizi yerle buluşturmak daha zor anlamına geliyor. Bir diğer zorluk ise, oyunda waypoint ve harita sistemlerinin başarısız olması; bunu ihmal etmemişler ama yetersiz olmasının önüne geçememişler. Bu da görevlerdeki hakimiyetimize balta vuruyor. Ayrıca radarlar da çok kullanışsız ve yetersiz. Çok ilkelmiş ve basitmiş gibi gözüküyorlar. Bu da bir uçak için büyük bir eksi. Uçak oyunu için ne derece bir eksi olduğuna artık siz karar verin. Ayrıca oyunun füze kilitlenmelerinde de bir sorun var. Her zaman sağlıklı bir şekilde bu işi yapamayabiliyorsunuz. Bu da rahatsız edici bir durum ortaya çıkartıyor.