Efsaneler herkes için olmasa da, hayal gücü geniş olan insanlar açısından gerçekten çok etkileyicidirler her zaman. Masalımsı havaları, içerdikleri olağanüstü olaylar ve sıradışı karakterlerle efsaneleri okumak, dinlemek gerçekten heyecan vericidir veya en azından eğlencelidir. Peki ya yaşamak. Evet efsaneleri yaşamak. Bu gerçekten mükemmel olurdu. Belki gerçek hayatta, yaşanmamış efsaneleri yaşamak mümkün olmayacak hiç bir zaman, peki ya sanal dünyada. Evet, işte bunun için kollar sıvandı ve bir zamanlar haçlı seferi yapan askerler artık efsanelerin askerleri olup karşımıza çıktılar Stronghold Legends'te.

Welcome My Liege

Bilindiği üzere Stronghold serisi strateji tarzının tamamen bambaşka bir yanını sergilemektedir. Diğer tüm strateji oyunlarına göre çok daha gerçekçi bir oynanışa, daha mantıklı gelişim ve üretim seçeneklerine sahip olmasının yanı sıra, içerdiği bina, birim ve oyun içerisinde kullanılmış olan neredeyse herşey çok gerçekçi bir yapıda karşımıza çıkmıştı. Oyundaki tüm üretim seçenekleri bir başka seçenekle etkileşimliydi ki öyle olması da lazımdı. Örnek verecek olursak ekmek üretebilmek için oyunda buğday tarlası, değirmen ve fırın yapmış olmamız lazımdı. Bununla birlikte üretim ve gelişme seçenekleri serinin her oyunda daha da iyiye gitmişti. Savaşlar da diğer strateji oyunlarına göre çok farklı olmasa da farklı denilebilecek bir tarzdaydı ve en önemlisi oyunda ne olursa olsun bir kale kurulmalıydı. Etrafı duvarlarla çevrili olmayan kulelerle ve kulelerin üstüne dizilmiş okçularla desteklenmeyen bir kaleyi düşmanlara karşı savunmak gerçekten çok zordu. Bu da zaten oyunun Stronghold adını taşımasının en temel sebebi.

Serinin her oyunu başta benim kişisel görüşüme göre oldukça başarılıydı.(Birçok kişi için Crusader hala serinin en iyisi olarak görülmekte) Her ne kadar hiç bir oyun sitesinden yüksek puanlar alamamış olsa da yine benim görüşüme göre Stronghold 2 de gerçekten kaliteli ve oynamaya değer bir oyundu. Ama birçok eksiği vardı ve hakikaten oyunun tadı damağımızda kalıyor tam doyuma ulaşamıyorduk. Seri her oyunda gelişti, gelişti ve yavaş yavaş taşlar yerine oturmaya başladıkça her şey daha iyiye doğru gitti. Son nokta olarak ise Stronghold Legends, seriyi bambaşka bir çehreyle çevreleyip karşımıza çıktı.

Kral Arthur, Excalibur ve Camelot

Oyunda çok bilinen bir efsanevi(bazılarına göre gerçekte de yaşamış) bir karakter olan Kral Arthur'un hikâyesini başka bir bakış açısından ve tamamen Stronghold çizgisine bağlı olarak yaşamaktayız. Babası Uther'in taşa saplamış olduğu kılıcı excalibur'u yerinden çıkartarak kral olan Arthur bu oyunda Saxon'lara karşı yanında Sir Lancelot, Gawain, Bedivere, Percival, Galahad, Gareth gibi şövalyeler ve Merlin ile birlikte mücadele etmekte. Guinevere de bu oyunda ismi geçen ve görebileceğimiz karakterlerden. Bunun dışında karşımızda başka düşmanlarda olacak tabii ki. Hikâye bilinen Kral Arthur hikâyesi olmanın dışına çıkıp bambaşka bir hal almış bu sefer karşısında Ice ve Evil olmak üzere iki farklı düşman daha bulunuyor Arthur'un. Bunun dışında bahsettiğim o diğer ırklara ait kampanyalar da bulunmakta oyunda. Oyunda Arthur'la oynadığımız kampanyada öncelikle excaliburu ele geçiriyor kral olup Camelot'u kurmaya ve daha sonra savaşlar yapıp galibiyetimizi ilan etmeye çalışıyoruz diyebilirim kısaca. Diğer ırklar ise tam tersine birbirlerine ve özellikle de Arthur'a karşı savaşıp onu yok etmek için uğraşıyorlar. Her ırkın kendine ait özel karakterleri daha doğrusu kahramanları var. İnsanlar için saydığım kahramanların dışında bir de bizi oyunun giriş ekranında karşılayan ejderhayı yapmamız mümkün. Fakat çok uzun ömürlü bir canlı değil maalesef.............