Küçükken (belki şimdi bile) en büyük merakım uzaktan kumandalı model arabaları kullanmaktı. Bizimkinin sadece amatör bir zevk olmasına karşın dünyanın birçok ülkesinde profesyonel model araba yarışları düzenlenmekte. Oyunumuz da sponsorları ve farklı ülkelerdeki pistleriyle bu yarışları bilgisayalarımıza taşımak amacıyla yapılmış. Oyunda kullanılan arabalar gerçek yarış arabaları olmadığından sürüş dinamiği ve gerçekçilik gibi detayları aramak ve incelemek gibi bir sorunumuz da yok.

Oyunda model arabaları kullandığımızı söylemiştik. Sanki gerçek bir yarış arabasını yönetiyormuşçasına kontrol ettiğiniz bu arabaları farklı yarış ve müsabaka modlarında kullanacak ve üzerinde değişiklikler bile yapabileceksiniz (bu sadece şampiyonada geçerli). Şimdi menüler ve beraberinde yarış tipleri üzerinde kısaca duralım.

* Single Player
Burada tek başınıza oynayabileceğiniz 5 farklı yarış ve yarışma türü bulunuyor:

o Arcade: Seçeceğiniz standart bir araba ile 4 yarış dizisini birinci gelerek tamamlamanız gerekiyor. Sonunda birinci gelmeniz oyunda kilitli olan bazı pistlerin açılmasını sağlıyor. Pistleri tamamladıkça bir sonraki yarış için iki farklı pist seçeneği çıkıyor ve istediğinizi seçip devam ediyorsunuz.

o Exhibition: Bu yarış tipinde kendi seçeceğiniz bir pistte, yine kendinizin belirleyebileceği tur ve rakip sayısı, zorluk derecesi, araba gibi seçeneklerle yarışabiliyorsunuz. Bu yarış türü iyi bir eğitim/antreman bölümü sayılabilir.

o Time Trial: Burada da Exhibition'daki gibi pisti ve arabanızı seçtikten sonra yarışa başlıyorsunuz. Ancak bu kez rakibiniz kendinizsiniz. Zaman ve tur sınırlaması yok. Amacınız en iyi zamanı yapmak. İkinci turdan itibaren önceki turlardaki gölgeleriniz size katılıyor ve bu kez kendinizle yarışmaya başlıyorsunuz. Bu yarışlarda en iyi zamanı yaptığınız turu isterseniz kaydedebiliyor ve daha sonra kendinizi geliştirmek için tekrar yükleyip çalışmaya devam edebiliyorsunuz.

o Stunt Challenge: Açıkçası artistik hareketlerle aram pek iyi olmadığından bu bölümü fazla deneyemedim. Burada kaykay/BMX vb. yarışlarının yapıldığı pistlere benzer pistlerde arabanızla size verilen süre içinde artistik hareketler yaparak puan toplamaya çalışıyorsunuz. Sanırım bu bölüm "kim daha yüksek puan alacak?" şeklinde aynı bilgisayarda yarışan oyuncular için hazırlanmış.

o Championship: Oyunda bir şampiyona olmaması düşünülemezdi. Bu bölüme başladığınızda isminizi yazdıktan sonra sizin için yaratılan turnuva profili kaydediliyor ve şampiyonaya daha sonra kaldığınız yarıştan devam edebiliyorsunuz. İlk başta kendinize beş değişik sponsordan birini seçmeniz gerekiyor. Bu sponsorlar arabaların değişik parçalarını üreten firmalar. Ürettiği parça türüne göre arabanızın farklı avantajları ile elinize verilen belli bir miktar para oluyor. Araba seçiminde bu parayı kullanarak arabanızı satın alıyor ve artan para ile isterseniz daha iyi parçalar satın alabiliyorsunuz. Arabanızda değiştirebileceğiniz epey parça var: süspansiyon (Suspension), elektronik kontrol devresi (BMS Unit), normalden çok daha fazla dayanan ve daha çabuk şarj olan farklı tipte piller (Batteries), farklı güçlerde motorlar, şase (Chasis), frenler (Brake), dişli kutusu/şanzıman (Gear Bo, roketleme ekipmanı (Boost), Lastik tipleri (Tyre) ve önden/arkadan çekiş veya dört çeker gibi seçenekleriniz olan Drive System. Unutmayın elinizdekinden daha iyi bir parça her zaman daha pahalı oluyor. Parça değiştireceğiniz zaman elinizdeki parça hiç kullanılmamışsa sıfır parça fiyatından geri alınıyor, kullanıldıkça da ikinci el değeri düşüyor.

Şampiyona yarışlarını birinci bitirmeniz gerekmiyor, ancak birincilikte alacağınız para ödülü en yüksek rakama ulaşıyor ve yarış aralarında arabanızın parçalarını geliştirmek için bu paraya ihtiyacınız oluyor. Yarışlar arasında (sanırım bazı yarışların sonunda birinci gelirseniz) 30 saniyelik küçük bir Stunt Challenge yaparak ekstra para kazanıyorsunuz. Şampiyona normalde 20 yarıştan oluşuyor ve sonunda (sanırım şampiyonayı birinci bitirirseniz) son bir yarış daha yapıyorsunuz. Bu yarışta birinci gelirseniz oyunun başında kilitli olan yeni bir araba açılıyor.

* Multiplayer: Eğer PC'nizde USB portuna bağlı en az bir joystick/gamepad/direksiyon vb. varsa ancak o zaman multiplayer oynayabiliyorsunuz. Bunu sadece 2 kişilik modda deneyebildim. Oyuncular aynı ekranda seçtikleri pistte "quick race" veya "turnuva" şeklinde yarışabiliyorlar. Yazıldığı kadarıyla toplam 4 kontrol üniteniz varsa 4 oyuncu aynı ekranda yarışabiliyorsunuz. Bu tip bir oyun için oldukça güzel bir özellik denebilir. Oyunda bunun haricinde internet ve LAN gibi başka bir multiplayer seçeneği yok.

* Catalogue: Oyunda yer alan açık veya kapalı tüm arabalar, pistler ve araba parçalarını bu ekranda görebiliyorsunuz.

* Records: Yukarıda açıkladığım yarış tiplerinde (Arcade, Time Trial, Stunt Challenge ve Championship) elde edilmiş rekorların tutulduğu skor tabloları.

* Options: Bu bölümde oyunun ses, kontrol vb. ayarlarını yapabiliyorsunuz. Grafik ayarları ise sadece oyuna ilk başlattığınızda çıkan arayüzde karşınıza geliyor. Bu ayarlara Windows'un Start menüsünden tekrar ulaşabilirsiniz.

* Quit: Sanırım ne olduğunu bilmeyen pek kalmamıştır.