Gözler her zaman değişik tarzda oyunlar istiyor. Artık bir türden o kadar fazla oyun çıkıyor ki. Hele bir de popüler olduğu zaman, ardı arkası kesilmiyor. Artık birçok kişinin FPS oyunlarından midesi bulanmıştır. Birbirlerinin kopyası gibi ard arda piyasaya çıkıyorlar, bir süre daha çıkmaya devam edecekler gibi. Arada sırada da olsa, özgün senaryolu ve oldukça değişik oyunlar da düşüyor piyasaya. Stuntman de bunlardan biri. Oldukça eğlenceli ve daha önce pek denenmemiş bir konusu var. Gerçi seneler önce, PC için yıllanmışlar bilir, Stunt adında bir oyun vardı. Disket devrinde idi, Amiga için de vardı zannedersem. Onda da değişik yollardan hopluyor zıplıyorduk, hatta kendimiz için pist yapıyorduk. İşte Reflections Games, bu işi biraz daha ileri götürmüş, olaya daha bir renk katmış.

Oyunun konusu harika. Bir filmin çekimindeyiz ve dublörüz. Ben her zaman böyle bir mesleğim olsun istemiştim, ama buna benzer bir mesleğim olacak. Herneyse. Oyunda film çekimlerinde bulunuyoruz. Her bölüm başında bize yapmamız gerekenler anlatılıyor. Ardından da "motor" deniliyor, biz de atlıyoruz arabamıza işimizi yapıyoruz. Ama bu o kadar da kolay değil. Oyun esnasında, bize denilenleri aynen yapmamız gerekmekte. Ne eksik ne de fazla. Tabi birebir yapılmasından bahsetmiyorum. Sadece size söylenenler yapılmalı. Mesela yolda gidiyorsunuz, bir motorsikletlinin solundan geçerek rampadan atlamanız gerekmekte, ardından yan yoldan çıkan arabaynın önünden geçip yine bir rampadan patlamalar eşliğinde atlamanız gerekmekte. Yere de düz düşmeniz falan filan... İşte bölümler böyle. Gittikçe de zorlaşıyor tabi. Ama eğlence asla azalmıyor. Bölümlerde ilerledikçe kendinizi öyle bir kaptırıyorsunuz ki, resmen gerçek bir film çeviriyormuş gibi hissediyorsunuz.

Kontroller de hiç zor değiller. Aslen PC oyuncusu olmama rağmen, gamepad ile kontrollere hemen alıştım ve oyunda hakimiyet sağladım. Sıkı konsolcular da fazla zaman geçmeden alışacaklardır. Zaten fazla da tuş yok kafa yormanız gereken. İşin asıl dikkat edilmesi gereken şeyi, hata yapmadan bölüm sonuna ulaşmak.

Grafik olarak oyun müthiş gözükmekte. Zaten firma, bildiğiniz gibi Driver oyununun da yapımcısı olmakta. Bu yüzden sanırım etraf biraz Driver gibi görünmekte. Motorları aynı olabilir belki. Ama yine de etrafınızda gördüğünüz herşey en ince ayrıntısına kadar çizilmişler, modellenmişler. Patlama efektleri ve parlama efektleri son derece hoş görünüyorlar. Arabaların modellemeleri de aynı şekilde.

Ses efektleri olarak da, inana gaz veren müzikler var. Müzikler tabi ki değiştirilebiliyor ve oyun DVD olduğundan, oldukça kaliteli ve yeterli sayıda müziğiniz oluyor. Bu bahsettiğim kalite, oyun içi videoları için de geçerli. Ha bir de oyunla birlikte gelen ekstralardan da hiç bahsetmiyim, sadece bunların olduğunu bilin. Gerisi süpriz. Eee, DVD doldurmak pek kolay değil :)

Oyunda sadece fizik modellemelerinde ve biraz da oyunun motorunda sorun var gibi. Siz tam zıplama olayını ayarlamışken fazla çabiliyorsunuz veya sert bir yerden geri sekebiliyorsunuz. Hele bir de gerçekçi bir oyuna alışıp bu oyuna başladıysanız, o gerçekçi fizik modelini bu oyunda da arıyorsunuz ama sonuç pek umduğunuz gibi olmuyor. Bana öyle oldu. Rampalardan atlayıp varilleri devirmem gerekiyordu ama ne yazık ki fizik modellemesi biraz garip olduğundan, bu işi 3. denememde becerebildim. Olsun, alıştıktan sonra pek sorun olacağını sanmıyorum.

İşte böyle arkadaşlar, bu oyunu kesinlikle konsol sahiplerine öneriyorum. Eşi bulunmaz bir oyun. Motorundaki bazı sorunlar oyunun benden tam not almasını engelledi ama yine de kıl payı kaçırdığını bilin.