Gerçekten giriş yazmak zormuş. Deminden beri giriş kısmı için düşünüyorum. Hele inceleyeceğimiz oyun Sudden Strike 2 olunca işim gerçekten de zorlaştırıyor.

İlk Sudden Strike çıktığında oyunu oynayamamıştım (bilgisayarım çok kötüydü). Benim gibi 2. Dünya Savaşı hastası biri için bu kabullenemez bir şeydi. Ama yeni bir bilgisayar aldırmayı başardım ve pusuya yatıp sinsice SS 2'yi bekledim. Oyun elime ilk geçtiğinde oynayamamıştım. Çünkü Almanca ve betaydı. Büyük bir hayal kırıklığına uğramama rağmen oyunu değiştirdim ve İngilizce sürümünü beklemeye koyuldum. Sonunda İngilizce'sini buldum ve taarruza başladım.

Oyun tabi ki 2. Dünya Savaşını kapsıyor. Almanya, Amerika, İngiltere, Japonya ve Rusya kampanyalarında oynuyorsunuz. Avrupa'nın çeşitli yerlerinde savaşıyorsunuz. Oyunda güzel bir atmosfer olduğu için sizi tam bir Oberstgruppenführer (general) havasına sokuyor. Oyunda panzerlerden, tanklardan çeşitli toplara ve makineli tüfeklere kadar bir çok şeyi kontrol edebiliyoruz. Tabi bunlar için piyadelere ihtiyacımız var. Evet o küçük siyah noktalar karınca değil bizim askerlerimiz oluyor. Hele benim gibi yeni bir sistemi olan oyuncular grafik ayarlarını kökleyince askerler bit gibi kalıyorlar. Bence bu konuda çalışmaları lazım.

Oynanabilirlik gayet kolay. Alıştırmaya gerek duymadan hemen oyuna başlasanız bile pek sorun yaşamazsınız, ama ben yine de Training olayını bir yapın derim. Oyunda karartıları (fog of war) açmaya ve ilerlemeye çalışırken her miliminden düşman askeri çıkacak mı diye merak etmek çok güzel bir duygu. Hele bir piyade ile keşif yaparken karşında alman panzeri bulursanız korkudan havaya sıçrayabiliyorsunuz. Oyunda savaşın gerçek korkusunu hissetmeniz ilerde sinir hastalığına yol açsa bile oyunu bırakamama duygusu daha baskın çıkacak ve siz elinizi fareden ayıramayacaksınız. Bir köy basmaya giderken önce ufak piyade ve bir panzerle ilerlerken ani bir top mermisi ile dağılabilirsiniz.

Görevler genellikle sıcak çatışmalarla geçiyor. Hava indirmeden, kasaba ele geçirmeye bir sürü olay var. Çeşit çeşit üniteleriniz olduğu için onları en iyi şekilde yönemeniz size zaferi garantileyecektir. Oyunda her piyadenin çeşitli fonksiyonları var. Mesela bir askeriniz mi yaralandı, tak koyuyorsunuz sıhhiye askerini, adamınızın hiçbir şeyi kalmıyor. Ya da önünüze gelen bir tankı tanksavar piyadesi ile uçurabiliyorsunuz. Tabi bunu yaparken piyadeleriniz yere yatıp tankı pusuda. Hava indirme ile gelen üniteleriniz bazen ateş altına iniyorsa onları pozisyonlarını alana kadar en iyi şekilde korumalısınız. Oyunun isminden de anlaşılacağı gibi "ani saldırı" operasyonları oyunda temel görevleri oluşturuyor. Bir bölük askerle bir kampa baskın yapıp, ele geçirdikten sonra gelecek düşmana karşı savunma yapıyorsunuz.

Oyundaki grafikler tam bir sanat eseri. Rusya kampanyalarında ortam karlı, tozlu ve çamurken, Normandia çıkarmasında etraf günlük güneşlik yapılmış. Sadece yapılmamış süper bir gerçekçilik ile tasarlanmış durumda. Öyle ki, askerleriniz ıslak bir tarlaya girdiğinde ayakları çamura batıyor ve yürümekte zorlanıyor. Ya da düşman askerini ayak izleri ile takip edebiliyorsunuz. Böyle gerçekçi efektler oyunu daha bir eğlenceli hale sokuyor. Ayrıca oyuna gece ve gündüz de eklenmiş.

SS 2'nin ses özellikleri mükemmel diyemesem bile gayet iyi. Oyun içi müzikleri pek beğenmesem bile ses efektleri gayet iyi. Ünitelerin çıkardıkları sesler başarılı. Ayrıca hangi ülkeyi seçerseniz askerler o ülkenin dilinde konuşuyor. Benim En çok hasta olduğum Alman kampanyasında brifing veren adamın aksanıydı.

Oyunda çok taktir ettiğim bir özellik var; kesinlikle tarafsız gözle yapılmış. Yani diğer oyunlardaki gibi (MOH, Commandos vb. ) çingene tavrı ile diğer tarafı rezil etmiyorlar. Oynadığımız bütün oyunlarda, seyrettiğimiz bütün filmlerde kötü taraf hep nazizm oluyor. Erbaş Ryan'ı Kurtarmak filminde neredeyse tüm Nazi askerleri keldi. Sonunda Almanların yaptığı bir oyunda böyle centilmence ve adil bir oyun görmek iyi oldu.

Size oyunu elimden geldiğ kadarı ile anlatmaya çalıştım. Anlatmaya çalıştığım şeyleri yaşayabilmek için oyunu almanız ve oynamanız gerekiyor. Böylesine eğlenceli bir oyunu kaçırmanız gerçekten yazık olurdu.