"Elektronic Arts'ın her yaptığı oyun kesinlikle iyi olur" gibi bir deyişle yazıma giriş yapmak istiyorum. Gerçekten de EA, şimdiye kadar yaptığı ve "ben bunu hiç beğenmedim" diyenin az olduğu oyunları ile tanınıyor (Fifa 2000 hariç). Yaptığı oyunun kalitesini kesinlikle düşürmeyen ve tekel durumuna geçmek isteyen EA'nın (satın almadığı bir ben kaldım) bu oyunu da çok güzel. Ama elbette mükemmel değil. Her oyun zamanla gelişip mükemmele doğru gideceğinden buna da mükemmel demek doğru olmaz. Ama gerçekten de emek verilmiş bir oyun olmuş. Bu oyunun incelemesini yapmaktan zevk aldım.

Aslında oyunun bir Playsyation sürümünü gördüğümü sanmış ve almamaya karar vermiştim. Ancak gördüğüm oyun aslında Superbike 2000 değilmiş. Adı aynı olmasına karşın, dağda tepede hoplaya zıplaya puan almak için oynanan bir oyundu. Ama Superbike 2000 tamamen farklı.

Neyse oyun adından da anlaşılacağı gibi bir motorsiklet yarışı ve tamamen gerçeğe yakın olan oyunlar arasında sayabileceğimiz türde bir oyun. Kendi türündeki en iyi oyunlardan biri olarak değerlendirilebilir.

Oyunumuzun menüsüne geçelim. Üç tane ikon var ve işte ikonlar:

* Quick Start: Bu oldukça hoşuma gitti. Bastığınızda seçili olan ne varsa (yol, motorsiklet, sürücü vs.) onunla oyuna başlıyorsunuz. Oyunu ilk defa açınca ise oyunun kendi seçtiği elemanlarla oyuna başlayabiliyorsunuz. Yani, ilk defa oyunu açınca sabırsızlıkla beklemekten, ayarlar yapmaktan kurtulmuş olduk...

* Single Player: Bu da Quick Start'ın kendiniz ayarlarınızı kendiniz yaparak oynanan hali. Ayarlar arasında oyunun kaç günlük olacağı da belirleyebiliyorsunuz.

* Championship: Turnuvalarda yarışıyorsunuz. Yol ve hava gibi ayarlar yapılamıyor (o günkü hava şartları yarış sırasında belli oluyor elbette). Motosikletinizi seçiyor ve şampiyonaya başlıyorsunuz.

Oyunumuzun ana menüsü kısaca böyle. Grafiklere gelince, onlar da oldukça başarılı. 1280*960 civarlarına kadar software veya donanım seçenekleriyle grafik modlarını ayarlayabiliyorsunuz. Bilgisayarınızın ve ekran kartınızın durumuna göre otomatik ayar yapabilen bir de ikon var. Oyunda sanki kayıyor gibi oluyorsunuz. Grafikler mükemmel denecek kadar iyi. Köşeler ve diğer duvarlarda falan bir kayma yada grafiğin içine girme gibi bir durum yok.

Grafikler ne kadar iyiyse müzikler de o kadar başarılı. Oyun içindeki motor, fren yada diğer sesler gerçeğe uygun olarak inşa edilmiş. Ayrıca seçtiğiniz motorsiklete göre motor sesleri de değişiyor.

Oynanabilirliğe gelince; oyunda yaklaşık hiç saymadım ama 7-8 adet farklı motorsiklet var. Bunların içinden en iyisi bence Kawasaki ve Ducatti. Ayrıca, seçtiğiniz motorsiklete göre bunların gerçek sürücülerini de seçebiliyorsunuz. Bu sürücülerin geçen yıl şampiyonada kaçıncı olduğunu ya da yaşı gibi istatistik bilgilerini de öğrenebiliyorsunuz. Oyundaki tek gerçek olmayan sürücü sanırım EA Sports'un sanal sürücüsü. Diğerleri tamamen gerçek sürücüler.

Unutmadan, hava şartlarını sadece Single ve Quick Race seçeneklerinde yapabiliyorsunuz. Güneşli, bulutlu, ıslak ve de otomatik olarak hava çeşitleri var. Islakta yağmur yağıyor sanmayın çünkü yağmıyor, sadece yol ıslak. Yarışta dönüşlerde ilk oynadığınızda oldukça zorlanabilirsiniz ama sonra alışacaksınız. Yaklaşık 300 ile giden bir aletle tabi ki dönmeniz kolay olmayacaktır ama zamanla alışılıyor.

Ve işte oyundaki en önemli tuş: F10. Bu tuş yolda sarı bir çizgi çıkarıyor. Bu sarı çizgiler nerden dönmeniz gerektiğini gösteriyor. Oyunu en iyi bu şekilde bu yolla öğrenebilirsiniz. Unutmadan, oyunda sekiz tane kamera açısı var. Bunlar F1'den F8'e kadar olan tuşlar. Direksiyondan bile bakış açısı var.

Oyundaki en iyi özeliklerden biri ise iki kişinin aynı bilgisayarda oynayabiliyor oluşu. Ekran ikiye bölünüyor ve iki kişi yarışabiliyorsunuz. Bu olay mükemmel.

Oyunda yazılabilecekler bu kadar. Grafiğiyle, sesleriyle ve oynanabilirliğiyle oldukça güzel bir oyun. Motorsiklet yarışı sevenler gönül rahatlığıyla bu oyunu alabilirler. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta oyunun zorluk seviyesi, alışana kadar zorlanabilirsiniz. Fakat bence, motorsiklet yarışı sevmeyenler için bu oyun iyi bir başlangıç olabilir.