"Motorsporları tutkunlarına son zamanlarda piyasaya çıkan en iyi motorsiklet yarışlarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz" başlıklı spot ile yazımızı yayınladık. Gerçekten de uzun zamandır gördüğüm en güzel grafikler ve özellikle iyi simülasyon ögelerine sahip motorsiklet yarış oyunlarından biri. Aslına bakarsanız bu oyunu simülasyon kategorisine dahil etmek isterdim fakat içindeki bazı arcade unsurları malesef Yarış kategorisine girmesine neden oldu.

Son zamanlardaki en iyi motor yarışlarından biri dedim. Bence nedeni basit: Yaklaşık 170 beygir'lik motorlarıyla size bilgisayarınızın başında saatte 300 km civarı hız yaptırabilen ve bunu hissettirebilen kaç oyun var? Piyasaya bu türde birçok oyun çıkıyor, kimi Superbike (SBK) 2001 ayarında kimi sadece arcade unsurlarıyla ön planda. Ama hepsinin tek ortak hedefi oyuncuya motor üzerinde yapacakları hızı hissettirmek. Şahsen benim için önemli olan motorun ne kadar zor kontrol edildiği değil, yaptığım hızı hissetmek. Tabi bunu güzel grafiklerle birlikte görmem şart. Bu yüzden bu tür oyunlarda aradığım şey kaliteli grafikler ve gerçekçilik.

Oyunumuzda herzaman olduğu gibi birçok gerçek markanın modelleri kullanılmış: Ducati, Aprilia, Honda, Suzuki, Kawasaki, Yamaha ve Bimota. Bunun yanında bu motorları kullanmak için de gerçek hayattan alınma pilotlar oyuna dahil edilmiş. Ayrıca tüm bu içerik SBK 2000 versiyonuna eklenen Oschersleben, Imola ve Valencia pistleriyle birlikte toplam 13 adet dünya şampiyonası pisti ile oldukça zenginleştirilmiş. Yani yarıştığınız ortam F1 simülasyonlarına oldukça yakınlaşmış... Biliyorum, Superbike World Championship henüz ülkemizde Formula 1 kadar tanınmıyor, ancak bu konuda geleceğe oldukça ümitli bakıyorum desem yalan olmaz.

Artık oyunumuz ile ilgili detaylara girsek fena olmaz sanırım. Öncelikle kurulumu sorunsuz olarak yapmayı başardığımı söylemeliyim, fakat Windows 2000 ile bir uyumsuzluk yaşadığımdan oyunu Windows ME'de çalıştırmak zorunda kaldım. Bunun dışında kurulumla ilgili bir problem olmadı. Oyun başladığında tüm EA Sports oyunlarından alışık olduğumuz giriş demosu ve ardından da SBK'dan alınma gerçek görüntüler eşliğinde merakla beklemeye başladım. Oyunun ana menüsü açıldığında oldukça dolu dolu bir manzara ile karşılaştım. Menü seçenekleri gruplara ayrılmış durumda. Karşınıza gelen ilk grup herzaman olduğu gibi Single Player seçenekleri. Herhangi bir yarışa girişmeden önce ekranın sağ üstündeki bölümde yer alan tuşlardan ulaşabileceğiniz ayarlar bölümüne gitmek ilk seçenek oluyor. Grafik ayarları kısmında ilk dikkat ettiğim şey ise grafik kartımın tanınıp tanınmadığı oldu. Bundan sonra diğer baktığım detay ise oyunun ne kadarlık bir çözünürlüğe destek verdiği oldu, cevap ise 1600x1200 idi. Oldukça iyi makinası olanlar bu çözünürlüğü denesinler mutlaka. İncelemelerde kullandığım makinayı artık tanıyorsunuzdur: PIII-600, 256MB Ram, TNT2, SB Live Value. Tüm grafik detaylarını maksimum değerlere getirdikten sonra önce 1024x768'i denedim. Nadiren de olsa yaşadığım görüntü donma ve/veya atlamalarından sonra çözünürlüğü 800x600'e düşürdüm. Ama eğer makinamda GeForce 2 MX olsaydı sanırım buna gerek kalmayacaktı. Ayarlar bölümünde güzel bir şeçenek daha var: "Automatic settings calculations", yani ayarların otomatik hesaplanması. Grafik ayarlarınızı makinanızın özelliklerine göre oyun kendi belirliyor, ne yapacağınızdan emin değilseniz kullanmanızı öneririm (bunu denedim ve çok yakın sonuçlar elde ettim).