Oyunun yayıncı ile üretici firmaları 1997'de yine bir motorsiklet yarışıyla, Redline Racer ile birlikte piyasadaydılar. Üretildiği yıl için oldukça iyi sayılabilecek grafiklere sahip bu oyunun ardından şimdi de Suzuki Alstare Extreme Racing ile yine bir aradalar. Ancak bu kez Redline Racer'dan farklı olarak oyunun Suzuki Alstare Team'den alınmış bir lisansı var. Ve bu lisans sayesinde oyuna gerçek motorsiklet modelleri ve Alstare takımının pilotları eklenmiş. Bunlar dışında oyunun sadece Redline Racer'ın geliştirilmiş hali olduğu söylenebilir.

Ülkemizde sadece PC sürümü orjinal olarak satıldığı halde Sega Dreamcast ve Gameboy Color sürümleri gelmeyen oyunun özellikleri ve geçmişi ne olursa olsun genel olarak eğlenceli bir oyun olduğu söylenebilir; özellikle Need for Speed serisinden alışık olduğumuz türde hoş grafikleri ve oynanış kolaylığı açısından...

Belirtmekte yarar var, oyun kesinlikle bir motorsiklet simülasyonu değil, bir arcade. Özellikle sürüş dinamiği ve kontrollardaki basitlik ile bunların size sağladığı avantaj sayesinde bir yere çarpmadığınız sürece motorunuzdan düşme şansınız olmadığını göz önüne alırsak eğlence yönü gerçekten ön plana çıkıyor. Motoru kullanmaya ve yolda tutmaya çalışmak yerine rakibinizi veya rakiplerinizi geçmek için virajlara nereden girmeniz gerektiğini hesaplıyor ve sürekli olarak gaza basıyorsunuz. Bunları yapmak için klavye bile yeterli. Tüm bilmeniz gereken (eğer vitesleri otomatik yapacak olursanız) dört tuşun yeri: sağ, sol, gaz ve turbo. Frene gerçekten de ihtiyacınız olmuyor.

Bu tür süper motor sınıfına giren araçlar gerçek hayatta Nascar veya Grand Prix yarışları gibi kapalı pistlerde yarışırlar. Ancak oyunumuz bir arcade oluşunu biraz da oyundaki pistlerin-parkurların türüne borçlu. Bazen bir sahilde tozlu ve kumlu bir yolda, bazen de şehir içinde veya dağ yollarında yarışıyorsunuz. Açıkçası parkurlar bana sürekli olarak Need for Speed'i hatırlattı.

Grafikler, yansımalar ve özellikle motor görünümleri oldukça başarılı. Eğer oyunun ayarlar kısmından tüm detayları maksimum dereceye getirecek olursanız güzel sınıfına sokabileceğimiz çevre görüntüleri ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Ancak, detaylar ve modellemeler biraz basit. Bunun nedeni ise sanırım oyunun performansını artırmak amacıyla düşük tutulmuş olması. Benzer oyunlarla karşılaştırınca "lens flare" adını verdiğimiz ışığın kamerada yansıma efekti de biraz gerçek dışı geldi. Bunu yanında, sürücünüzün veya motorun kaza yaptığınızda yol kenarındaki bariyerlerle iç içe geçiyor oluşu da modellemedeki bu basitliğin bir diğer örneği.

Tüm bunları bir yana koyacak olursak, oyunu beğendiğimi söyleyebilirim. Menü seçenekleri, çeşitli ayarlar ve oyuna başlangıç oldukça basit ve rahat. Oyundaki bir diğer güzel özellik ise aynı makinada iki kişinin yarışabiliyor oluşu. Bu seçenekte ekran yatay olarak ikiye bölünüyor ve iki oyuncu aynı parkurda yarışmaya başlıyorlar. Kamera açıları ise, tek kişilik yarışlarda olduğu gibi, her oyucu için ayrı ayrı ayarlanabiliyor.