PC için pek futbol alternatiflerimiz olmuyor. Bugüne kadar piyasaya çıkmış en elle tutulur futbol oyunu EA'in FIFA serisi. Bu yazıda da bu oyundan bahsetmemek olmazdı. Çünkü başka futbol oyunu yok. Arada sırada bazı oyunlar çıktılar ama hemen unutuldular. Bunların arasında UEFA Challenge vardı ki, FIFA'nın kalitesine yetişemedi bile. Burada FIFA'ya kaliteli demedim, yanlış anlaşılmasın, sadece FIFA'nın kalitesine yetişemedi. FIFA'nın kalitesi ise bambaşka bir konu. Artık her sene kendini tekrar etmekten alamayan bu oyun, bilmiyorum ne zaman köklü değişikliklerle bizlerin karşısına çıkacak. Neyse, biz değişik FIFA'yı bekleye duralım, arada sırada piyasaya futbol oyunları çıkıyor. Bu yazıda World Challenge adında garip bir futbol oyununu inceleyeceğiz. Garip diyorum çünkü oyun gerçekten de çok garip. Yazının ilerleyen bölümlerinde neden garip olduğunu anlayacaksınız.

İlk önce oyunun genelinden bahsedelim. Oyunda pratik, lig ve şampiyona seçenekleri var her zamanki gibi. Pratik yaparak kendinizi oyuna alıştırın diyeceğim ama buna bulaştığınız anda hayatınızın en büyük hatasını yaptığınızı anlıyorsunuz. Çünkü oyunda alışacak birşey yok. CTRL ve SHIFT ile oynanan oyunda fazla komplike birşeyler yok. Tuşlardan birisi pas diğeri ise şut. Oyunda 2 tuş olması, günümüz futbol oyunu tarzına tamamen ters düşüyor.

Oyunun motoru bir garip. Yani tamamen fizikten yoksun berbat bir motor. Anlamadım neden böyle bir motor kullandıklarını. Traktör motoru gibi mübarek. Adamların hareketleri, topun saçma sapan uçup durması, adamların kaydıklarında metrelerce sürüklenmesi, oyunu yerin dibine sokmaya yetiyor. Ayrıca oyundaki cutscene'leri geçemiyoruz. Herşeyi teker teker ve tekrar tekrar izlemeye mecburuz ve bu da bir süre sonra oldukça can sıkıcı oluyor. Oyunda göze hoş görüntüler olsaydı belki izlemek o kadar rahatsız edici olmayabilirdi ama hep aynı görüntüleri görmek bir süre sonra insanın içini dışına çıkartıyor.

Oyunun grafikleri ise, ne desem bilmiyorum. Kötü işte. Hiçbirşey belli olmuyor. Herkesin tipi hemen hemen aynı. Sanki bir kişiyi 11 tane klonlamışlar yani. Ruh yok, stad tasarımı sıfır. Madem bu kadar beceriksiz oyun yapımcıları var, neden böyle bir oyun yapıp da bu beceriksizliklerini tescillettirmek istiyorlar anlamıyorum.

Oyunun seslerine ise diyecek birşey yok. Çünkü oyunda ses yok. Ben duyamadım. Oyunu oynarken ses kartımda bir sorun mu oldu bilmiyorum :) Ama gerçekten oyunda kayda değer bir ses yok. Yahu, bari bir iki bağırma çağırma ekleselerdi iyi olurdu ama bu kadar çeşitsizlik içinde, sesleri de es geçmeleri oyunu iyice berbat yapmış.

Bu aslında bir oyun değil. Psikolojik bir test, ne kadar dayanabileceğimizi ölçmek için. Oyunu oynamak bir hayli zor çünkü, fizik kurallarına ters düşen topu kontrol etmek ve 11 tane "salak" adamla uğraşmak çok zor. Başka gezegende yer çekimsiz oynansa oyun, herhalde fizik modelleri daha mantıklı olurdu. Ayrıca oyuncuların isimleri de sallama. Demek ki isim satın almaya paraları da yokmuş. Bari benzerlerini falan yazsalardı o da iyi olurdu ama tamamen sallamışlar ve bu yönden de iğrenç olduklarını göstermişler bize.

Oyunun kamera açılarının hiçbiri yeterli değil. Kameramanların hepsi sarhoş ve kameraları taşımakta zorlanıyorlar. Bu nedenle siz stadı ve çimleri izlerken, maç yapan adamcağızları izlemek staddaki kağıt seyircilere düşüyor. Seyirciler ise ayrı bir skandal zaten, üzerlerinden silindir geçmiş gibi yatıyorlar. Sanırım hepsi ölüler. Ben demiştim stadta çalışma varken girmeyin diye :) Oyunun sistem gereksinimlerinden bahsetmeme gerek yok sanırım.

Son olarak, bu oyunu almayın diyorum size. Peki ben bu kadar yazıyı böyle bir oyun için neden yazdım? Çünkü böyle bir tehlike için sizleri uyarmak istedim. Uyarayım ki siz de ben gibi gidip bu oyunu almayın. Sağlığınızla oynamayın. Bu arada bakalım bu oyunu beğenip de benim neden yerden yere vurduğumu merak eden okuyucular çıkacak mı yine. Burada belirtmek istiyorum ki, arkadaşlar ben oyunları elimden geldiğince objektif bir biçimde incelemeye çalışıyorum. Tamamen kendi fikirlerim olduğundan, ille de başkasının sevdiği birşeyi sevmem gerektiğini düşünmüyorum. En son olarak bir detaydan daha bahsedeyim, bir arkadaş kötü dediğim bir oyunun iyi olduğunu ve benim de başka yerlerden etkilendiğimi söylemiş, yani kopya çektiğimi. Başka yer? Demek ki o oyuna sadece ben kötü demiyorum öyle değil mi? :) Neyse... Dediğim gibi, bu oyun da yerin dibine batırılası bir oyun. Almanızı tavsiye etmiyorum. Gidin FIFA oynayın bence, eski versiyonları bile bu oyundan daha iyi. İyi oyunlar...