İtiraf edelim... Çoğumuz küçükken Amerikan filmleri izleyip, filmlerdeki karakterleri oyunlarımıza kattık. Bu kahramanlar çoğu zaman doğaüstü yetenekleri olan, kendini insanlığın iyiliğine adamış karakterlerdi. Kimlerden bahsettiğimi çoktan anlamışsınızdır. Süpermen olsun, Batman veya He-man olsun, hepimizin çocukluğunda yer almayı başarmışlardır. Ancak zaman geçtikçe ve yaşımız ergenliğe doğru ilerledikçe, süper kahramanlardan vazgeçip daha gerçekçi karakterlere yöneldik. Şimdi biraz düşünün, hanginiz 24' ü izleyip de orada çalışan birimlerde görev almayı hayal etmedi? Sınırsız adrenalin sürekli koşuşturmaca veya tam tersine mutlak gerginlik ve dikkat. Biz bugün dikkatli ve gergin tarafta olalım ve de oyunumuz, Swat 4 The Stetchkov Syndicate'e yakından bakalım.

Yılın bu ayına kadar durgun olan oyun piyasası, gerçekten büyük bir atağa kalktı. Ardı ardına gelen büyük yapımlar sayesinde hepimiz asosyal şahsiyetler halini almaya başladık. Şimdi incelediğimiz yapım da yine bizi evden çıkartmayacak ve bilgisayarlarımıza mıhlanmamıza sebep olabilecek bir oyun olabilir baştan uyaralım.

Geniş bakalım...

Swat 4 çıktığında eski serilerinden de gelen güvenimizle birlikte oyunu aldık, kurduk, oynadık ve gördük ki swat eski oyunlarından hiçbir şey kaybetmemiş ve aksine oldukça yenilik getirmiş gerek grafiklerle, gerek oynanışla bizi mest etmeyi başarmıştı. Swat 4 gerçekten 14 bölümüyle tadını damağımızda bırakmayı başarabildi. Yapımcılarda bunun farkında olsa gerek ki swat 4'e bir ek paket çıkarttılar ve bizi bir hayli mutlu ettlier.

Swat 4' ün ek paketinin adı The Stetchkov Syndicate. Bu genişleme paketi yine aynı ellerden çıkmış. Oyunun yayıncısı Sierra ve yapımcısı ise Irretional Games. The Stetchkov Syndicate bize 7 yeni bölüm sunuyor ve her zamanki gibi her bölüm içinde ayrı bir senaryo barındırıyor olmasına rağmen asıl hedefimiz Stetchkov çetesini çökertmek. Bunu için bu çetenin iş çevirdiği mekanları teker teker operasyonlarımızla basıyoruz, içerisini temizliyoruz, çetenin üst adamlarını alt ediyoruz ve en sonunda hedefimize ulaşarak çeteyi hakkın rahmetine kavuşturuyoruz.

Let's Play!

Bana göre swat serisi bir oyundan çok her zaman simulasyon havası taşımakta ve sanıyorum çoğunuz içinde bu böyle. Çünkü Swat serisi bize her zaman gerçek Swat(Special Weapons and Tactics) timinin kullanabildiği tüm imkanları bize sunmayı başardı. Oyunumuza başladığımızda Swat 4'ten alışageldiğimiz bir menü ile karşılaşıyoruz. Career, Instant action, Play quick mission, multiplayer seçenekleri ve options bölümü bulunuyor. Bu seçenekleri çoğunuz biliyorsunuz, onun için ek paketin getirdiği yeniliklere güz atalım demek isterdim ancak oyun, yeni bölümlerden başka pek bir yenilik içermiyor maalesef ama sonuçta bu bir ek paket ve de yapılış amacı belli bunun için biz Swat 4'teki özelliklerimizi yeniden hatırlayalım.

The Stetchkov Syndicate'e başladığımızda kendimize bir profil oluşturduktan sonra ilk bölümden oyunumuza başlıyoruz. ek pakette de aynen Swat 4'te olduğu gibi olay yerine nerelerden girebileceğimiz, kurtarmamız ve ele geçirmemiz gereken karekterleri, 911 e gelen ihbar telefonunu ve brifing dinleyebiliyoruz. Tabii ki her zamanki gibi oldukça geniş bir yelpazeye sahip teçhizatlarımızı da seçebiliyoruz.

The Stetchkov Syndicate'de de aynen swat 4'te olduğu gibi yanımıza alacağımız alet, edevata çok dikkat etmeliyiz. Bunlardan en önemlileri optivand ve pepper spray. Optivand ile kapıların arkasını görebileceğimiz gibi duvar köşelerinde de kullanabiliyoruz ve birçok planımıza uygulamamıza yardımcı oluyor. Bu yüzden optivand'ı kesinlikle yanınızda bulunsun. Pepper spray ise zorluk çıkaran rehineler için, her rehine süt dökmüş kedi gibi kelepçelenmeyi beklemiyor, zorluk çıkartabiliyorlar. İşte bu zamanlarda biber gazı sıkarak ve yere yatmalarını söyleyerek etkisiz hale getirebilirsiniz. Ancak ben bu kadar nazik olamam ve vakit kaybedemem derseniz oyunun yeni özelliklerinden birine başvurabilirsiniz. "B" tuşuna basarak rehinelere yumruk atabiliyorsunuz. Bu aletlerden yanı sıra tabii ki olmazsa olmazlarımızdan flashbang, sting grenade ve sis bombası var.