Artık eskisi gibi adventure oyunları çıkmayan günümüzde, nadir çıkan adventure oyunlarına balıklama atlamamak olmaz. Hele bir de beklenen bir oyun ve oldukça kaliteli olursa, hiç düşünmeden almak ve bir çırpıda oynamak gerekir. Gerçi çoğu adventure sever, adventure krizi yüzünden sadece türü adventure olan ama gerisi tür ile alakasız olan oyunlarla da zaman geçirmek zorunda kalıyorlar ama artık bu değişiyor gibi.

Syberia sonunda geldi ve bomba etkisi yapacak. Her yönüyle tamamen muhteşem olan oyun, gerçekten başından kalkmadan bir an önce bitirilesi bir oyun. Ama oldukça uzun ve detaylı. Birazdan masaya yatırıp, heryerini inceleyeceğiz zaten. Tamam, peki hemen şimdi inceliyoruz.

Öncelikle oyunun konusundan biraz bahsedelim. Oyunda biz bir avukatız. Bunun yanında bir de bayanız; Kate Walker. Güzel ve alımlı, çok çekici bir o kadar da narin bir bayanız hem de. Ama oyun boyunca hiç de kendimize göre bir karakterle karşılaşıp bu özelliklerimizi kullanamıyoruz. Neyse... Şirketimiz bizi bir anlaşma yapmak için Fransa'ya yolluyor. Bir robot fabrikasının satış işlemlerini bitirmek ve son bir imza alabilmek için fabrika sahipleriyle konuşmamız ve gerekli belgeleri imzalatmamız gerekiyor. Aslına bakarsanız bu çok kolay bir işmiş gibi geliyor ama aslında koskoca bir oyuna konu olacak kadar zor bir görev. Görevimizi yapmamız için gittiğimiz yerde bir sürpriz ile karşılaşıyoruz ve fabrikanın asıl sahibinin öldüğü haberini alıyoruz. Bu bizi biraz sarsıyor. Hemen ardından diğer sarsıcı haberi alıyoruz. Ölen kişinin bir mirascısı var. Tahmin edeceğiniz üzere, onu bulmamız ve gerekli belgeleri ona imzalatmamız gerekiyor. Kolay değil mi? Yıllar önce çok uzaklara gitmiş birisini bulmak ne derece kolay acaba?

Oyun lineer ilerliyormuş gibi görünse de aslında detay içinde detay içeriyor. Gidilecek yerler fazla dallanmıyor ve oyunda kaybolmak için gerçekten fazlasıyla yetenekli olmak gerekiyor. Bu nedenle biryerleri bulmak bizi fazla zorlamayacak. Yapmamız gerekenler ve çözmemiz gereken bulmacalar da mantıksız değiller. Arada sırada hamallık derecesinde birşeyler yapmamız gerekse de, genel anlamda bakacak olursak oyundaki bulmacalar oldukça kaliteli hazırlanmış.

Oyun mouse ile oynanan point and click tarzı adventurelardan. Sağ tuş ile inventory'mizi açıyoruz. Buradan gerekli objeleri tıklıyoruz, inceleyebiliyoruz. Döküman tuşundan yanımızdaki dökümanların ayrı tutulduğu başka bir menüye geçebiliyoruz. Bu yanımızda taşıdıklarımızın karışmaması için güzel bir özellik. Her işimizi sol mouse tuşu ile yapıyoruz. Yürümek, konuşmak, almak, vermek. İmleci gerekli yerlere getirdiğimizde, olası ihtimaller ikonların değişimleriyle gösteriliyor. Zaten çoğu adventure oyunlarında alışılmış şeyler bunlar. Fazla üzerinde durmak istemiyorum.

Oyun çift cd ile geliyor ve bunun hepsini install etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ekran geçişlerinde ve binalara girme-çıkma olaylarında yüklenmesi ve oyundaki 3-4 saniyelik kopukluk bazen hoş olmayabiliyor. Bu nedenle full install etmek ve yaklaşık 1.2gb'lık bir alandan fedakarlık etmek, sizin yararınıza olacaktır. Böylece daha yüksek performansda ve takılmadan oynayabilirsiniz. Ayrıca müzik dosyalarının da harddisk'e kopyalanması faydalı çünkü parça geçişlerinde kopmalar yaşanabiliyor.