SimCity'nin yaratıcısı Will Wright amcam durmuş düşünmüş, yav ben bir Sim oyunu daha yaratayım demiş. Ne yapayım ne edeyim diye kafa patlatırken SimCity'de kaldırımlarda yürüyen adamları alayım, garibanlan kaç asırdır yürüyorlar bari onlara da bir oyun yapayım demiş veee The Sims çıkmış ortaya.

Evet, geyiği kısa tuttum. :P

Tüm Maxis oyunlarının grafik kalitesi çok iyi bilinir, The Sims'de de bu kalite korunuyor, hatta çok üst düzeylere çıkıyor. Oyun daha hızlı çalışsın diye de çoğu grafik opsiyonları açılıp kapanabiliyor.

Grafikler güzel dedik, orada bırakmayacagız, oyunu aldığımdan beri sürekli oynuyorum ve hala grafiksel bir hata bulamadım, kafayı üşütmek üzereyim. Yav kardesim olur ha, adam masanın ortasından geçer, eli duvarın köşesinden çıkar, kahve bardağını doğru dürüst tutamaz, biraz havada gözükür. Yok, hata yok! E tabi iyi birşey bu ama olsun.

Adamların özellikle haraketleri aşırı derecede gerçekçi, ne bileyim öpüşürken adamlar doğru düzgün sarılıyor, flört ederken (eğer flörtünüz o anda flört etmeyi istiyorsa) karşınızdakinin cilveli omuz sallamalarını gözlüyorsunuz. Kavga ederken 'şak şuk' sesler arasında tokatları izliyorsunuz, bunlar da güzel.

Eşyalar da ayrı bir güzel yapılmış. Yav kardeşim grafikler güzel, başka birşey de demem bunun üzerine.

Oyunun arayüzü alışana kadar biraz karışık gelecektir, ama bu olay oyun size ne neyi yapıyor eğitimini verdikten sonra hiç bir probleminiz kalmayacaktır. İnsanları yürütmek kolay. Karışık klavye komutları da yok, klavye ile hallettiğin herşeyi farenizle halledebiliyorsunuz.

Zaten bu arayüzle ilgili söyeyebileceğim herşeyi oyunun eğitimi karşılıyor. Hatta bu eğitim size iş bile buluyor (mesela ben size hayatta iş bulmam :P). Unutmadan söyleyeyim isterseniz arayüz köşeye çekilebiliyor ve oyunu daha büyük bir ekranda takip edebiliyorsunuz.

Oyuna bir aile ile başlıyorsunuz. Tabi eğer direk aile kurmayıp oyun ilk açıldığında okun gösterdiği aileyi oynadıysanız bir aileniz var demektir. Varsayalım garip 'Newbie' ailesi ile garip alışkanlıkları ve uyduruk evlerinden sıkıldınız. Yeni bir aile yaratıp oyuna başlayacaksınız. Bunu yapmak için aile ikonuna tıklıyorsunuz adınız özellikleriniz, suratınız, kıyafetiniz falan filan gibi şeyleri seçip Move Family komutu ile ailenizi mahalleye taşıdınız. İşin en kolay kısmını atlattınız sayılır.

Eğer bir binaya yerleştirmediyseniz insancıklarınızı bir de satın aldığınız arsanın üzerine ev yapma göreviniz var. Evet, ev yapmayıp adamlarınızı sokakta bekletirseniz bir süre sonra altlarına işiyorlar, acıkıyorlar, size bağırıp çağırıyorlar, ve ölüyorlar. Hee adamcıklar ölüyor iyi bakmazsanız. Maxis sizi suçlu hissettirecek herşeyi sağlamış. Ölen aile ferdinin başına gidip yas tutup ağlayabiliyorsunuz da. Ühü ühü, çok üzücü.

Evinizi yaptınız diyelim, yav daha ev yapmadan önce anlatacaklarım var hele dinleyin. Şimdi her ailenin ilk başta başladığı belli bir miktar para var, bu bekar olsanız da bu kadar, on kişilik devasal bir aile yaratsanız da bu kadar. Size verilen miktar 20.000$, evet benim de dikkatimi çekti.. NFS ile aynı para. Electronic Arts 20.000 dolar limitine takmış mıdır nedir?