Eklenti paketlerinin sayısı ile bu kadar da olmaz dedirten EA Games ve Maxis firması, Sims 2 oyununun çıkışının ardından yine bir sürü eklenti paketi hazırlamaya başladı ve bu eklenti paketleri zincirinin ilk halkası olan Sims 2 University ile de bizlere sonunda merhaba dedi.

Ders zili çaldı, haydi okullara


İlki 2000 yılında çıkan ve bu serilerin atası olan The Sims oyunundan sonra bir çok eklenti paketi ile oyuncuları simülasyon oyunlarına doyuran Maxis firması, bir süre önce çıkan Sims 2 oyunu içinde ilk eklenti paketini oyun severlere sundu. Eklenti paketlerinde sürekli farklı temaları işleyen Maxis firması bu kez ise gençlerin üniversite hayatını ele almış. Malzeme olarak bir hayli doyurucu bir konu olan üniversite hayatı bu eklenti paketinde de çok iyi bir şekilde ele alınmış. Ana temamız evinden okumak için ayrılan Simlerimizin hayatlarına yön vermek ve onları ideallerine kavuşturmak. Gerçek yaşamda genç bir üniversite öğrencisini neler bekliyorsa, Simlerimiz de aynı şeyleri bekliyor bizden.

Konu üniversite ve gençlik olduğu için, tüm mekanlar bu konsepte göre dizayn edilmiş. Genç Simlerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak mekanlar oyunda mevcut. Zira bizim bu paketteki ana hedefimiz okul hayatında başarılı olarak kariyerde doruğa çıkmak. Bu nasıl oluyor diye soracak olursanız, cevap derslerimize sıkı çalışıp sınavlardan yüksek not alarak oluyor. Gerek oyunda geçen mekanlar olsun, gerekse kullandığımız objeler olsun kendimizi tam bir üniversite öğrencisi gibi hissetmemizi sağlayabilmiş Maxsis firması. Ve üniversite öğrencileri nasıl yaşıyorsa bize de aynı formatla yaşama imkanını sağlamışlar Kısacası ana tema oyuna mükemmel aktarılmış.

Sizin orda kiralar kaça hocam?

Evinizden ayrılıp bambaşka bir şehre, bambaşka bir ortama geliyorsunuz. Bunların hepsi tek bir amaç için, iyi bir öğrencilik hayatından sonra iş hayatında olabileceğiniz en üst noktada olmak için yapılıyor. İşte bu amaca giden yolda da bir sürü engel ve zorluklarla karşılaşıyorsunuz. Oyuna yetişkin ya da çocuk olarak başlama imkanınız yok. Biz sadece genç bir bireye hayat veriyoruz. Yine 3 şehirden birini seçerek başlıyoruz. Şehirlerimiz Sims 2'de olanlar ile aynı. Ve bu oyuna gönül verenler bilirler ki oyunun akışı şehirlere göre farklılık gösteriyor. 3 şehirden birini seçtikten sonra 3 üniversiteden de birini seçmemiz isteniyor bizden. Şehirde olduğu gibi üniversiteler de birbirinden farklılık gösteriyor.

Kimi üniversiteler, yüzme havuzu tesisi bulundururken kimisi de 6. katta jakuzi keyfi yaşayabileceğiniz kuleler bulunduruyor. Her üniversitenin mimarisi farklı şekilde tasarlanmış. İster kendi Simimizi yaratarak, istersek de hazır Simlerden birini seçerek oyuna girişi yapıyoruz. Bu bölümde verilmesi gereken önemli bir karar var ki o da "ev" seçimi. Eve çıkacak olursanız kimlerle paylaşacağınızı belirliyor, yoksa pansiyonda ikamet edebiliyorsunuz. Her ikisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları olsa dahi daha serbest bir ortam için eve çıkmanız işinize yarayacaktır. Tabi ki evlerin belirli bir değeri var, sizin de bütçeniz belli. Bu yüzden kafanıza estiği gibi tek başınıza ev tutamıyorsunuz. Yanınıza birkaç ev arkadaşı alıp parayı denkleştirdikten sonra aynı evde birlikte yaşamaya başlamanız mümkün.