Başka birisi olun. Evet, eğer kendinizden sıkıldıysanız başka birisi olup tüm dertlerinizden kurtulabilirsiniz. Eğer yukarıda başlık olmasaydı benim neler saçmaladığımı düşünecektiniz. Ama şu anda her normal insan gibi sakin sakin yazıyı okumaktasınız. Tüm bunlara rağmen ben yine de saçmalamaktayım, farkındayım. Herneyse... Gerçekten de artık bilgisayarlar ile herşey mümkün olabiliyor. Birkaç yıl önce "The Sims" adında bir oyun çıkmıştı. Gerçekten de çoğu kişinin hayatını değiştirdi bu oyun. Neredeyse millet kendi hayatını unuttu, boşverdi ve sanal karakteri ile ilgilenmeye başladı. Orada hayat daha hızlı ilerlediğinden ve gerçek yaşamdan daha kolay olduğundan, millet de süründüğü gerçek yaşamından bir kaçış yolu aradı. Ben böyle düşünüyorum. Büyük ihtimalle de haklıyım denebilir. Sims serisi beklenilenden daha fazla meyve verdiğinden, devamı da geldi. Hem de fazlasıyla. Yok daha büyük ev, yok tatil, yok aşık olmak.. Bir sürü ek paket çıkardılar. Herkesin gözü başka yerdeydi tüm bunlar olurken. Bu oyunun bir online versiyonu tasarım aşamasındaydı. İşte o oyun artık tasarım aşamasında değil. Şu anda benim sol tarafımda duruyor. Kutusunun içinde.

The Sims Online oyunu, genel olarak diğer Sims oyunları ile aynı. Yapmanız gerekenler, başınıza gelebilecekler konusunda herhangi bir değişiklik yapılmamış. Yine acıktığınız zaman yemek yemeniz gerekiyor. Kirlendiğiniz zaman banyoya gitmeniz gerekiyor, ayrıca tuvalet ihtiyacınıza da dikkat etmeniz gerekmekte. Bunları zaten siz de biliyorsunuz. Oyuna eklenen en büyük yenilik, NPC karakterlerin oyundan atılması ve yerlerine dünyanın dört bir yanından gerçek insanların kontrol ettiği karakterlerin getirilmesi. Bu herşeyi değiştiriyor tabi ki. Çoğu kişi için bu mükemmel bir fikir gibi de olsa, aslında oyuna başladığınız zaman herşeyin çok rutin ilerlediğini görüyorsunuz. Bu konulara daha sonra değineceğiz.

Oyundaki yenilikler sadece online oynamak ile alakalı değil. Arık evinizi dekore etmek için çok çeşitli malzemeleriniz olacak. Önce sade bir evle başlarken, ardından para kazandıkça çok çeşitli desenlere sahip duvar kağıtlarından tutun da, abuk subuk şekillerde ev eşyalarına kadar herşeyi alabiliyorsunuz. Bu konuda oyunu çok başarılı buldum. Evi dekore etmek çok eğlenceli. Özellikle de evinizi kullanarak para kazanıyorsanız. Para kazanma olayı çok basit. Evinizi ziyarete açarak ve ziyaret edilecek birşeyler hazırlayarak para kazanabiliyorsunuz. Ayrıca kendi yetiştirdiğiniz meyve veya sebzeleri satabiliyorsunuz. Buna benzer para kazanma yolları var. Para kazandıkça evinizi geliştirmeniz, daha yukarılara çıkmanız gerekmekte. Ama oyunun asıl amacı milyarder olup da dev gibi bir evde yaşamak değil. Oyunun bir amacı yok aslında. Sadece kafanıza göre takılıyorsunuz ve çevrenizdekilerle ilişki kuruyorsunuz.

Çevrenizdekilerle ilişkilerinizde sınır yok. İstediğiniz herşeyi yapabiliyorsunuz. Ahlak kuralları çerçevesinde tabi ki. İster kız arkadaş bulabiliyorsunuz isterseniz düzeyli bir arkadaşlık. Ev partisi verebiliyorsunuz, eviniz yerine bir disko açabiliyorsunuz. Yapabildikleriniz oldukça fazla. Burada bir sorun ortaya çıkıyor. Özellikle de Türkiye gibi bir ülkede ben bu sorundan çok korkuyorum. Biliyorsunuz bu oyunda artık Sims dili yerine gerçek dilleri kullanabiliyorsunuz. Karakterlerin üzerinde baloncuklar çıkıyor ve siz ne yazarsanız orada da aynı şey yazıyor. Diğer karakterlerle böyle anlaşıyorsunuz. Bu oyuna girecek olan kişiler, kesin kavga çıkartacaklar veya kız muhabbetine birbirlerine gireceklerdir. Bu ortam büyük ihtimalle kız tavlama işine dönüşecektir. Buna benzer durumlar için oyuna bir küfür filtresi eklenmiş. Ama bu filtre işini biraz abartmış olmalı ki küfürlerden başka kelimeleri de engellediğinden, oyundan zevk almanızı zorlaştırıyor. Bu nedenle filtreyi kullanmak sakıncalı olabilir. Zaten hayatı iyisiyle ve kötüsüyle yaşamak daha eğlenceli olacaktır. Ama dediğim gibi, ülkemizde server'ları açılırsa, millet kavga edecek, küfürleşecek, kız peşinde koşacak. Diğer ciddi oyuncular için o mekanı zehir edeceklerdir. Bunlar girdiğim yabancı server'larda bile oluyordu. İnsanın canını sıkıyor.