Evet evet, usta bi lahmacun, bi adana derken bi baktık Maxis Sims'e ek çıkarmış (Çok alakasız oldu ama giriş yazısına birşeyler bulmak en sevimsiz iştir. Giriş yazısı bitti. Bu kadar. Oh!.

Oyunlara gelen ek incelemeleri gerçekten çok gıcıktır ve genelde kısadır. Onun için nasip olursa bu yazıyı 2-3 sayfada bitireceğim. Sims ne ola ki derseniz lütfen gidip The Sims incelemesini okuyun :). Yazarın notları da bu kadar.

Oyun The Sims'e bir ek, yani The Sims olmadan oynanmıyor. Aral İthalat (ellerinde fazladan Sims kalmış olmalı ki) oyunu piyasaya ikili paket olarak sürdü. Yani önceden hobaa diyip oyunun orjinalini alan insanların eline fazladan bir Sims daha geçecek.

Oyun Amerika'da The Sims Living Large, Avrupa'da ise The Sims Livin' It Up adıyla piyasaya çıktı, her zaman olduğu gibi oyunlar arasında hiç bir fark yok. Tamam bunu da kısa kesip oyunda neler yeni onlardan bahsedelim.

En göze çarpan fazlalık oyundaki eşya sayısının nerdeyse ikiye katlanması. Efendime söyleyeyim, yeni kanepeler, yeni dekorlar (gereğinden fazla hem de), yeni elektronik eşyalar, yeni buzdolabı, fırınlar... Yani her kategoride bazen birkaç, bazen de sürü ile yeni eşya var (Netten indirilenler de bunlara dahil). Sonra yeni duvar kağıtları, yeni yer kaplamaları, halılar, kaplan kürkleri, gergedan kafaları, inler, cinler, kristal küreler, lambalar... var babam var.

Yeni eşyaların çoğu belirli temalara göre yaratılmış, yani bir kale-ev yapmak, veya tekno-stil ev yapmak isteyenler için temalı dekorlar mevcut, efendim, ne zırhlar, ne kalkanlar mevcut oyunumuzda (Ne doktorlar ne mühendisler oynuyor oyunu falan). Dekor ve ev dizaynı bakımından oyun gerçekten çok güzel olmuş. Sims'de bunlardan şikayetçi olanlar ek pakette aradıklarını bir nebze bulacaklar, ancak gene az, bazı duvar kağıtlarını amcamlar oyundan çıkarmış. Onlar da kalsaydı kötü mü olurdu yani. Kısaca ev olasılıklarınıza Sims'i baz alarak 100 dersek, Sims Livin' It Up'ta bu 1000 e çıkıyor.

Yeni karakterler de değişik bir hava katmış oyuna. Cin lambasından çıkan cinler, moraliniz bozuk olduğu zaman ortaya çıkan aşırı başarısız ve rahatsız edici palyaço (nasıl çıktığını ilerleyen bölümlerde açıklayacağım). Sonracığıma, Azrail, evet Azrail. Artık Sim'leriniz hemencik ölmüyo, kurtarma şansınız var :). Bunu da sonra açıklayacağım, oyunun kullanma kılavuzu canavarların da var olduğunu söylüyor, valla ben canavara rastlamadım. Belki size çıkar. Ha bir de böcekler var. Hepsi... dırınınım...az sonra.