The Sims ilk çıktığında herkes gibi bana da çok ilginç gelmişti. Tabii bir süre de sıkıcı gelmeye ve raflara kaldırmaya başladık Sims'lerimizi. Ama bir türlü bitmiyor bu Sims'ler, sürekli yeni görev paketleri ile iyice köşeyi dönen EA, şu aralar The Sims 2'yi hazırlamakla meşgulken eski The Sims'e bir ek paket daha hazırladı: The Sims Superstar.

Açıkça söylemek gerekirse diğer ek paketleri sadece 5-6 saat oynayabilmiştim, daha doğrusu sıkılıp kardeşime bırakıyordum :) O The Sims fanatiği olduğundan günlerce oynayabiliyordu ben de hayretle bakıyordum. Ancak gördüğüm ve incelediğim kadarıyla bayanlar bu oyundan sıkılmıyor ve çok seviyor. Zaten çıktığı gibi satış listelerinin birinci sırasına yerleştiğine göre bu işte bayan oyunseverlerin payı büyük. Superstar'ı da aldığımda kesin bir noktadan sonra sıkılırım diye düşünüyordum ama ilginçtir kaç gün oldu hala oynuyorum :) Çünkü oyunda şarkıcı, manken ya da oyuncu olabiliyorsunuz. Seçenekler böyle bol olunca ve bir de tüm bunlara her zamanki gibi yeni eşyalar mekanlar filan eklenince oyun gayet sürükleyici olmuş. Ancak oyunun diğer görev paketlerinden daha zevkli olmasının en önemli nedeni oyun ilerledikçe, eğer çaba gösterirseniz bir süperstar olabilmeniz.

Kişisel özelliklerinizin olduğu kısımda oyun başladığında boş olan 5 yıldız göreceksiniz. Bunlar yarım yarım dolabiliyor ama bunun için cidden çok çabalamalısınız. Şehre gittiğinizde şarkı söyleyebileceğiniz, albüm çıkartabileceğiniz, stand up şov yapabileceğiniz, fotoğraf çektirebileceğiniz, defileye çıkabileceğiniz, klip ya da film çekebileceğiniz yerler var (acaba daha var mıydı diye düşünüyorum ama yoktu sanırım). Buraları görüp de siz de benim gibi hemen atlayacaksınız biliyorum ama yok öyle hemen kolayca sahnelere çıkmak :)

Restoranlarda şarkı söylemek ya da stand up yapmak için herhangi bir yıldızınız olmasına gerek yok. Yıldız numaranız 0 iken bile buralara çıkabiliyorsunuz. Ancak her çıktığınızda da batırmanız garanti. Çıkıp şarkı filan söylerken etrafta insanlar varsa size genelde katlanamıyorlar. Onları etkilemek için en az 1,5 yıldıza sahip olmalısınız. Peki bu yıldızları nasıl artırabiliyoruz? Evde herhangi bir yere koyabileceğiniz bir aynanın karşısında karizmanızı geliştirmeniz gerekiyor, zekanızı da geliştirin, ayrıca vücudunuzu da unutmayın. Zaten magazin dünyasını takip ediyorsanız ünlü bir yıldız olmak için ne yapmanız gerektiğini az çok biliyorsunuzdur :)

Bunları yapmaya ve yavaş yavaş sahneye çıkmaya başlayınca yıldız seviyeniz artıyor ve artık moda çekimleri, podyum dünyası, ya da reklam çekimleri sizi bekliyor. Benim sim'im 4 günlük yoğun çabalarıma rağmen hala 4 yıldızda duruyor. Bu yıldızlar arttıkça da hayranlarınız oluyor ve sizden imza isteyenler de oluyor. Zevkli tabii... Oyunun başlarında 1 civarı yıldızınız varken sizden imza ya da imzalı fotoğraf isteyen olmuyor ama siz onlara teklif edebiliyorsunuz. Aslında bu çok ezik bir davranış. Zaten oyunda ünlü olmadan birine böyle bir şey teklif ederseniz verdiğiniz kağıdı alıyor veya buruşturup atıyor, ya direkt arkasına atıyor ya da buruşturup cebine koyuyor.