Her oyun yapımcısı yeni projesine başlarken yapacağı oyunun türünü belirler. Sonra çeşitli bilgileri toplar, gruptaki diğer arkadaşlarıyla son planlarını yapıp oyuna başlar. Oyunların türü bellidir. Bir seçim yapılır ve basına duyurulur. FPS, RTS, RPG, Spor vs. Oyun bunlardan veya diğer türlerden biri olur ve herkesçe kabul edilir. Bilgisayar oyunları dünyasında "yeni bir tür" yaratmanın ne kadar zor ve nadir olabileceğini bilmeyen çoz az kişi var. Bu gerçekten de zor bir iş. İlk önce uzun süre düşünmek, tasarlamak ve yapım aşamasına geçene kadar onlarca aşamayı geçmek gerekir.

Böyle değişik, hiçbir türe girmeyen oyun sayısı çok az. Black & White ve The Sims ilk aklımıza gelenlerden. Her ikisi de gerçekten kaliteli oyunlardı. Sonra ikisi için de ek görev paketleri hazırlandı. Hani derler ya; "Etinden, sütünden faydalanmak" bu oyunlara tam olarak uyuyor. Her iki oyunun da ek görev paketleri böyle oldu. Konumuz olan The Sims görev paketlerine yönümüzü çevirecek olursak ilk The Sims gerçekten de daha önce yapılmamış, çok farklı bir oyundu. İlk oynadığımda ben de gerçekten yer yer çok şaşırmış ve zevkle oynamıştım. Sonra ise oyunu oynayanların büyük çoğunluğu gibi sıkıldım ve başka oyunlara geçtim. Bu tarz oyunların kaderi bu, bir süre sonra sıkıcı olmaya başlayabiliyor. Black & White da aynı kaderi paylaşıyor.

Oyun firmaları bu durumu gördüler ve ilk oyunların da çok tutması üzerine (hatırlayın ilk The Sims haftalarca en çok satanlar listesinde ilk sırada kalmayı başardı) ek görev paketi diye tabir edilen ancak içleri resmen boş olan ve 5-6 gün sonra bir kenara atılacak oyunlar hazırladılar. İncelemesini yaptığımız oyun olan The Sims: Vacation da maalesef böyle bir görev paketi.

İlk The Sims ile yapabildiğiniz her şeyin üzerine bu sefer tatile gidebilme özelliği eklenmiş. İlk duyduğumuzda çok ilginç ve eğlenceli bir şeyler olacağı düşüncesine kapıldım ama oyunu birkaç gün oynayınca tamamen ticari amaçlı bir görev paketi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Oyunu çalıştırdığınızda yine aynı mahalledesiniz ve bir ev seçiyorsunuz. Aslında buraları anlatmama gerek yok, geçebiliriz. Tatile gitmek için telefonu kullanıyorsunuz ve gemi ile tatilinizi geçireceğiniz adaya gidiyorsunuz. Ben kış mevsimini çok sevdiğimden hemen dağda olan tatil yerlerine gittim. Ancak ilk bakışımı belirtiyim: Hayal kırıklığı. Çünkü haritalar çok sıkıcı. Yapabileceğiniz yeni aktiviteler eklenmiş ama bir süre sonra tatilde olduğunuz adada diğer kısımları merak ediyorsunuz ve diğer yerlere gidiyorsunuz. Oralarda yapabilecekleriniz farklı ama aynı problem orda da karşımıza çıkıyor. Tekdüzelik ve oyunun kendini tekrar etmesi olayı.

Yanınızdakilerle de aktivitelere katılmanız sağlanmış ama hem sayıları fazla değil, hem de bir süre sonra olanlar da insanı sıkmaya başlıyor. Mesela voleybol. En başlarda zevkli gibi görünse de karakter animasyonlarındaki kalitesizlik ve bir voleybol topundan çok bir balonu andıran o yuvarlak cisim nedeniyle hemen eleştiriye başlıyorsunuz.

Oyunda bir takım güzel şeyler de var tabii, en azından bazı şeyleri düşünüp ekleyebilmişler. Mesela balık tutmak için oltayı göle attığınızda oltanıza balık yerine ayakkabı takılabiliyor. Diğerleri ise o göldeki tek tip bir balık ve kurbağalar. Başka da bir şey yok. Çok bekledim değişik bir şey çıkacak mı diye, ama yok çıkmıyor.

Oyunda böyle birçok aktivite var. Normal insanlar gibi Vacation'da da bu aktivitelerden sonra yoruluyorsunuz ve bir oda kiralayıp geceyi orada geçirmeyi planlıyorsunuz. Buraya kadar herşey iyi. Ücretini ödeyip odanın anahtarını alıyorsunuz ve hemen aklınıza yatağa girmek geliyor. Saat gecenin 3'ü olmuş. Ben de merak edip diğer odalarda kimler var diye bakıyorum ama tüm odalar boş. Oyunda konaklama imkanı olan her yerde bunu denedim ama odalar hep boş. Sadece benimkiler odaları kullanıyorlar. Bu Sims dünyasında sanırım herkes gemilerle günlerce süren yolculuktan sonra adada bir günlüğüne kalıyorlar ve geri dönüyorlar. Gerçekten de çok mantıklı!