Son zamanlarda macera oynayıp/yazmaya bir süre ara verip daha faklı tarzlara yönelmiştim. Sünger Bob Kareşort'un oyunun PC için çıktığını duymamla beraber hemen oyunu edinmeye çalıştım. İki gün içerisinde oyun elimdeydi. İzlenimlerden okuduğuma göre oyun platform türünde olacaktı ki bol koşuşturmaca ile geçen bu günlerde stres atmak için bire bir gözüküyordu. Oyunu açar açmaz Plankton ile ilgili kısa ama bir o kadar eğlenceli bir videodan sonra Sünger Bob ile oyun başladı. İşte ne olduysa o an oldu. Ben izlenimlerden okuduğum kadarıyla Patrick ve Sünger Bob arasında bir seçim yaparak oyuna başlayacığımı düşünüyordum fakat ne mümkün. Karşımda üç boyutlu "point & click" bir arayüz vardı ve olanca sevimliliği ile Sünger Bob bana bakıyordu. İlk videodan oyunun konusunda bir fikir edinmek mümkün değildi.

Yok yok olamaz dedim. Elim ok tuşlarına gitti. Sünger Bob'u sağa sola zıplatmak istedim hani oyun platform idi ya. Sonunda gerçekle yüzleşmek zorunda kaldım. Karşımda "point & click" bir macera oyunu vardı. Şu ana kadar oynadığım en şeker ve komik macera oyunu. Nickelodeon kuşağının bütün kahramanları aslında platform oyunları için biçilmez kaftan gibi gözükse de yapımcıların bir macera oyunu yapması oldukça şaşırttıcı.

İlk izlenimlerimi kısaca yazayım çünkü oyun o kadar hoşuma gitti ki başlar başlamaz 3-4 saat içerisinde bitirdim ve kaçınılmaz olarak tam çözümünü de yazdım. Yani bu yazı incelemeyi ve tam çözümü beraber içeren bir yazı. Önce de bahsettiğim gibi oyunumuz 3D grafiklere ve "point & click" bir arayüze sahip. Şu ana kadar SCUMM'dan sonra oynadığım en iyi macera oyunu arayüzü diyebilirim. Konuşma, kullanma vs. işleri için farenin sol tuşunu kullanıyoruz. Orta tuş ile diyalogları sona erdirebiliyor ve sağ tuş ile envanterimize erişiyoruz. Envanterimzideki nesneleride kullanırken sürükleyip kullanağımız yere bırakıyoruz. Hepsi bu kadar.

Kaydetme ve yükleme işlemleri de bir o kadar hızlı. Oyunumuzun diğer artıları ise oldukça kaliteli seslendirmeleri ve bir o kadar eğlenceli hikayesi ve diyalogları. Oyun içerisinde defalarca klasik Sünger Bob esprileri ile gülmekten yerlere yatacaksınız.

Oyunun en önemli eksileri ise çok, ama çok basit ve çok kısa olması. Oyunumuz sadece sekiz bölümden oluşuyor ve her bölüm çok kısıtlı alanlarda geçiyor. Oyun alanında kaybolmanız imkansız. Her zaman ne yapmanız gerektiği defalarca size diğer karakterler tarafından anlatılıyor. Envanterimizde oyun boyunca herhalde en fazla 4 ya da 5 nesne aynı anda bulunuyor. Bu sebepten neyi nerede kullanacağımızı çok açık bir şekilde görüyoruz. Arka plan grafikleri rengarenk ve bir o kadar sade.

Piksel avlama sorunu için hiç yok diyebilirim. Bir ekranda hangi nesneyi alacağımız ve nerede kullanacağımız fazlasıyla belli oluyor. Zaten öyle kaliteli bulmacalar beklemeyin. Bir iki nesneyi beraber kullanıp, bir karaktere vermekten ya da bir yerlerde kullanmaktan başka bir şey yapmayacaksınız. Sadece arada iki üç tane aksiyon diyebileceğimiz çok basit ve kısa bölümler içeriyor oyunumuz.

Doğrusunu söylemek gerekirse bu oyunun kahramanı Sünger Bob olmasaydı, oyun o atmosferi içermeseydi bir macera oyunu olarak bizden alacağı not en fazla 2 yıldız olurdu. Çünkü bir macera oyunu olarak baktığımızda türünün yüz karası diyebiliriz. Pekiyi, neden bizden 3.5 yıldız aldı? Çünkü oyun mükemmel bir oynanabilirliğe, arayüze ve hepsinin yanı sıra Sünger Bob'a, arkadaşlarına ve çizgi filmden alışık olduğumuz kaliteli esprilere sahip.

Sünger Bob: "Saçlarındaki özgürlüğü hisset Patrick. Rüzgarın ağzındaki tadı budur."
Vıııııııızzzzzzzzz, Vızzzzzzzz... Glup
Patrick: "Oh ! Ben onu sinek sanmıştım"

Oyunumuzun konusu ise şöyle: Sünger Bob güne heyecanlı başlar çünkü o gün "Krusty Krab (Yengeç Restaurant) 2" açılacaktır ve Bay Yengeç yeni Krusty Krab'ın müdürünü bir televizyon şovunda açıklayacaktır. Sünger Bob tabii ki müdürlük için büyük umutlar beslemektedir. Ancak, Krusty Krab 2'ye gittiğinde ne yazık ki müdürlük için Squidward'ın seçildiğini öğrenir. Bütün bunlar olurken Plankton, gene dahiyane(?) planlarından birini yapar ve kralın tacını çalar. Suçu da Bay Yengeç'in üzerine atar. Kral tarafından dondurularak cezalandırılan Bay Yengeç'i kurtarmak ise bize düşer. Oyun boyunca farklı bölümlerde Sünger Bob'u, Plankton'u, Patrick'i ve kralın kızı Mindy'yi oynuyoruz.

İnceleme için son yorumlarımı yapıp, tam çözüme geçeceğim. Eğer bir macera oyunu gurusu iseniz ve kaliteli bir macera oyunu oynamak istiyorsanız bu oyundan hiç bir şey beklemeyin. Sadece kaliteli esprilerle sizi eğlendirecek bir oyun. Eğer daha önce bir macera oyunu oynamadıysanız ve bir başlangıç yapmak istiyorsanız işte bu oyun tam size göre.