Plan yapıp ev, market, sinema, banka vb. soygunu yapılan filmleri bilirsiniz. Belki de hayali bile olsa böyle bir şeyi denemek istemişsinizdir, kim bilir... İşte The Sting! keyifle oynayabileceğiniz bu türde bir oyun. Şahsen hiç beklemediğim kadar keyif aldığım bir oyun ile karşılaştım ve bunu sizlere iletmeden geçemedim.

Dediğim gibi keyifli bir oyun, neden mi? Herşeyden önce oyunumuz hayali ve garip görünümlü bir şehirde çizgi karakterler kullanılarak hazırlanmış. Kahramanımız ise hapisten yeni çıkmış ve hafızasını kaybetmiş eski bir hırsız olan Matt Tucker. Hafızasını neden keybetmiş bir fikrim yok ama yeteneklerini kaybetmediği kesin. Amacı ise şehirde çeşitli yerleri soyarak para kazanmak. Bunu eline silah alıp soygun yapmak yerine kusursuzca hazırlanmış planlanlar ile gizlice yapıyor. Zaten bu planları onun yerine siz yapacaksınız.

Screenshotlara bakıp şehrin ve oyunun grafikleri hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Oyunumuz 3D ve iyi bir performans için minimum sistem gereksinimlerinin üzerinde bir makinanın iyi olacağını hatırlatmalıyım. Ana menü, ayarlar vb. yerine doğrudan bir soygunun planlanması ve uygulamasını anlatarak oyunun nasıl birşey olduğunu açıklamaya çalışacağım. Çünkü, The Sting, yeni başladığınızda göründüğü kadar karmaşık ve stresli değil, aksine temel birkaç şeyi kavradıktan sonra oldukça keyifli ve sıradışı bir oyun.

Neyse, ayarlarınızı yaptınız. İlk yapmanız gereken yeterince İngilizceniz varsa eğitim (Tutorial) bölümünü mutlaka oynamak. Burada kamera kullanımı, adamınızı hareket ettirme, komutlar ve bir soygun planlaması konuları adım adım anlatılıyor. Eğitimi tamamladıktan sonra ise oyunun başından kolay kolay kalkamayacağınızı düşünüyorum, en azından ben incelemeyi yazmam gerekmese herhalde hala oynuyor olurdum.

Eğitim bölümünü kendi başınıza tamamlayacağınızı düşünerek kısaca bir soygunu anlatmaya çalışacağım. Ama bu arada şehirde biraz tur atalım. Şehirde kilitli kapılar hariç her yere girip çıkabiliyorsunuz. Zaten kilitli kapıların olduğu yerler de soyulacak yerler oluyor. Soygun hariç şehirde dolaşan polisler size kesinlikle karışmıyorlar. Şehirde soygunlar sırasında kullanacağınız alet edevatı, kaçışta kullanacağınız arabayı, çaldığınız malları satacağınız ve parayı aklayacağınız çeşitli yerler ve kişiler var. Sabit olan dükkan vb. yerler haritada işaretli ve farenizi kliklediğinizde adamınız buraya en kestirme yoldan gidiyor. Ayrıca sarı renkli taksileri kullanarak da şehirdeki birçok yere daha hızlı ulaşabiliyorsunuz (taksinin paralı olduğunu hatırlatmama gerek yok sanırım).

Oyunda soyabileceğiniz 20 tane büyük bina/dükkan var (benzin istasyonu, bakkal, sinema, otel, banka vb.). Ayrıca 70 tane daha girip çıkabileceğiniz ve bazılarını soyabileceğiniz bina daha... 60'ın üzerinde dolanan kişi (bunların bazıları adamınız gibi hırsız ve kendi ekibinizde birlikte soygun yapabiliyorsunuz. Bunlarla tanıştıktan sonra planlama aşamasında işin içine katabilirsiniz. Zaten en zevkli kısmı planlama kısmı, ona birazdan geleceğiz). Ayrıca soygun yaptıktan sonra kaçmak için kullanacağınız 50'nin üzerinde farklı araç tipi de oyunda var.

Soygun sırasında kullanacağınız alet edevatlar ise basitçe bir levye'den başlayıp, maymuncuk, matkap, alarm sistemi etkisizleştirecek elektronik aletler vb. oldukça çeşitli. Sonuçta oyundaki amacınız soymayı hedeflediğiniz binayı gündüz vakti inceleyip, gerekli planı yapıp, alet edevatları aldıktan sonra işi bitirmek. Planlama aşaması ise oyunun temelini oluşturuyor.