Tom Clancy'i terörizm ve anti-terörizm konulu birçok oyundan tanıyoruz. Kendisi aslında bir oyun yapımcısı değil, bir yazar. Ancak kitapları oyunu yapılabilecek türde olduğundan oyun dünyasında adını sıkça duyuyoruz. Örneğin bir Rainbow Six serisi veya Ghost Recon'i duymayan yoktur sanırım. İşte elimizde tuttuğumuz ve bu hafta piyasaya çıkan "The Sum of all Fears" da yine bu yazarın oyunlaştırılmış "best seller" kitaplarından birini konu alıyor.

Oyunumuz sadece bir "best seller" kitabı konu almıyor. Diğer özelliği de aynı adı taşıyan bir filmin Mayıs sonunda vizyona girecek olması. Başrollerinde de Morgan Freeman ve Ben Affleck var. Filmin ve dolayısıyla oyunun konusu ise kısaca şöyle;

Yeni yıl arifesinde bir grup terörist doğu Virjinya'da bir televizyon istasyonunu ele geçirir, içeridekileri rehin alır ve televizyon yayınıyla isteklerini belirtmeye başlarlar. Bunun üzerine FBI'ın rehine kurtarma takımı (biz oluyoruz) göreve çağrılır. Ancak tüm bunlar takip edecek büyük olayların ilk perdesidir; olaylar doğu Virjinya'dan Güney Afrika madenlerine, Ortadoğu çöllerinde Avusturya'ya kadar birçok yerde cereyan edecektir. Heyecan, bu terörist grubun bir nükleer bombayı Baltimor'da bir stadyumda patlatması ve onbinlerce kişinin ölümüyle doruğa çıkar (acaba filmde de bombayı patlatacaklar mı, yoksa sansürlenecek mi bakalım).

Oyunun başında kendinizi gayet masum bir FBI görevlisiymiş gibi düşünürken, daha sonra dünyanın dört bir yanında baskınlar düzenledeğinizi, süikastler yapmaya başladığınızı görünce bir FBI görevlisinden daha fazlası olduğunuzu anlıyorsunuz. Kısacası oyunda bir Black-op'sunuz.

Bu tip oyunları kurup da başlayınca (özellikle işin içinde Tom Clancy adı geçiyorsa) yaptığım ilk iş kesinlikle Tutorial'dan başlamak. Bunda da öyle yaptım, ve ne göreyim, Tutorial kısımları neredeyse Ghost Recon'un aynı! Buradan çıkardığım ilk sonuç oyunun Ghost Recon'un motoru kullanılarak yapılmış olduğuydu (Ghost Recon'un incelemesini malesef yazamadık, belli de olmaz belki hala yazarız). Ghost Recon'da askeri bir birliğe komuta ediyordunuz ve emrinizdeki askerleri tek tek veya grup halinde ama yeterince detaylı bir şekilde komutlarınızla idare edebiliyordunuz. İsterseniz bunlardan herhangi birinin yerine de geçebiliyordunuz.

Bu oyunda ise olayı epey basitleştirmişler. Çıktığınız tüm görevlerde her biri üç adamdan oluşan bir veya daha fazla sayıda takım var. Sizin takımınız da yine üç kişi fakat yanınızdaki diğer iki adam "destek", yanı "support" olarak adlandırılmış. Bu iki adama tek tek sen şuraya git, şunu-bunu yap demek yerine ikisine birden sadece üç komutla komuta edebiliyorsunuz; Formasyon için (dağınık veya bir arada dur), hareket için (beni izle veya burada bekle) ve ateş etmek için (ateş serbest veya ateş etme) şeklinde. Buradan da görüldüğü gibi yanınızdaki adamlara komuta etmek oldukça kolay, aslında komuta etmiyorsunuz, yaptığınız sadece bir-iki şeyi ayarlamak, gerisini onlar hallediyor.

Baskınlara genelde birden fazla ekiple gidiyorsunuz. Tüm baskın planı önceden hazırlanmış ve her ekip için harita içinde izleyecekleri ayrı ayrı rotalar çizilmiş durumda. Diğer Tom Clancy oyunlarının aksine bu rotalarla siz uğraşmıyorsunuz. Planlar ve rotalar oldukça başarılı hazırlanmış; öyle ki her ekip farklı yollardan bir noktaya çıkıyor (örneğin basılacak yerin merkezine). Ve sizin içeri girmenizle beraber tüm ekipler içeri dalıveriyor, ve kendinizi iyi planlanlanmış bir baskında hissetmenizi sağlıyor. Bu açıdan, yani kolay oynanabilirlik açısından, benim oldukça hoşuma gitti oyun.

Bunlara ek olarak oyunda bol sayıda silah var, toplam 15 farklı silah. Yanlız silahlarınızı tek tek değil yapacağınız göreve uygun belli gruplardan seçiyorsunuz. Yani asıl silah ile ikinci silahınızı ayrı ayrı değil birlikte seçmek durumundasınız. Silah çeşitleri olarak da Counter Strike'taki CT'lerin silahlarını bu oyunda bulabileceğinizi söylesem yeterli olur galiba (ne de olsa günümüz dünyasında CT'lerin kullandığı silahlar zaten kaç tane ki?)...

Oyunun zorluk seviyesine göre görevlerdeki düşman sayısı, ateşlerindeki isabet oranı ve zekaları değişiyor. Bunlara ek olarak yine oyunla ilgili bazı parametreleri ayarlamanız mümkün. Örneğin, görev sırasında save yapılıp yapılamayacağı, otomatik nişan alma (doğrudan head-shot yapıyor) gibi parametreleri ayarlayabiliyorsunuz. Oyunda toplam 11 görev var, ilki yazının başında da belirttiğim TV istasyonu baskını. Ben oyunu kolay seviyede 3-3.5 saatte bitirdim (auto-aim kapalı olmasına karşın kendi kendine çalışıyordu - bug var sanırım, bu yüzden 3 saatte bitti tabi :)). Yanlız oyunun gerçekçilik yanı oldukça yüksek, siz nasıl tek atışta teröristi indirebiliyorsanız onlar da aynını size yapıyorlar. Yanlız oyunun zorluk seviyesi isabet oranlarını epey etkiliyor.

Görevlerde oldukça işinize yarayan harita ve mini haritanız var. Mini harita ekranın alt ortasında yer alıyor ve büyük haritanın küçük bir kısmını gösteriyor. Her ikisinde de izlemeniz gereken yol işaretlenmiş durumda ve sizi adım adım hedeflerinize ulaştıracak şekilde hazırlanmış. Yani görev içinde kaybolmanıza olanak yok. Ayrıca, ekipmanlarınız arasında bulunan kalp atışı sensörü sayesinde haritadaki düşmanlarınızın yeri belli bir mesafeden otomatik olarak belirleniyor. Bir odada terörist olup olmadığını ve kaç tane olduğunu daha içeri girmeden tespit edebiliyorsunuz.

Özellikle rehine kurtarma görevlerinde, rehineleri görmeniz gerekmiyor; eğer tüm teröristleri öldürdüyseniz görevi kazanıyorsunuz. Kısaca oyunda kendi ekibinizdeki adamlar ve teröristler dışında başka kimseyle bir etkileşiminiz olmuyor. Karşınıza çıkanlar ya kendi adamlarınız ya da teröristler. Oyunu bu açıdan zayıf buldum, çünkü bir odada kendi adamınız yoksa teröristten başkası olamaz deyip sallıyorsunuz el bombasını; peki ya rehine olsa içeride?

Evet, bu kitabın (ve de oyunun) filmi de Mayıs sonunda vizyona girecekmiş. Kitabı okumadığım için filmi izlemesi zevkli olacakmış gibi geliyor. Ama film ülkemizde de 31 Mayıs'ta vizyona girer mi orasını bilemiyorum. Bu oyunu da konusunu Tom Clancy'nin diğer romanlarından alan oyunları oynayıp beğenenlere ve biraz daha gerçekçi FPS arayanlara öneririm. İlgilenmeyenlere ise neredeyse çıktı çıkacak iki oyunu; GTA 3 ve Soldier of Fortune 2'yi beklemelerini öneririm (belki de şu anda çıkmıştır bile, birazdan kontrol edeceğim :)). İyi oyunlar...