Pekala.. bu aralar uzay simülasyonlarına takmış görünüyor olabilirim. Ama arka arkaya çıkan iki oyun da (ilki Starlancer'dı) cidden kaliteli ve türün hayranları için oynanmaya değerler. Bu yüzden Starlancer'ı anlatıp en yakın rakibi Tachyon'u anlatmamak biraz haksızlık olacaktı.

Tachyon: The Fringe, Delta Force serisiyle tanıdığımız Novalogic firmasından geliyor. Tanıyanlar firmanın hem sürüden ayrılan hem de belli bir kaliteyi koruyan oyunlar yapmaya çalıştığını bilir. Novalogic'in yeni çıkardığı bu uzay operası kesinlikle bu türde bir devrim yaratmıyor ama kendine gayet iyi bir yer buluyor.

Konu:
Rönesans devrinde geçen uzay simülasyonu gördünüz mü? Ben de görmedim. Tachyon da zaten o devirde geçmiyor. 26. yüzyılda bilmin altın çağını yaşadığı ve insanların çok uzun mesafeleri Takyon Geçitleri sayesinde saniyelerle katettiği zamanlarda geçiyor.

Bu devirde büyük firmalar derebeylikler gibidir. Her biri uzayın kendine ait olan bölümünde hüküm sürmektedir. Kahramanımız Jake Logan, güneş sisteminin önde gelen firmalarından biri olan AGT'nin en gözde pilotlarındandır. Aldığı para iyi, yaptığı işler risksiz, keyfi yerindedir. Oysa onun bilmediği bir yaşam da vardır. Güneş sisteminin dışındaki The Fringe denen yerde hayat zordur. SOL sistem güvenliğinin adım atmadığı bu yerlerde korsanlar cirit atmakta, firmalar daha fazla kaynak sağlamak için birbirlerine sabote etmekte ve daha bilinmeyen pek çok tehlike kol gezmektedir.

Jake rutin işlerinden birini yaparken, görev için gittiği uzay istasyonu büyük bir patlamayla yok olur. Binlerce masum insanın ölümünden tek sorumlu Jake görünmektedir. Bu komplo Jake'in rahat hayatını bir cehenneme çevirmeye yetecektir. Böyle bir suç için mutlaka idam edilmesi gereken kahramanımız anlaşılmadık bir şekilde Fringe adlı kuralsız bölgeye sürgün olarak gönderilir.

Bu yetenekli pilot şimdi burada kendine yeni bir hayat kurmak zorundadır, aksi halde Fringe'in yuttuğu ilk insan kendisi olmayacaktır. Jake kısa zamanda burada iki gücün çarpışmalarına şahit olur. Bir grup buranın asi kolonistleri olan Bora, diğeri de burayı sonuna dek sömürme amacında olan Galactic Spanning Corporation'dır (GalSpan). Kahramanımız çok geçmeden bu iki güç arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır.