Tazmanya Canavarı. Küçükken televizyonun başında çivilenmemi sağlayan yaratık. Her ne kadar ansiklopedideki gerçek Tazmanya Canavarı resmine baktığımda hayal kırıklığı yaşasam da, en sevdiğim çizgi film kahramanları arasındadır. Dönerek ilerlemesi, tükürükler saçarak konuşması, önüne çıkanı parçalaması acaip komik. Şu sıralar yine bir kanalda eski bölümleri veriliyor, izlemenizi tavsiye ederim.

Sevgili canavarımızı konu alan bu oyun, Infogrames tarafından geliyor. PC dışında, diğer konsollara da çıkan bu oyun oldukça eğlenceli. Komplike olmayan oynanışı ile küçük yaştaki oyun hastalarına da hitap edebiliyor.

Oyunun konusu şöyle. Taz hayvanat bahçesine kapatılmıştır. Yosemite Sam de kızkardeşini kaçırmıştır. Bununla da kalmayıp, Taz'ın Wanted posterlerini, heryere yapıştırmıştır. Eşşek herif. Bizim de hayvanat bahçesinden kaçıp, işleri yoluna koymamız gerekiyor ama nasıl? Heryer görevli kaynıyor, yakalarlarsak, yeniden içeri tıkarlar bizi. Hmm.

Yapmamız gerekenler basit. Öncelikle posterleri yok etmemiz gerekli. Tabi görevlilerden uzak durarak. Bu posterler hayvanat bahçesinin en abuk bölümlerine koyulmuşlar. Görevlilerin dışında, bir de uğraşmamız gereken tuzaklar var. Bunlar birbirlerinden komik şeyler. Mesela bir kutu var, yanına gittiğinizde içinden boks eldiveni çıkıp ağzınızı burnunuzu kırıyor. Top atarlar var, köpek balıkları var. Hayvanat bahçesinde ne ararsanız var. En güzeli de bir müzik kutusu. Yanına gittiğinizde, Taz'ın dikkati dağılıyor ve dans etmeye başlıyor :)

Oyunda 15 tane level var. Oldukça hızlı bir oyun. Hoplama, zıplama, çaktırmadan yürüme, kaçma, kovalama gibi becerilerimizle bu oyunu oynamamız gerekiyor. Ayrıca sağda solda bulduğumuz power-up'lar ile de çeşitli ekstra enerjiler ve özellikler kazanabiliyoruz. Etraftaki nesneleri de kullanabiliyoruz.

Oyunun grafikleri çok şirin. Son zamanların modası Cell Shading teknolojisi kullanılmış. Hani şu çizgi film gibi gösteren teknoloji. Gayet de başarılı olmuş diyebilirim. Oyundaki karakterlerin hepsinin hareketleri orjinal. Az kalsın gerçek hayattaki gibi diyecektim, alışkanlık olmuş :) Yani Taz'ın hareketler, hep alıştığımız hareketler. Komik, saçma, deli...

Seslendirmeler de grafiklerle aynı tarzda. Taz'ın orjinal seslendirmeleri, replikleri kullanılmış. Müzikler komik, eğlenceli, hareketli. Seslendirmeler ve diyaloglar da oldukça keyifli. Taz bazen bize dönüp birşeyler söylemek istiyor, buna çok gülmüştüm :)

Oyunun kontrolleri çok basit. Öğrenmek için kasmanıza gerek yok. Bilinen hareketleri, bilinen yollarla yapıyorsunuz. Daha çok küçük çocuklara hitap etmesi, kontrollerin kolay olmasını gerektiriyor haliyle. Oyundaki kamera açısının 360 derece döndürülebilmesi, mekanın görünmesinde bir soruna yol açmıyor. Yani oyundaki kamera problemli değil, gerekeni yapıyor. Tabi, kameraman bir hata yaptığında başına geleceklerden haberdar :)

Sadece ufaklar için değil, hayatını Looney Tunes karakterleri ile geçirmiş, onlarla büyümüş kişiler için de çok kaliteli bir oyun bu. FPS cehenneminden biraz kurtulmak, renkli ve rahat bir mekan görmek istiyorsanız bu oyunu bir köşede bulundurun. Sıkıldığınız zaman takıp biraz oynarsınız, boşaltırsınız kafanızı. Yaşlı oyuncular da eski günleri anmış olur hem :) Hadi bakalım, yaramazlık zamanı..!