Öncelikle söze bu oyunun biraz eski olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Önceden pek ilgimi çekmemişti ama sonradan detaylı inceledikten sonra, oyunun başarılı olduğuna karar verdim. Counter Strike'ın tahtına göz diken oyunlar kategorisine alınan bu oyun, bence CS'den daha iyi harita tasarımlarına sahip, ama oynanabilirlik açısından, yakınından bile geçemiyor.

Öncelikle oyundan biraz bahsedelim. Oyun bir online-fps. Single Player modu da var ama tamamen saçma sapan. Multiplayer modundan farksız olarak, garip görevler veriliyor. Onları yerine getirmeye çalışıyorsunuz. Oyunun multiplayer modu en zevkli olanı. Single'ı pek tavsiye etmiyorum. Değişik renkteki takımları seçerek, kendinize özel görevleri yerine getirmeniz gerekiyor. Birşeyi korumak, kaçırmak, ele geçirmek gibi görevler var. Kalabalık oyunlar, çok zevkli oluyor.

Oyunu zevkli yapan şey, tabi ki harita tasarımları. 12 ayrı haritanız var ve hepsi de birbirinden detaylı. bazıları aşırı küçük gibi görünebilir ama mutlaka biryerlerinden geçişler vardır. Atmosferi gerçekten iyi yansıtan haritalar var. Arabistan ülkelerinde geçen bölümlerde ezan okunması gibi detaylar da atmosferi yüksetiyorlar. Etraftaki kutular, ağaçlar ve buna benzer detaylar iyi görünüyorlar. Harita tasarımları gerçekten çok başarılı. Dolaşacak bir ton yeriniz oluyor, hiçbiri diğeriyle aynı değil. Tek başınıza haritalarda dolaşsanız bile, canınız hiç sıkılmaz.

Haritaların kaliteli olmasının yanında, ne yazık ki oyunun kötü bir sorunu var. Oyunun fizik motoru bir hayli sorunlu. Sanırım bu oyunun fazla tutulmamasının sebebi bu. Oyunda hoplayıp zıplarken bazı yerlere takılabiliyorsunuz. Botlar ile oynarsanız, onlar aşırı derecede salak olduklarından, sadece hareketsiz hedef haline geliyorlar. Oyunun fizik motorunu hiç beğenmedim. Online oynarken ve hızlı oynarken, pek rahatsız olmayabilirsiniz, ama ansızın bir yere takılıp kaldığınızda, ya ölmeyi bekleyeceksiniz ya da oyundan çıkıp tekrar gireceksiniz.

Oyunda silahlarınız da pek çeşitli değiller. Her takımın kendine has silahları var. Ayrıca uzmanlık alanınıza göre de silahlar alabiliyorsunuz. Keskin nişancı iseniz, su tabancası veriyorlar mesela :) El bombaları gibi malzelemer de kullanabiliyorsunuz oyunda ama ne yazık ki, bu bombaları çok da uzağa fırlatamıyorsunuz. Hatta bir yerden sekerse, kafanıza delik açabilir, hatırlatayım.

Oyundaki grafikler gerçekten güzeller. Etrafın detaylarından biraz önce bahsetmiştim. Mekan tasarımları harika. Özellikle de orman haritaları çok güzel. Etraf çiçeklerle ve yeşilliklerle dolu, hepsi sallanıyor yavaş yavaş ve etraf renkli. Bu da sizi haritalarda boğmuyor. Savaşa daha iyi konsantre olabiliyorsunuz. Karakterlerin modellemeleri biraz odunsu ama bu fazla sorun çıkartmıyor. Öldüklerinde zaten pek odun olup olmadıkları sizi alakadar etmeyecek. Silah tasarımları da iyi sayılır. Fazla bir sorun yok.

Oyunda karakterlerimizin sadece enerjisi yok. Dayanma gücü ve yorgunluk da ön plana çıkartılmaya çalışılmış. Dayanma gücü bir çeşit zırh gibi düşünülebilir. Ama yorgunluk ayrı bir olay. Çok zıplarsak veya koşturursak yoruluyoruz ve bu bizim nişan alma yeteneğimize balta vuruyor. Ellerimiz titriyor, kalbimiz çarpıyor, gözlerimiz kararıyor, ağzımızdan kan geliyor, gözlerimizin altı morarıyor, beyne kan gitmiyor, bacaklarımızı hissetmemeye başlıyoruz... Yuh, çok attım biliyorum. Keşke bu kadar gerçekçi efektler olsaydı bir oyunda da afiyetle ölseydik :)

Seslendirmeler idare eder. Zaten silah seslerinden ve bazen çevrede duyabileceğiniz seslerden başka birşey yok; Ana menüde çalan müzik dışında. Bazen de şehir bölümlerinde, bar falan gibi mekanların yakınına giderseniz, içerideki müziği duyabiliyorsunuz. Seslendirme olarak fazla brşey yok. Ama kötü demiyorum.

Oyun aslında iyi bir oyun ama ne yazık ki fizik motoru işi batırıyor. Yine de dayanılmayacak gibi değil ama. LAN partilerinizde sıkılmadan oynayabileceğiniz bir oyun. Sırf harita tasarımları bile harika stratejiler kurmanıza sizi itecek. Ama diğer alternatiflerden, bu oyuna burun kıvırmanız da olası. Haklısınız, piyasada o kadar çok online-fps var ki, hangisini oynamak lazım, ben de bilmiyorum...