Ninja kaplumbağalar. Eskiden her bölümünü büyük heyecanla izlerdim bu 4 kafadarın. Splinter ustaları ve April hamfendi de halen aklımdadır tabi. Konami, kısa süre önce bu oyunu konsollar için piyasaya sürmüştü. Ben de oyunu soruştururken bir de baktım PC versiyonu da varmış :) Hemen aldım tabi..

Oyun yine eskilerden bir tarzda. Beat'em Up denen, önünüze geleni harcadığınız bir tür. Final Fight falan vardı eskiden, işte aynen o türden bir oyun. 4 kaplumbağadan birini seçerek ortama akıyorsunuz. Birbirinden değişik görevler sizleri bekliyor. Ara demolar falan da oldukça hoş. Eskilere dönüp, yine çizgi film izliyormuş hissine kaplıacaksınız.

Oyunun kontrolleri oldukça kolay. Vurma, zıplama, aksiyon falan gibi tuşlardan başka bir tuş yok. Gamepad falan bu oyun için en güzel araç olacaktır. Kontrollerin çok kolay olması, oyunun da kolay olması anlamına gelmiyor bu sefer. oyunun normal aşamaları kolay. Etrafınızı saran düşman, teker teker saldırıyor. Cüneyt Arkın filmlerindeki gibi, asla hep birlikte saldırıp düşmanı yok etmeyi planlamazlar. Ama bölüm sonu boss'ları için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Çünkü 2-3 bölüm sonra bu boss karakterler çekilmez hale geliyor. Mesela araba mezarlığındaki robot, geçmek için göbeğim çatladı.

Her ne kadar zor bir oyun olsa da, Konami yine tecrübelerini konuşturmuş. Aslen bir konsol oyunu olsa da, PC için çok iyi uyarlamışlar oyunu. Klavyedeki kontroller bile sorun çıkarmıyor. Oyunda birkaç hata olsa da, bunlar göz ardı edilebilecek hatalar.

Oyunun grafikleri, XIII'deki gibi çizgi film tarzı 3D grafikler. Normalde basit gibi gözükse de, aslında oldukça fazla sistem ihtiyacı olan bir grafik türü bu. Gerçi bu söylediklerim XIII için geçerli. Bu oyun fazla bir sisteme ihtiyaç duymuyor. Etraf oldukça detaylı. komple bir çizgi film havasında. Sağdan soldan gelen sesler, çizgi roman havasında, yazı ile de desteklenmiş. Karakterler de çok iyi modellenmişler. kaplumbağalar üzerinde daha ok durulmuş tabi. Düşman daha sade çizilmiş. Ama kötü değiller.

Oyun çok değişik mekanlarda geçiyor. Ara sokaklar, fabrika, orman, park, araba mezarlığı gibi yerlerde geçiyor. Etraftaki cisimleri düşman üzerinde kullanabiliyorsunuz. Bazı yerlere de zarar verebiliyorsunuz. Güçlü düşmanlar üzerinde özellikle, bu tür şeyleri kullanmanızda yarar var.

Oyun aynı anda 2 kişi ile de oynanabiliyor. İşte bu herkesin hoşuna gidecek bir özellik. Hatırlıyorum da, video oyun salonlarında 4 makinenin yan yana koyulup da Ninja Turtles oyunlarını sergilediklerini görmüştüm. Hatta 4 kişi oynamış ve çok eğlenmiştik. Bu oyunda da arkadaşlarınızla oynayıp, çok iyi vakit geçirebilirsiniz.

Oyundaki seslendirmeler de oldukça hoş. Kaplumbağaların kendilerine has sesleri ve esprileri aynen oyuna geçirilmiş. Müzikler de oldukça hoş. Efektlerin hem kaliteli hem de text'lerle desteklenmesi, oyuna ayrı bir hava katmış. Ara demolardaki seslendirme, genel kalite üzerinde yüksek etkisi olan bir özellik.

Oyun, eskiyi anmak için kesinlikle oynanması gereken bir oyun. Hem tadımlık hem de zorlayıcı bir oyun. Küçükler için de tavsiye edilir çünkü şiddet içermiyor. Kan yok. İngilizce falan da gerektirmiyor. Tabi ki konuyu anlamak için az buçuk dil gerekli ama zaten oldukça lineer bir oyun olduğundan, dil bilmemek pek de sorun olmayacaktır.

Teenage Mutant Ninja Turtles, eskisi gibi eğlenceli olmuş. Her zaman izleyip heyecanlanırdık. Şimdi kontrol tamamen bizde. Şimdiden iyi eğlenceler..