Konsol platformunda daima çekişen 2 oyun vardır: Mortal Kombat serisi ve Tekken serisi. Açıkçası her Mortal Kombat çıktığında övgülere dayanamayıp alırım; sonra da beğenmeyip rafa kaldırırım. Ama Tekken serisi öyle değil. Bence PlayStation 2 için en iyi dövüş oyunu. O yüzden, Tekken'ci olarak Mortal Kombat'ı pek sevmediğime göre Mortal Kombat severler de bu oyunu pek beğenmeyebilir. Tabi hepiniz için geçerli değil bu söz. Ama, bu ikisi farklı tür dövüş oyunu; bunu unutmamak lazım.

Tekken iyiydi gibi bir cümle ile başlamak çok klasik olur şimdi. Ama aslında biraz öyle. Tekken'in tüm serileri birer hit; hatta klasik. Ama yine de hiç birisi ilk oyunda yaşadığımız duyguları veremedi. Beni bugüne kadar en çok üzen durum ise Eddy PS1'de hep vardı. Yani Tekken 3 de dahil olarak. Ama PS2'de Tekken Tag Tournoment'ta son kez boy gösterdikten sonra ne yazık ki Tekken 4'te olmadı. Açıkçası ben bir Eddy sever olarak bu duruma bayağı üzülmüştüm. Yerine Christine vardı. Bu oyunda da ana karakterler içinde Christine olduğunu öğrendiğimde cidden üzüldüm. Çünkü Tekken serisinde daima herkesin sevdiği bir ana karakter vardır. Ama şükürler olsun ki açılmayı beklenen karakterler içine konulmuş Eddy. Bu arada neden Eddy yerine Christine vardı diyenler için söyleyeyim; bu iki karakter aynı özelliklere sahip ve hangisi ile oyunu bitirirseniz Tekken 5'te sizi bekleyen son aynı.

Oyun açılırken yükleme ekranı içine bir uçak oyunu konulmuş. Uçaktan ateş ettiğimiz ve diğer uçakları patlattığımız oyun; beklemek için eğlenceli.

Muhteşem bir açılış videosu var oyunun. Daha önce PC videolarda da gördüğümüz üzere "Heihachi is dead" yazısı başta insanı heyecanlandırıyor. Bu oyunda hayalet olarak çıkacağını umduğumuz kötü dedemiz yine aynen oyunda açılmayı bekleyen karakterler arasında durmakta. Heihachiler ölmez.

Oyunun modları sırası ile şöyle;

# Story Mode
# V.S Mode
# Time Attack Mode
# Practice
# Devil Within Mode
# Arcade History Mode.

Modlardan daha geniş olarak birazdan bahsedeceğim. Ama önce, karakterlerden bahsedelim isterseniz. Oyun içi videolar oldukça fazla. Her dövüşten sonra birbirlerine olan kinlerine göre aralarında sohbetler geçiyor. Oyun sonundaki bitirdiğiniz karakterlerin videolarından zaten bahsetmeye bile gerek yok. Mesela, Hwoarang, daima Jin'i kendine düşman görmüştür. Birbirleriyle dövüşmeden önce aralarında sohbetler geçiyor. Hwoarang'ın bitiş videosu da yine Jin ile ilgili oluyor. Mesela dövüş türleri aynı olan Eddy ile Christie; Eddy'nin ustası, Christie'nin de dedesi olan kişinin 6 aylık ömrünün kaldığını öğrenirler. Onu iyileştirecek çözümü bulmak için turnuvaya katılırlar. Anna ile Nina'nın rekabeti de örnek verilebilir aynı şekilde.

Sıra geldi karakterlere. Öncelikle Ana Karakterleri sırası ile sayalım. Asuka, Feng, Raven, Marduk, Kazuya, King, Bryan, Yoshimitsu, Xıaoyu, Jin, Christie, Hwoarang, Law, Poul, Lei, Lee, Steve, Nina, Jack 5 ve Julia olmak üzere 20 kişiler. Bunlardan her biri ile bitirdiğinizde farklı karakterler açılıyor. Bir karakter ile 10 kere bitirmenin bir anlamı yok yani.

Oyunu bitirdiğinizde çıkacak gizli karakterler de Heihachi, Anna, Baek, Roger Jr., Kuma, Panda, Bruce, Wang, Mokojin, Ganryu, Eddy, Devil Jin ve Jinpachi olmak üzere 13 kişiler.