İşte yeni bir tenis oyunuyla karşınızdayım arkadaşlar. Önceden doğru dürüst piyasaya çıkmazdı tenis oyunları. Artık değişik firmalardan sağlam tenis oyunları çıkıyor da tenis severler de rahat ediyor. Ben çok severim tenis oyunlarını mesela. Her çıkana da lap diye atlıyorum. Buna da atladım. Umduğumu da buldum diyebilirim. Sega'nın Virtua Tennis'inden daha fazla zevk aldım diyemem ama bu daha ciddi bir tenis oyunu olduğundan, hitap ettiği kesim daha farklı.

Öncelikle oyunumuzun girişi oldukça sağlam yapılmış. Yani introsundan bahsediyorum. Şu siyah beyaz ve 3 çizgiden oluşmuş tarih öncesi tenis oyununu gösteriyor. Ardından evrimden filan bahsediyor ve oyun içi görüntülere geçiyor. Yani "Bu kadar geliştik artık, ey millet!" demeye getiriyorlar olayı. Haklılar da aslında. Artık tenis oyunları da birşeye benzemeye başladı. Önceden doğru dürüst çıkmazdı ama çıktı mı da iğrenç birşey olurdu. PC öncesi oyun dönemlerinde de sağlam yapımlar vardı aslında. Artık grafik bakımından oyunları sınıflandırmamak lazım pek. Çünkü dört dörtlük grafiklerle geliyorlar oyunlar. Fizik kuralları, mod çeşitliliğine göre falan değerlendirmek daha doğru olacak artık oyunları. Ben de zaten artık puanlamamı bunlara göre yapıyorum. ha bir de eğlence faktörü var tabi. Bir de oynanabilirlik :)

Menü oldukça şık tasarlanmış. Options bölümünde grafik ayarlarını yapabiliyorsunuz. Yapın da zaten. Oyun oldukça hızlı ve fazla sistem istemeyen bir oyun. Ama yine de Geforce2 MX ekran kartları için bilinear filtrelemede kalmalarını öneriyorum. Kontroller de 4 çeşit vuruş var. Başka bir olay yok. Bunları biliyorsunuz, aşırtma vurma, direk vurma, yandan vurma, slice vurma falan gibi. Oyun esnasında pek farklarını göremedim vuruşların ama elbet bir işe yarıyordur yani. Mod olarak şampiyonalar ve exhibition modları var. Tabi multiplayer modu da es geçilmemiş. Orjinal oyun ve sağlam bir bağlantı ile millete kafa tutabilirsiniz.

Kontroller gayet basit ve oynanabilirlik de oldukça kolay. İlk defa bu tarz oyun oynayanlar bile fazla zorlanmadan oyuna alışacaklardır. Sanmıyorum kasacaklarını. Oyunu oynarken birşey farkettim. Nedense adam topa pek zıplamıyor. Ne bileyim, o kadar denedim ama bir türlü zıplayamadım topa. Zıplayamadım ve topu kaçırdım. Nasıl yapılıyor bu olay anlamadım gitti. Herneyse. Rakipler de zorluk derecesine göre ter dökücü olabiliyorlar. Ortalama zorluk derecesinde oldukça iyiler. Hatta ilk defa oynayanlar, amatör zorluk derecesinde biraz alıştırma yapmalılar. Ardından arttırabilirler zorluk derecesini. Zor rakiplerin olması eğlenceli olmuş. Servis kullanma olayı değiştirilmiş. Ama yine hiç filede kalan top yok. O kadar uğraşmama rağmen filede kalmadı top. Ama sağa sola alakasız atışlar yapabiliyorsunuz. Bunu sevdim. Biraz olsun gerçekçi olmalı oyun.

Oyunda birçok raket var, yani oyuncu. Ama hatunlara yer vermemişler veya benden saklandılar bilemiyorum. Ama oldukça fazla seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Hepsine teker teker kafa tutabiliyorsunuz. İstediğinizi karşınıza alıp istediğiniz kadar oynayabiliyorsunuz. Ama asıl eğlence şampiyonalarda oluyor tabi. Aynı zorluk derecesinde single player modunda pek aksiyon yaratamayan oyuncular, şampiyona modunda sizin tozunu atabiliyor. Buna da dikkat edin derim ben.

Son zamanlarda gördüğüm en güzel tenis oyunu grafiği bu oyunda vardı sanırım. Bir kere karakter modellemeleri oldukça detaylı ve gerçekçi. Surat mimikleri, kıyafetlerdeki detaylar harika. Oyuncu hareketlerinde hiçbir saçmalık yok. Oldukça iyi. Hatta raket bile süper yapılmış. Aynı şey saha grafikleri için de geçerli. Oyunlar başlamadan önce kamera helikopterden paraşütle atlıyor sanırım ki yukarıdan aşağıya şöyle bir sahayı çekiyor :) Oldukça sağlam yapılmış. Yanlız seyirci konusunda yine aynı şeyleri söylemek zorundayım. Seyirciler boyutsuz olmuş. Yani bir acaip. Hobaaa diye alkışladıklarında daha da acaip oluyorlar. Ne zaman düzgün olacaklar, orasını bilemem. Bol RAM ve işlemci gücü gerektirdiğinden es geçiliyor bu olay her seferinde.

Seslendirmeler de gayet şık. Rock tarzındaki müzikler oldukça gaza getirici. Özellikle menüde çalanlar. Gerçi sadece menüde çalıyor müzik :) Efektler de aynı şekilde iyiler. Sadece rakip oyuncunun topa vurduğunda çıkan boş teneke sesi bana biraz acaip geldi. Gerisi iyi. Topun sahada zıplaması, raketlerden gelen sesler, spiker, seyirci falan filan... kaliteli yani sesler.

Tenis severler için bu oyun kesin alınmalıdır. Sevmeyenler için de bir başlangıç niyetine alınması gereklidir diye düşünüyorum. Virtua Tenis de güzel bir oyun ama onda yapmanız gereken daha değişik olaylar da vardı, bu oyun daha ciddi yaklaşmış olaya. Bu nedenle bunu daha çok tavsiye edebilirim cici cici tenis oynamak isteyenlere. Hadi bakalım. Alın elinize raketi, koyun cebinize topu...