Önceden isim yapmış her filmin devamı çekiliyor ve bu devam filminin yanında büyük ihtimalle oyunu da yapılıyor. Hatta eminim, bazen oyunlar filmlerden daha çok satıyor, oynanıyor. Terminator 3 de kısa süre önce vizyondaydı ve yeterli ilgiyi gördü. Aslına bakarsanız biraz hayal kırıklığı da yaratmadı değil ama öğrendiklerime göre, şirket beklediğini almış durumda filmden. Tabi filmle aynı zamanda bir de oyun yapıldı. Black Ops tarafından konsollara yapılan bu oyun, filmin paralelinde ilerleyen bir FPS.

Konu filmin aynısı. Biz eski model Terminator olarak yine Connor'u korumak için gelecekten geçmişe ödönüyoruz. Oyunun başlarında gelecekte takılırken, ardından geçmişe gidiyoruz. Oyun filmden sahnelerle süslenmiş. Film ile hemen hemen aynı anda gerçekleşiyor olaylar. Bu nedenle oyunda aklınıza takılan veya geçemediğiniz bir yer olduğunda, filmden fikir alabiliyorsunuz.

Oyun bir FPS. Bildiğimiz FPS'lerden bir farkı da yok. Önce gelecekte geçtiğinden lazer tabanlı silahlar kullanıyoruz. Geçmişe gittiğimizde ise bu siahların eski versiyonları oluyor genelde elimizde. Çok çeşitli değil silahlar ama yeterli denebilir.

Oyunun kontrolleri çok kolay. Zaten oyun da pek zor değil. Tek sorun yanınıza alabilidiğiniz askerlerin ve korumanız gereken kişilerin yapay zekasının neredeyse sıfır olması. Hal böyle olunca, korumanız gereken kişi kendini öldürmek için elinden geleni yapıyor. Oyun bir işkenceye dönüşüyor ve siz de hemen kapatıyorsunuz. Kötü yapay zeka var demiyorum, yapay zeka yok diyorum. Öyle ki, yoğun ateş altında duvar kenarına sinmesi gereken kişiler, gitmeleri gereken yere giderlerken bir taşa takılıp saçma sapan oldukları yerde dönmeye başlıyorlar.

Grafiklere bakacak olursak, konsolun yarı gücünü bile kullanmıyor diyebiliriz. Grafikler çok mat ve düz görünmekte. Poligon sayısı yeterli değil. Çevre detaylı değil ve dokular çok düşük çözünürlükteler. Karakter animasyonları çok yavaş ve saçma görünüyor. Yani oyunun grafiklerini sevmeyeceksiniz.

Ses efektleri ise tam tersine güzel yapılmış. Arnold seslendirmeyi kendisi yapmış, diğer karakterler için de orjinal sesler kullanılmış. Müzikler de filmin müzikleri olunca, ister istemez kaliteli sesler çıkmış ortaya.

Oyunun tek iyi yanı araya giren video görüntüler olsa gerek. Çünkü filmden alınma sahneler ve değişik kamera açılarında gösterilen dövüş sahneleri oyuna renk katmış. Ama sanmıyorum oyuna fazla dayanabilecekmisiniz. Gerçi 7-8 bölümde bitiyor sanırım, o yüzden 4-5 saatlik bir ömrü var oyunun. Tadımlık desem tat vermiyor, o yüzden paranızı daha iyi oyunlar için kullanın derim.

Yazıyı bitirmeden şunu söylemek istiyorum. Ülkemizde konsol kullanıcıları azımsanmayacak kadar çoğaldı. Sadece Playstation değil, XBox, N-Gage, GBA ve GameCube kullanan kişiler var. O yüzden elimizden geldiğince sitemizde bu platformların incelemelerine de yer vereceğiz. Şimdiden iyi eğlenceler :)