Test Drive ilk olarak 1987 yılında DOS oyunu olarak karşımıza çıkmıştı. Her ne kadar oyuncu kitlesi sınırlı sayılarla ifade edilse de, Test Drive serileri çıktığı günden günümüze yaklaşık 10 farklı versiyonla raflarda sürekli kendine yer bulmayı başaran az sayıdaki oyunlardan biri. Tabi sürekli piyasada bulunması düşünüldüğü gibi bir arz-talep zinciri sonucu değil, birazda üretici firmanın bu konudaki ısrarından kaynaklanıyor. Her nedense seride yeni çıkan her oyun da eleştirilerin odak noktası olmayı başarıyor. Her yeni oyunun, beraberinde zamanının tüm grafiksel efekt ve özelliklerini barındırmasına rağmen, çoğu zaman acımasızca eleştirilmesinin altında oyunun gerçeklik adına hiçbir şey sunmaması ve birçok ölümcül programlama hataları barındırması yatıyordu. Bu eksiklikler göz ardı edildiğinde Test Drive serileri genelde eğlenceli oyunlardı. Çoğu insan için yüksek hızlarda abartı yokuşlardan aşağı deli gibi uçmak eğlenceli geliyordu.

Her neyse, şu ana dek 6 pist ve 3 off-road temalı versiyonu bulunan oyunun yeni versiyonu Test Drive, biraz konsept değişikliği, biraz da makyajla karşımızda. Önceki versiyonlarının aksine isminin sonunda versiyon numarası taşımıyor. Bunun sebebi oyunda meydana geldiği savunulan konsept değişikliği olabilir. Üreticiler oyuna öncekilerden farklı bir hava vermek adına bu tür bir yola başvurmuş gibi görünüyor. Herhangi bir yanlış anlaşılma olmasın diye oyunun üzerinde 2002 versiyon olduğuna dair bir hatırlatma bulunuyor. Buna rağmen oyun çoğu yerde ve kopya oyun piyasasında Test Drive 7 ya da 2002 Edition) adı altında satılıyor.

Öncekilerin aksine yeni oyunda sunuma biraz daha önem verildiği göze ilk çarpan özellikler arasında. Yeni kullanıcı arabirimi kullanışlılık açısından sorgulanabilir olmasına rağmen görsel olarak ilgi çekici. Logo oluşturulurken sıradan yazı tiplerinin aksine daha sıra dışı karakterler kullanılmış. Yine arka planda çalan müziklerde TDOR3'de olduğu gibi özenle seçilmiş.

Oyunun bir pist oyunu formatından biraz uzaklaştığını daha önce belirtmiştim. Yeni haliyle oyun Driver serilerine sanki biraz daha yakın (en azından üreticilerin fikri bu). Öncelikle pistler artık şehir haline dönüştürülmüş. Ama sevinmeyin bunlar sadece görünüşte böyle, çünkü belirlenen yolun dışına çıkmak mümkün değil. Ayrıca görevlerde sanıldığı gibi Banka soy, şuraya kaç gibi görevler değil. Sadece yarışıyorsunuz o kadar.

Şehirler San Francisco, Tokyo, Monaco ve Londra gibi gerçek şehirler baz alınarak oluşturulmuş. Önceki versiyonlarda görmediğimiz Underground seçeneği sayesinde çeşitli görev ve yarışlarda oyunda ilerliyoruz. Zaten oyunu Driver'a benzetilmesinin nedeni de bu. Bir adamla tanışıyorsunuz ve o kişi adına belirli kişilerle sürekli yarış yapıyorsunuz. Underground seçeneği aslında Single Race seçeneğinin içeriğinin sırayla oynatılmasına benziyor. Tabi Single Race seçeneği içerisinde bulunan şehirleri aktif hale getirebilmek ve yeni arabalar açabilmek için Underground bölümünde ilerlemeniz şart. Bu seçenekteki senaryo gerçekten çok basit bir şekilde hazırlanmış ve tekdüze bir ilerleyişe sahip. Bu modda Dennis Black adında, kendini kanıtlamaya hevesli bir tip olarak, Mr. Clark'ın size verdiği yarışları oynuyorsunuz. Mr. Clark, sizden onun adına bir grup insanla yarışmanızı istiyor ve bunun karşılığında size araç sağlıyor. Hepsi bu kadar, arada geçen birkaç kısa ve önemsiz konuşma dışında başka hiçbir detay yok. Tabi detaysızlıktan kaynaklanan gizem kimi oyuncuların hoşuna gidebilir.

Oyunun Single Player modunda Drag Racing, Linear, Circuit, Navigation Challenge, Cop Chase gibi seçenekler var. Daha önceden alışık olmadığımız Drag yarışları oyuna ayrı bir renk katmış. Araçların gerçek anlamda sınanması açısından bu bölümü sadece manuel vites seçeneği ile oynayabiliyorsunuz. Linear seçeneğinde 5 yarışçıyla belirli bir pistin sonuna kadar yarışırken, Circuit adlı seçenekte belirli bir pist üzerinde birkaç turluk bir yarış yapıyorsunuz. Cop Chase seçeneği adından da anlaşıldığı gibi Polis olarak yarışçıları takip edip tümünü pistin sonuna kadar çarparak tutuklamanız gerekiyor. Son olarak navigation challenge adlı bölümde şehir içerisinde okları takip ederek zamanında bitiş noktasına ulaşmanız isteniyor. Bu bölümleri iki kişilik bölünmüş ekranda da oynayabilmek mümkün fakat bu seçenek nedendir bilinmez açık değil.