Sherman Tank diye bir tank duydunuz mu? Savaş oyunlarıyla ilgilenmeyen çoğu kişi duymamıştır. Ufak bir araştırma yapılsa, en fazla tanınan tankların başında Alman'ların meşhur Tiger tankı gelir. Hemen hemen her oyunda, özellikle de popüler oyunlarda karşımıza çıkmıştı bu tank. Çoğu zaman kullanmıştık, bazen de yoketmek zorunda kalmıştık. Şimdi tanıtacağım oyunda da bu tanklardan bolca bulunuyor. Ve bu kez de yoketmemiz için bulunuyor. M4 Sherman tanklarımızla, 2. Dünya savaşının içine gireceğiz ve önümüze çıkanı yok etmeye çalışacağız.

Oyun çeşitli köylerde, vadilerde, açık alanlarda geçiyor. Genelde basit görevler var ve tek amacınız etraftakileri yok etmek oluyor. Kullandığınız tankın her türlü fonksiyonunu kullanabiliyorsunuz. Gerçi bir tankın ne gibi fonksiyonları olur ki zaten? Yok etmek en önemli fonksiyonudur. Siz de değişik manevralarla, birebir veya birden fazla tanklara karşı üstünlük sağlamaya çalışacaksınız. Emrimize amade olan çeşitli araçlar olacak. Bunların hepsinin fiziksel özellikleri ve diğer özellikleri gerçeklerinin hemen hemen aynısı. Bir kamyon fazla yayvan giderken, büyük bir tank ile oldukça oturaklı ilerleyebiliyorsunuz. Sürüş fiziği olarak oyun ileri derecede gerçekçi olmuş.

Kontrol bakımından da fazla karışık değil oyun. Tuşları istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. İlerlemek ve ateş etmekten başka fazla bir tuşunuz da yok zaten. Her aksiyon oyununda bulunan klasik bir kontrol sistemi kullanılmış. Bu da oyuna alışmanız için fazla çaba harcamayacaksınız anlamına geliyor. Zaten oyunun aksiyon tarafı daha ağır bastığından, kontrollerle uğraşmak gibi saçma işler sizi oyundan soğutabilirdi.

Grafik bakımından oyun hoşuma gitti denebilir. Araçların grafikleri iyi, dokuları detaylı. Üzerlerinde kullanılan efektler de başarılı bir şekilde oluşturulmuşlar. Ayrıca haritalar da zekice tasarlanmışlar. Geniş alanlardan tutun da, köylere kadar gidebileceğiniz yerler var. Bazen etraf çok boş oluyor bazen de ağaçlar ve evlerle tıka basa dolu oluyor. Bu yünden mekanları çok mantıklı bir şekilde oluşturmuşlar. Oyundaki çarpışma hesaplamalarında bazı sorunlar yaşanıyor. Bazen alakasız görünmez duvarlarla çarpışabiliyorsunuz. Bir aracın yanından geçerken de, arada yarım metre kadar bir mesafe olmasına rağmen takılabiliyorsunuz. Bu da insanın canını sıkan bir olay. Bir patch ile düzeltilmesi gerekli.

Savaş müziklerinin kullanılması, müzik için iyi bir seçim. Bol trompetli müzikler savaşın havasını vermekte zorlanmıyorlar. Ama fazla çeşit olmadığından kısa zamanda baygınlık geçirebiliyorsunuz. Diğer seslendirmeler idare eder. Tankların sesleri, silahların sesleri falan bozmasa da, daha kaliteli olabilirdi.

P-III 1Ghz işlemci ve 128Mb RAM ile ve 32Mb VRAM ile rahatça oynanabilen bu oyunu tank kullanmayı sevenlere önerebilirim. Ufak tefek hatalarının olması sanırım tanklardan hoşlananları pek bozmayacaktır. En azından eğlencelik olarak bile alınabilir bir oyun. Türü sevmeyenler veya fikri olmayanlar, başka oyunlara yönelmeliler.