Yarış oyunları en sevdiğim oyunlar arasında geliyor aslında. Ama hepsi de değil. Bildiğiniz gibi piyasada çok değişik tarzlarda yarış oyunları var. NFS tarzı, birçok arabadan ve pistten oluşan, yarışmanın yanında görsel zevk veren oyunlar var, ayrıca NASCAR tarzı, yine çok araba ama görülebilecek hiçbir mekan sunmayan, dönüp durduğunuz oyunlar var. Dönüp durmaktan da zevk alanlar var ama ben sevmediğimden, böyle yorumladım. yarışsever bir arkadaşım Gökçe ile sabahlara kadar oynayabilecek bir yarış oyunumuz oldu (Merak etmeyin, Gökçe erkek. Sabaha kadar sadece yarışmak zorunda kalıyoruz :P ). Bu oyunda, hem bol araba, hem bol pist, hem görülebilir mekanlar hem de bir ilk olacak, Ryan McKane'in hayatını yönettiğimiz konu var.

Oyunun bir konusunun olması herşeyi bir anda değiştiriveriyor. Sadece yarışmakla değil, etrafta dönen olaylarla da ilgileniyorsunuz. Konu sadece yarış ile alakalı da olmayabiliyor. Hatunlar, patronlarla sorunlar, iyi yarıştığınız sürece sizi destekleyen, hatta size hasta olan fanlar.. Her yarıştan sonra ve önce, değişik video görüntülerle size olan biten anlatılıyor. Bazen üzülüyorsunuz bazen seviniyorsunuz. Herşey çok iyi düzenlenmiş. Sanki bir film izliyormuşsunuz gibi. Tabi asıl amacınız çaylaklıktan başarılı bir yarışçıya dönüşmek. Bunu da önünüze geleni yenmekle yapıyorsunuz. Oyun boyunca başarılarınıza göre çeşitli firmalardan teklifler alıyorsunuz. İsteiğinize göre kabul ederek, bir sezonluk o firma için yarışıyorsunuz. Daha sonra, değişik firmalarla da yarışma imkanınız oluyor.

Oyun, konu ve demin bahsettiklerim dışında tamamen bir yarış oyunu. Codemasters zaten yarış oyunları konusunda en başarılı firma. CMR serisini bilirsiniz. Bu oyun da CMR 3 motoru ile yapılmış bir oyun. Kalitesini buradan da az buçuk tahmin edebilirsiniz. Yarışlara başlamadan önce, bir garaj ekranında oluyorsunuz. Burada tamir işlemlerini ve arabanın çeşitli ayarlarını değiştirdiğiniz menülere ulaşabiliyorsunuz. Arabanın ayarlarıyla oynamak, bazı bölümlerde üstünlük sağlamak için iyi oluyor. Hatta vitesi manuel yapmak, kullanımı zorlaştırıyor ama bazı durumlarda otomatik vitesten daha başarılı dönüşler yapabiliyorsunuz. Ama alışmak mesele, uzun zaman harcamanız gerekiyor oyuna alışmak için.

Kontroller oldukça zor. Çünkü alışılagelmiş yarış oyunları gibi değil yarışlar. Kontrollerin zor olması, tuşların farklı olmasından kaynaklanmıyor. Zaten oyunda fazla tuş yok. Hızlanma, yavaşlama, dönmeler, geri bakma gibi düğmeler var sadece. Ama oyunun fizik kuralları alışılmıştan biraz değişik. Bazen gerçekçi, bazen de çok garip olabiliyor. Bir de grafiklerde yapılan, ani dönüşlerde devreye giren bulanıklaştırma efekti, işlerin karışmasına sebep olabiliyor.

Her arabanın kontrolleri birbirinden farklı. Güçlü bir motora sahip bir araba virajlarda çok iyi dönüşler yapıp toparlayabiliyorken, daha adi bir araba ile bu virajlardan toparlanana kadar diğerlerinin tozunu yutuyorsunuz. O yüzden size gelen tekliflerde, güçlü arabaları olan firmaları seçmeniz en mantıklısı olacak. Oyunda toplam 42 araba var. Hepsi lisanslı arabalar. Mercedes, Alfa Romeo, Peugeout gibi arabalar.. Ayrıca 38 tane de pist var. Dünyanın çeşitli yerlerinden bu pistler.