Seneler önce, Tomb Raider ilk çıktığı zamanlarda ne kadar popüler olmuştu. Hiç unutmuyorum, dev gibi erkek karakterler yerine çıtı pıtı bir kadının kullanılması, herkesde şok etkisi yaratmıştı ve herkes aynı anda bu kadına aşık olmuştu. Tabi bir solukta bitirilen oyunları da saymıyorum. Lara Croft, artık herkesin en sevdiği kadın karakter olmaya hak kazanmıştı. Şu an bile büyük bir çoğunluğun favorisi Lara Croft olmalı. Son çıkan oyununun hayal kırıklığı yaratması ve sinema filminin de süper olmaması, ciddi bir kitlenin Lara'dan uzaklaşmasını sağladı.

İlk Tomb Raider'i hatırlayanınız var mı bilmiyorum. Bölümlerini falan yani. Ben pek hatırlamıyorum. PS 1 için de çıkmıştı, fena değildi. Şimdi aynı oyunu N-Gage için tasarlamışlar, çalıştırmayı başarmışlar. Biraz daha kötü grafiklerle tabi. Baştan uyarayım.

TR, N-Gage için ulaşılmaz gibiydi ilk zamanlarda. Çünkü N-Gage işlemcisi o kadar da güçlü bir işlemci değil. Şu anda piyasada GBA'da bile tam 3D bir oyun yok. TR bir ilk oldu ve şu anda kötü grafikli olmasına rağmen klasmanında en iyi grafiklere sahip oyun.

Oyunun konusu tamamen aynı. Oyun da tamamen aynı. O yüzden başka şeylerden bahsedelim. Mesela kontrollerden. Oyunun kontrolleri resmen rezalet. Alışmak zaman alıyor desem bile inanmayın çünkü asla alışamıyorsunuz. Alışacak birşey yok zaten çünkü Lara hareketleri çok zor algılıyor ve 1 saniyelik bir gecikmeyle yapıyor. Koşarken aniden durmak gibi bir şansınız olmuyor, tabi duvara çarpmazsanız. Zaten fazla bir hareket yok ama olan hareketleri de yapmak zor oluyor. Ateş etmek ve benzeri şeyler bir yanda dursun, çeşitli tuzaklardan kurtulmak, hoplamak zıplamak için çevik olmak ve zamanında hareket etmek gerektiğinden, bu sistemde bu hareketler çok zor oluyor.

Oyunun yükleme süreleri müthiş yavaş. Hatta ben ilk oynarken kilitlenip kilitlenmediğini merak etmiştim. İlginç bir durum. Bir de cihazın multitasking özelliği olduğunu unutmayın. Oyuna başlamadan önce menü tuşuna basılı tutun ve o an çalışan tüm uygulamaları kapatın. Zaten yavaş oyun, daha da beter olmasın. Oyun içinde her yerde save edebiliyorsunuz ve bu pek zaman almıyor. Ama load yapmak epey bir zaman alıyor. Bölüm araları için de uzun yükleme süreleri söz konusu. Yani oyundan hemen sıkılıyorsunuz.

Grafikler playstation versiyonu ile alakasız. Çok yakın mesafeleri görebiliyorsunuz ve uzağı görmek imkansız. Çünkü çok düşük çözünürlükte. Heryer tamamen 3D render edlmiş. Dokular sade ve abartı düşük çözünürlükte. Su ve diğer ışıklandırma efektleri de sistemin ancak kaldırabileceği gibi şekillendirilmiş. Pek iyi değiller. Oyunda ufak tefek delikleri, ilerlemek için gitmeniz gereken yolları görmek için çok çaba sarfetmeniz gerekiyor. Bu da ayrı bir sorun.

Ses efektlerinden bahsetmeli miyim bilmiyorum çünkü oyunda fazla ses yok. Lara ateş ederken silah sesi geliyor bir de yürürken ayak sesleri geliyor. Düşmandan da aynı seslerin geldiğini düşünürsek, seslerin bu kadar olduğunu görüyoruz. Zaten grafiklerden geriye kalan pek işemci gücü olmadığından, ses efektlerini kısıtlı tutmuşlar. Outdoor playing düşünülerek tasarlanmış bu cihazın öyle süper efektlere sahip olması da beklenemezdi.

Oyun bluetooth üzerinden multiplayer destekliyor. Zaman sınırlamalı ghost müsabakaları yapabiliyorsunuz. Ayrıca download ederek tam çözüm ve benzeri ipucu dosyalarına da ulaşabiliyorsunuz. Yararlı bir özellik.

N-Gage daha yeni bir makine ve öncülerden. O yüzden oyunlarının kaliteli olması beklenemez. Tek rakibi şu anda GBA. Yeni bir el konsolu daha çıktı gerçi, onun da incelemesi kısa zamanda sitede olacak. O çıkana kadar lider N-Gage. Ama 3D oyun konusunda çok yetersiz. 2D oyunlar daha iyi görünmekte haliyle. Ama Tomb Raider çok başarısız bir oyun.

Son söz olarak, gördüğüm kadarı ile N-Gage oyunları büyük mağazaların hepsinde bulunuyor. 90.000.000TL civarı fiyatlardan satılıyor ve 20 oyun civarı seçeneğiniz var. Ama ne yalan söyliyeyim, GBA dururken N-Gage almak bana pek mantıklı gelmiyor.