Beklenen oldu ve popüler oyunumuz sonunda piyasaya çıktı. Aslında oyun yurtdışında 22 Kasım'da piyasaya sürülmüştü, fakat bu kez herzaman olduğunun aksine ülkemiz piyasasında gözükmesi biraz karışık ve geç oldu.

Oyunumuz arada çıkan "Gold", "Collection" vb. gibi sürümleri saymazsak (zaten saymamamız gerekiyor), serinin resmi olarak 5. oyunu. Birincisi hariç 2, 3 ve 4'te hep aynı grafik motoru üzerinde bazı değişiklikler yapılarak ve yeni konularla sürekli gündemde kalmayı başardı. Bir de ufak not: Şimdiye kadar Tomb Raider'in tüm PC sürümleri hep tek CD olarak çıkmaktaydı, bu kez birazdan bahsedeceğim nedenlerden dolayı 2 CD olarak çıktı. Birincisi alışık olduğumuz gibi ve oyunu oynarken kullanacağımız asıl oyun CD'si, ikincisi ise Tomb Raider serisinin seviye tasarımında kullanılan Level Editor'ünü barındıran CD. Bu nedenle oyunu tek CD olarak alanlar sadece Level Editor'ünü kaçırmış oluyorlar, yani oyunun oynanışını etkilemeyen bir CD'yi.

İkinci CD ile birlikte gelen Level Editör'ünün neden daha önce yayınlanmadığı ise biraz ilginç ve aynı zamanda sevindirici. Sanırım Tomb Raider hayranı olup da duymayan pek kalmamıştır; oyun sil baştan herşeyi yenilenerek tekrar yaratılıyor ve birinciden, elimizdeki beşinci sürüme kadar çıkan tüm oyunlardan tamamıyla farklı olacak: Tomb Raider: Next Generation (kısaca TR6). Yeni başlangıç artık tamamıyla yeni özellikler içereceği için, sanırım, Core Design ve Eidos kendilerine çuvallar dolusu bu kadar para kazandıran serinin seviye editörünü hayranlarına sunmaya karar vermişler (sanki çok büyük bir teknolojiyi dağıtıyorlar!)

Gelelim oyunumuza. Oyun henüz piyasaya çıkmadan yayınlamış olduğumuz izlenim yazısını veya başka kaynaklarda yer alan yazıları okuyanlar bilirler. Oyunumuz Lara Croft'un arşivlerde veya arkadaşlarının hafızalarında kalmış ve şimdiye kadar açıklanmamış bazı maceralarını içeriyor. Last Revelation macerası, üzerinde sürekli tartışılan ve ne olduğu belirsiz bir şekilde Lara'nın göçük altında kalmasıyla sona eriyordu. Evet, bu konunun üzerinde baya bir tartışma oldu; "öldü", "ölmedi, TR5 ile canlanıyor" gibi... Aslında gerçek cevabı tam olarak TR6 ile alacağız. "Lara'nın dönüşü nasıl olacak?" açıkçası ben de çok merak ediyorum, inşallah hep beraber 2001 yılında göreceğiz :)

Nerde kalmıştık? TR5 Chronicles'ın konusunda. Oyuna dalmamak için yeterince sabırlıysanız ve girişteki demoları izlerseniz Lara'nın ölmüş olduğunu düşünen arkadaşlarını seyredeceksiniz. Yağmurlu ve kasvetli bir havada Lara'nın heykelinin önünde başlayan sohbetlerine, Lara'nın malikanesine gidip devam ediyorlar. Her biri gerek arşivlerde, gereksa hatıralarındaki maceraları anlatmaya başlıyor.