Tomb Raider; oldukça geniş bir oyuncu kitlesinin, özellikle de adventure ve action türü hayranlarının büyük ilgisini çeken bir oyun serisi... O kadar ilgi çekiyordu ki filmi yapıldı, yenileri de yapılacak büyük olasılıkla. Gel gelelim bu oyunu inceleyen bendenize. İlk Tomb Raider çıktığından Tomb Raider 4 çıkana kadar hiç ilgimi çekmeyen, hatta keyifsiz bulduğum bir oyundu. Ta ki Tomb Raider: The Last Revelation oynayana kadar. Okuyanlar bilir; o kadar hoşuma gitmişti ki, bir de yaklaşık 1 ay uğraşıp çözümünü hazırlamıştım siteye.

Oyun o kadar popüler ki, üzerinden 2 yılda fazla bir zaman geçmesine karşın hala Tomb Raider: The Last Revelation'da takılan bazı ziyaretçilerimizden sorular gelmekte (malesef yanıtlayamıyorum). Sevdik bir kez Tomb Raider'ı, ardından yeni oyunları da oynamadan olmazdı. Ancak bunlar eski motor ile hazırlanmış, Tomb Raider 4'ten önce geçen hatırlama-anma konulu oyunlardı ve kesinlikle Tomb Raider: The Last Revelation'ın tadını alamadığımdan kısa sürede bir kenara koydum.

Tomb Raider: The Last Revelation'ın sonunda yıkıntılar altında kalan Lara'nın ölüp ölmediği, yeni bir Tomb Raider oyunu çıkıp çıkmayacağı konuşuldu durdu. Bu durum Tomb Raider: Next Generation ismindeki proje duyurulana kadar devam etti. Oyunla ilgili detaylar açıklandıkça Tomb Raider fanları daha da heyecanlanmaya başladılar; oyunda neler yoktu ki! Yeni ve kontrol edilebilecek Kurtis Trent isimli bir kahraman daha, yeni ve çok iddialı bir grafik motoru vs. vs. Oyuncuların beklentileri çok yükseklere taşındı (kendim ve çevremden biliyorum en azından). Ve en sonunda beklenen gerçekleşti, yeni oyun Tomb Raider: The Angel of Darkness piyasaya çıktı. Bu inceleme yazısının gecikme nedeni de oyundaki her detayı görebilmek amacıyla sonuna kadar oynayıp ondan sonra yazmayı tercih etmemiz oldu (Sorular ve cevaplar mesaj odasına lütfen :)).

Evet, oyunumuz beklentileri karşıladı mı? Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle oyunu doğru düzgün çalıştırmayı başarmak gerekiyordu. Ki, bu oynamak ve sonuna kadar gelebilmekten neredeyse daha zor oldu. 2 CD'yi kurduktan sonra oyunu başlattığınızda karşınıza gelen ara ekran üzerinde öncelikle setting kısmına girip ayarlarınızı yapmak istersiniz doğal olarak değil mi? Ben de öyle yaptım. Karşınıza bol miktarda teknik terim çıkan bir ayar ekranıyla karşılaşıyorsunuz. Bu ekranda işlemciniz ve grafik kartı seçeneklerinin yanısıra klavye ve mouse seçenekleri de çıkıyor. Bunlara ek olarak sisteminizde kayıtlı diğer bazı USB cihazların da bu ayar ekranında göründüğünü farkedeceksiniz. İşte, ilk başta bu ekstradan çıkan cihazları bu ekrandan kapatmazsanız (disable) oyunu oynamanız biraz zorlaşıyor. Ben bunları kapatmam gerektiğini keşfedene kadar biraz uğraştım. Neyse başardık oynamayı. Burada takılanlara ufak bir ipucu vereyim; İşlemci, mouse ve klavye kısımınlarına hiç dokunmayın. Grafik kartı kısmında ilk çalıştırdığınız zaman çıkan detay ayarlarla da hiç oynamayın. Sadece bu bölümün sol üstünde yer alan çözünürlük kısmında ayar yapın ve test butonuna basarak ayarırızı test edin, "apply" deyin ve ok'layıp ana menüye dönün ve oyunu başlatın. Eğer bu kısmı sorunsuz geçip oyunu çalıştırmayı başardıysanız, ilk tehlikeli aşamayı geçtiniz demektir. Kontrolleri oyun içindeki options bölümünden değiştirebilirsiniz.

Artık gelelim oyuna; önce kısaca konuya bir bakalım... Lara Croft ölmemiştir :) Eski düşmanı Von Croy Paris'te kendisiyle acilen görüşmek ister. Von Croy'un evinde buluşurlar. Von Croy, bir müşterisinin kendisinden bazı tabletleri, dokümanları bulmak istediğinden, müşterisiyle ilgili duyduğu korkudan ve gelişen bazı olaylardan bahseder. Konuşmanın sonlarına doğru aralarında bir tartışma çıkar ve Von Croy silahına sarılır (bunun nedenini oyunun sonunda öğreneceksiniz, detayları söylemeyeceğim). Lara itiş-kakış sırasında düşüp başını çarpar, silah sesi duyulur... Uyandığında yerde yatan Von Croy'un cesedini görür. Polis olay yerine gelmeden uzaklaşır, artık polis peşindedir.