Seride çıkan en son oyun olan The Last Revelation ben de dahil belki de birçok oyuncuyu en sonunda Tomb Raider serisini sevdirdi.

Oyunun daha başında diğerlerinden epey farklı olduğu anlaşılıyor. Serinin daha önceki oyunlarında eğitim kısmı hep Lara'nın evinde geçmekteyken, The Last Revelation'da Lara'nın 16 yaşına geri dönüyoruz ve patronu Werner Von Croy ile birlikte Kamboçya'da ufak bir eğitim görevine katılıyoruz. Bu görevde, özellikle Tomb Raider ile yeni tanışanlar için, iyi bir temel eğitim alıyoruz. Bu bölümlerde yaptığınız veya yapamadığınız şeyler oyunun kalan 43 bölümünü etkilemiyor, ancak elbette buraları ölmeden geçmelisiniz.

The Last Revelation, serinin diğer oyunlarına göre birçok açıdan oldukça geliştirilmiş. 3D grafiklerde kullanılan poligonlar, yüzey kaplamaları, atmosferik aydınlatma efektleri, Lara'nın animasyonları (bunlar hep iyiydi, ancak bu oyunda çok daha güzel olmuş) ve filmler gibi birçok detay üzerinde oldukça emek harcanmış ve belki de serinin en güzel oyunu olmuş. Belki de oyunu diğerlerine göre daha çok sevmemizin nedeni de budur.

Grafik motorunda fazla düzeltme yapılmamış. Öldürdüğünüz yaratıkların duvarlardan geçmesi, Lara'nın bir kayanın içinde yüzmesi gibi hatalar dışında grafikler oldukça iyi.

Kamera açıları ve kameranın otomatik yer değiştirmesi gibi görsel yönler de oldukça iyi. Örneğin, Lara'yı sırtı duvara dönükken karşıdan görüyoruz, kameraya doğru yürümeye başladığında belli bir mesafeye ulaşınca kamera çok güzel bir şekilde yön değiştiriyor ve artık Lara'yı arkadan görmeye başlıyoruz. Bu geçişler de çok güzel yapılmış.

İçerik olarak konu dışında fazla bir değişiklik yok. Sadece mekanlar ve görevler farklı. Bir de oyun biraz daha korku öğesini ön plana çıkarıyor. Karanlık ve sessiz ortamlar, duvarlardaki ürkütücü kabartmalar vb. hep sizi tetikte olmaya zorluyor. Aynı filmlerdeki gibi oldukça heyecanlı ve ilgi çekici bir konuyla yüz yüzesiniz. Özellikle konu Mısır olunca gerilimin dozu biraz daha yüksek.

Oyunda seviyeleri geçebilmek için çözmeniz gereken bulmacaların pek de kolay olduğu söylenemez. Özellikle bazı geniş ve karanlık mekanlarda ne yapacağınızı bilemeden sağa sola koşturup durabilirsiniz. Bir de bonus olarak topladığınız hazineler var. Bu hazineler için de ayrıca uğraşmanız gerekiyor, ama, oyunda ilerleyebilmek için bunları toplamak zorunda değilsiniz.

Her ne kadar çoğu bulmaca seviye atlamak için anahtar bulmak ve kullanmak üzerine kuruluysa da, bazı bulmacalar da kendi başlarına birer macera olarak kabul edilebilir. Dediğimiz gibi konu Mısır olunca karşınıza sık sık bıçaklı ve oklu tuzaklar çıkıyor bu görevler sırasında.

Oyunda her ne kadar 43 seviye varsa da aslında bu seviyeler göründüğü kadar büyük ve karmaşık değil. Bu seviyelerin bir çoğunu çok kolay geçeceksiniz. Karşınıza çıkan yaratıklarla başa çıkmak da oldukça kolay sayılabilir: bazılarını öldürüyor, çoğundan da kaçıyorsunuz (özellikle mumyalar). Çözmeniz gereken bazı zor bulmacalar dışında (aslında bunlara bulmaca demek tam olarak doğru olmaz, seviye atlayabilmek için başarmanız gereken iş demek daha doğru olur) oyun oldukça kolay sayılabilir.


Oyuna olan ilginin oldukça yoğun olduğunu düşünecek olursak seride daha birçok oyun çıkacağını da kolayca tahmin edebiliriz. Daha Tomb Raider serisiyle tanışmayanlar için The Last Revelation çok iyi bir başlangıç olabilir. Zaten şimdiye kadar çıkanlar arasında en iyisi olduğu da rahatlıkla söylenebilir. Diğer oyunlardan alamadığım zevki bu oyunda almayı başarmış biri olarak, oyun her ne kadar mükemmel olmasa da, oyunu bu tip oyunlardan hoşlananlara rahatlıkla tavsiye edebilirim.