Ubisoft (ve Odyssey Entertainment) aslında çok güzel bir iş yapıyor, yıllardan beri hepimizin yakınıp durduğu "pahalı abi, orcinal oyun alamıyoz" sorununu ortadan kaldırıyor.. İki cd'lik bir kopya oyunun fiyatına, orijinal oyunu satıyor. Bu gerçekten çok güzel bir şey ama oyunlar.. Neyse, devamını okuduğunuzda anlayacaksınız zaten.

Oyunumuzun kahramanı Ed isimli minik ve şirin bir uzaylı. Bir uzay gemisinde temizlik işçisi olarak yaşamını sürdüren Ed, bir gün kazayla bir tonik kutusunu kurcalar ve yediği halt ortaya çıkmasın diye kutuyu çöp kutusundan uzaya fırlatır. Şansa bakın ki o esnada da uzay gemisi Dünya'nın üzerinden geçiyordur! Kutu Grögh isimli evinden yeni kovulmuş bir insan azmanının eline düşer ve onu Dünyanın hakimi yaptığı gibi, güzel gezegenimizde de bir çevre felaketine yol açar.. Elinde mızrak olan bir domates düşünün! Ed yaptığı işi düzeltmesi için Dünyaya gönderilir ve 11 bölüm boyunca siz de ona yardım edersiniz..

Evet, konudan da anlaşılabileceği gibi aslında daha çok evdeki küçük kardeşinize hitap ediyor ama 3D hoplama zıplama türü platform oyunlarından hoşlanıyorsanız, sizin de ilginizi çekebilir. Oyun zerre şiddet içermiyor. Kullandığınız silahlar bile ilkokuldan hatırlayabileceğiniz şeyler: "tüftüf!" Ed tüftüfün içine arıları koyuyor ve basıyor domateslerin, havuçların üzerine.. Hatta tüftüf modundayken oyun bir nevi "first person shooter" moduna da geçebiliyor, ama çok kullanışsız.

Oyun boyunca en sık karşılaşacağınız adam olan doktor, verdiği görevleri tamamlayabilirseniz size yeni bir silah ya da yetenek armağan ediyor, papyonunuzu kullanarak uçmaktan tutun da, şekil değiştirmenizi sağlayan bir bukelamun kemerine kadar sürüyle şey.. Aslında verilen görevi anlayabilmeniz için biraz temel İngilizce bilmeniz gerekiyor, ama kitapçığında zaten her şey anlatıldığı için, bilmeseniz de olur. Sağlık durumunuz büyük bir termometre simgesiyle gösterilmiş, levellar boyunca civa damlacıkları toplayıp onu dolduruyorsunuz. Oyun büyük ihtimalle Nestle'nin sponsorluğunda hazırlandığından, bazı yerlerde Crunch makineleri görüyorsunuz ve bir tane yiyince derhal kas yapıyor, "Süper Ed" haline geliyorsunuz, bazı bulmacaları çözmek için bu gerekli de zaten.. Tabii bulmaca dediysem sizi ekrana kilitleyecek, saatler boyu uğraştıracak şeyler değil, gayet basit ve kolay bulmacalar. Oyunun geneli de böyle zaten, salt keyif almak için oynayacağınız, Ed'in haline bakıp sırıtacağınız türde bir oyun.