Birkaç yıl önce bir arkadaşımın evinde gördügüm bir oyun beni acayip etkilemişti. Arkadaş bir kaykaycıyı şovlardaki gibi boruların üstünde kaydırıyor, rampalardan falan zıplatıyordu. Ben de zaten bütün acayip ve güzel olan oyunlar hep playstationda çıkar diye üzülmüştüm.

Aradan zaman geçti ve yakında çıkacak PC oyunları arasında ne göreyim, playstationda çok beyendiğim o oyunun ikincisi PC versiyonu olarak da çıkacakmış. Kısa bir bekleyişten sonra oyun çıktı ve etrafımdaki herkez birden kaykaycı kesilmeye başladı. Sağdan kay, sola zıpla, şunun üstünde kay gibi bir sürü laf işitir oldum. Anlaşılan oyun gerçektende kendine bir hayran grubu toplamaya başlamıştı bile.

Oyunu ilk açtığımda gerçek kaykay yarışmalarından alınmış parçalardan oluşan güzel açılış demosundan sonra kaykay tekerleği şeklindeki menüden hemen free skate seçenegini seçip başladım ilk alanda kaymaya. Neyse ki demosundan hazırlıklı olduğum için pek de zorluk çekmedim. Kısa süre sonra ustalaşmıştım.

Oyunda Free Skate dışında Single Session, Carrier (kariyer) ve Multiplayer modları mevcut. Free Skate modunda açık olan haritalarda süresiz hareket deneyebilir veya gizli yerler arayabilirsiniz. Single Session'da da açık haritalarda kayabilirsiniz ama bu sefer 2 dakika zaman ile skor için uğraşıyorsunuz. Carrier modunda ise ister kendi yarattığınız kaykaycı ile, dünyanın en ünlü 13 kaykaycısından birisi ile başlayıp, her haritada istenenleri yapıp para kazanmaya çalışıyorsunuz. Para kazandıkça istatistiklerinizi arttırabilir, yeni hareketler öğrenebilir veya yeni ve daha hızlı kaykaylar alabilirsiniz. İlerledikçe ve paranız arttıkça yarışma teklifleri gelecek, bunlarda üçüncü, ikinci veya birinci olursanız gittikçe artan para ödülleri kazanabilirsiniz. Ama bence bir haritadaki görevlerin hepsini bitirmeden bir sonrakine geçmeyin ve öncelikle kaykay istatistiklerinizi (stats) yükseltin, böylece dengeniz, hızınız, zıplama yüksekliğiniz, ve havada asılı kalma zamanlarınızın ve diğer özelliklerin hepsini buy stat seçeneginden arttırabilirsiniz.

Multiplayer olarak ise Network ve Hot Seat modları bulunmakta. Hot Seat modu ile bir bilgisayardan sıra ile olmak üzere iki kişi oynanabiliyor. Fakat süre 10 saniye ile sınırlı oldugu için pek de zevkli olduğunu söyleyemem. Network Modunda ise 3 çeşit oyun türü bulunmakta: Graffiti, Tag ve Trick Attack. Graffiti modunda etraftaki eşyaların üzerinde kayıp üzerlerine kendi işaretinizi bırakıyorsunuz. Bir başkası gelip sizin işaret bıraktığınız eşya üzerinde kayıp daha yüksek puan yaparsa eşyanın üstünde onun işareti beliriyor. Belirlenen zaman sonunda kimin daha fazla işareti varsa o kazanıyor. Tag modunda birisi yüksek skor bir yaptıgı zaman diger oyunucu "It" oluyor ve digerinin skorunu geçene kadar "It" olarak kalıyor ve süre bittiginde kim "It" kalmışsa o yeniliyor. Trick Attack'da ise skor için yarışıyorsunuz en yüksek skoru yapan yeniyor.

Oyunun grafiklerine gelince başarılı ve güzel yapılmış. 640x480, 800x600 ve 1024x768 olmak üzere 3 çeşit çözünürlük olanağı var ve 3D hızlandırıcısı olan Pentium 233 üstü tüm makinelerde çalışıyor. 3D kartı olmayanların ise biraz daha hızlı işlemcisi olması şartıyla çalışması mümkün. Karakterlerin hareketleri ise çok gerçekçi hazırlanmış. Haritalar ise çeşitli özel bölümlerle ve efektlerle süslenerek yaratılmış. Normal haritaların dışında harita yaratma programı ile yaratılmış onlarca hazır park da oyunun içinde mevcut. Harita yaratma programının kullanımı kolay ve hızlı. Kendi parkınızı yapıp arkadaşlarınıza ya da oyunun kendi sitesine göndermeniz mümkün.

Oyunun müzikleri özellikle çok kaliteli yapılmış. Aralarında Bad Religion, Rage Against the Machine gibi grupların müzikleri var ve çoğunlukla alternatif ve rap ağırlıklı parçalardan oluşmakta. Ara sıra tereddüte düştüğüzde, "acaba buradan karşıya uçabilirmiyim?" diye düşündüğünüzde çalan müziklerin ritmiyle gaza gelip her yere zıplayabilirsiniz. Seslere gelince söyleyebilecek pek birşey yok. Yani bir kaykay oyununda ne kadar ses olabilir ki? tahta, beton ve metal yüzeylerde kayarken değişik tekerlek sesleri, borularda kayarken çıkan sürtünme sesleri ve düştüğünüzde çıkan inleme :) sesleri yeterli.

Sonuç olarak yapılmış en güzel kaykay oyununun devamı olan Tony Hawks Pro Skater 2 gerçekten de alınması, oynanması, öğrenilmesi, bitirilmesi, eğlenilmesi, konuşulması gereken bir oyun. Ne oyun alsam diye düşünen herkese tavsiye ediyorum, bu oyunu kaçırmayın. Borularda kayarken amman dikkat! Görüşmek üzere.