Activision'un yerimizden kalkmadan, düşmeden ve kol, bacak kırmadan zevkle kaykay kayabilmemizi sağlayan oyunu Tony Hawk's Pro Skater'in (THPS) üçüncüsü geçtiğimiz günlerde piyasaya sürüldü. Dolayısıyla önceki versiyonlarını oynamış ve pekiştirmiş birisi olarak incelemek de bana düştü. Tabi hemen kurup oynayıp, bunu da pekiştirdikten sonra yazmaya başladım. Oynayanlar bilir, Thps 1 ve 2 birbirlerine oldukça benziyordu. Sonuçta bir oyunu ne kadar değiştirebilirler diye düşünürken beni gerçekten de şaşırttı diyebilirim.

Şaşırmamın birinci nedeni oyunun motorunun tamamen değişmiş olması. Yeni motor daha iyi grafik, daha hızlı ve gerçekçi kaykay hareketlerine izin veriyor. Değişimi bir değere vurmak gerekirse, Thps 2'yi her türlü bitirmiş olmama ragmen, Thps 3'ü ilk açtığımda hareket bile yapamadım. Thps 2'de havalarda uçarcasına çıkıp saniyelerce havada kaldığım için rahata alışmıştım ama yeni oyunda yerçekiminin gücü biraz daha arttırılmış diyebilirim. Yeni grafiklere gelince, insan ve eşya kaplamaları çok daha güzel, ama haliyle daha iyi bir sistem istiyor. Gülü seven dikenine katlanır misali Thps 3 700 mb kurum için, 150 mb'da oynarken kullanmak üzere 850 mb yer kaplıyor. En az 64 mb ram, 500 mhz cpu ve 16 mblık bir ekran kartınızın olması şart. Tabi bunlar sadece çalıştırmak için gerekli, oynamak için değil.

Oyunda değişmeyen iki şey fark ettim. İlki tadına doyum olmayan kayma sahneleri, ikincisi de kaliteli müzikler. Red Hot Chili Peppers, Alien Ant Farm, Motorhead, Redman, Xzibit gibi grupların yer aldığı yaklaşık 20 şarkılık bir şarkı listesi mevcut. Bu şarkılardan istediğinizi listeden çıkartıp eklemek mümkün, böylece sadece sevdiğiniz müzikler eşliğinde ya da sadece şehir gürültüsünde kayabilirsiniz.

Yenilenen kariyer modunda artık amaç para kazanmak değil. Yeni bölümleri açabilmek için her bölümde bulunan 9 görevden en azından birkaçını yapmanız ve yeneteklerinizi geliştirmek için gene her bölümde 5 tane bulunan Thps sembollerini toplamanız gerekli. Tabi ki bunları koyulabilecek en 'uyuz' yerlere koymayı ihmal etmemişler. Oyunu bitirmeme rağmen hala yapamadığım bir iki görev ve alamadığım bir iki sembol mevcut. Yeni kaykay desenleri için yine en zor yerlerde bulunan kaykayları almanız lazım.

Bölümlere değinmek gerekirse, eskisinin aksine daha interaktif ve daha büyük bölümler hazırlanmış. Bölümlerin içinde sizden bağımsız bir şekilde etrafta gezen bir sürü insan mevcut. Bunlardan kimisinin üzerine sürdüğünüzde yere düşüyorlar, kimisi tarafından ise okkalı bir dayak yiyorsunuz. Ayrıca oyuna kan özelliği eklenmiş. Eğer düşerseniz etraf kan oluyor, ama genede ölmek mümkün değil. Kan sevmeyenler bu özelliği ayarlardan kapatabiliyor.

Her bölümde olan 9 görevden üçü hareketlerle yüksek puan yapmaya dayanıyor. Bir tanesi s-k-a-t-e harflerini toplamaya, bir tanesi gizli kasedi bulmaya, ve bir diğeri de magazin kapağı için resim çeken adamın önünde hareket yapmak. Geriye kalan üç görev de bölümlere göre değişiyor. Görevlerin nerede olduğunu gösteren kısa oyundan alıntı görüntüler oyuncuları azda olsa bilgilendiriyor.

Multiplayer modunda ise oyun eskisinin aksine 8 kişiye kadar destekliyor ve tam 7 değişik mod bulunmakta. Trick attack, Grafitti, Control Zone, Capture the Flag, King of the Hill gibi oyun modları eklenmiş. Multiplayer seçenekleri ortalığı sarsacak gibi.

Sonuç olarak mükemmel grafikler, yeni haritalar, yeni oynanış tarzı ve yeni müziklerle THPS yeni baştan yaratılmış denilebilir. Kesinlikle oynanması gereken bir oyun. Eğer güçlü bir sisteminiz varsa hiç durmayın...