Merhaba arkadaşlar, uzun süre sonra Total Club Manager 2003'ün incelemesiyle karşınızdayım. Yıllar sonra CM'ye (Championship Manager) rakip olabilecek bir oyun çıktı ve taht'a gözünü dikmiş gibi duruyor. Fakat şu an için tam bir yorum yapmak pek adil olmaz. CM4 çıktıktan sonra iki oyunu karşılaştıran bir yazı daha uygun olmaz mı? Her neyse, bu kısa giriş kısmından sonra oyunumuza dönelim.

İlk Önce sizlere oyunun yapısı hakkında genel bir bilgi vermek istiyorum, sonra birazcık daha ayrıntıya gireceğim. Oyunumuz kısaca Fifa'nın grafiklerine sahip bir menajerlik oyunu. Bu son derece masum ön bilgiden sonra oyunun detaylarına inip ailecek şaşıralım.

Oyunda toplam 34 tane lig var. Fakat EA'nın önce çıkartalım daha çok satalım politikası yüzünden oyuncu database'i eski. Fakat EA çıkaracağı yamalarla bunları düzeltecekmiş CM gibi. Oyuncu özellikleri ise son derece gerçekçi ve oyunun researcher'larını (araştırmacılarını) kutluyoruz. Fakat oyun boyunca CM'deki gibi genç yıldız bulma şansımız pek yok, ama güzel Training Sistemi sayesinde yaratma şansımız var.

Oyuna ilk başladığımızda bize adımız, cinsiyetimiz, ülkemiz, doğum tarihimiz, kız/erkek arkadaşımız (evliysek karımız/kocamız gibi) birçok şey soruluyor, biz de bunları yanıtlayarak oyuna giriyoruz. Oyun bize daha sonra yardımcı menajerimize yaptıracağımız işleri soruyor ve biz de işaretliyoruz (bunlar ileride değiştirilebiliyor).

Oyuna geldik. Menü kısmını da kısaca açıklıyorum şimdi:

News Centre: Takım hakkında haberler vs. aldığınız bölüm

Line-up: Kadronuzu kuracağınız ve oyuncular hakkında bilgi alabileceğiniz bölüm. Bir nevi CM'deki Squad kısmı.

Tactics: Taktik kısmı. Takımın taktiğini, oyun stilini, maç primini ve Set pieces taker'ları belirliyeceğiniz bölüm. Yeteri kadar ayrıntılı hazırlanmış bir bölüm

Training: İdman bölümü. Gerçekten çok güzel ve ayrıntılı hazırlanmış. Oyuncular üzerinde büyük etkisi var, kesinlikle atlamayalım.

Youth Team: Genç takım, yani altyapı. Özel olarak ilgilenmekten zevk aldığımız adamlar yine ayrıntılı ve güzel hazırlanmış.

Contracts: Oyuncuların transfer ücretlerinin, forma numaralarının ve kontratlarının ayarlanıp görüntülendiği bölüm yine ayrıntılı ve güzel hazırlanmış.

Shortlist: CM'den de bildiğiniz shortlist bölümünde almak istediğimiz topçuları ekliyoruz. Bir liste yapıyoruz ve takip ediyoruz...

Scouts: Scout'larımızı yeni oyuncular ve yetenekler bulmaları için görevlendirebildiğimiz bölüm.

Transfer List: Transfer yapabildiğimiz bölüm, yeterince ayrıntılı olduğu söylenemez. Oyuncuları sadece level'leri ile oynadıkları yerlere göre ve yaşlarına göre arıyabiliyoruz. Yanlız burada belirli bonus özelliklerine göre ayarlama da eklenmeliydi.

Finances: Gelir/giderlerin hesaplandığı, sponsorların ayarlandığı, bankadan kredi ve daha bir çok muhasebeci ruhu içeren işler. Sizde de mühendis ruhu varsa ve bu işlerden anlamıyorsanız veriyorsunuz, yardımcı antrenörler uğraşıyor...

Staff: Staff (yani diğer çalışanlar) alıp, onları listeliyebileceğiniz bölüm.

Tickets And Stadium: Stadyum ve biletlerle ilgili bölüm, yeterince ayrıntılı.

Ad Boards: Sahanın kenarında olan reklam panoları. İyi gelir sağlayıcı ve eğlenceli bir şey ama ben unutacağım için direk yardımcılarıma teslim ettim...