Herkese selamlar. Uzun süredir yazı yazmıyordum. Bunun sebebi ise bu sene gireceğim zorlu sınavlar. Ama zor da olsa babamı kandırıp interneti açtırtım. Benim yazılarımı okuyanlar bilirler, yazdığım oyunlar genelde menejerlik ve spor oyunlarıyla ilgilidir ama bu sefer bir degişiklik yapıp size ilginç bir sümülasyon yazacağım. Artık oyunun incelemesine geçebiliriz.

Öncelikle size JoWooD firmasından ve oyun hakkında bir kaç bilgi vermek istiyorum. JoWooD firması bundan önce de çeşitli yapımlara el attı. Firma Alman kökenli ve önceki oyunlarından bizi ilgilendireni Industry Giant. Çünkü o oyunla Traffic Giant'ın menüleri açısından oynayışı aynı; o oyun ise hatırlarsanız bir ticaret sümülasyonuydu. Eğer Industry Giant oynadıysanız, bu oyunda da çok rahat edeceksiniz.

Oyunun adından da anlaşıldığı gibi bir Trafik simülasyonu, oyundaki amacınız çeşitli şehirlerdeki ulaşım sorunu halletmek. Her türlü trafik aracı oyunda bulunmakta, tranvayından, metrosuna kadar herşeye sayipsiniz. Oyunda rakipleriniz de var ve onlarla yarışmak için daima hızlı ve güzel bir sistem kurmanız şart. Bu sistemi kurarken ise paranıza dikkat edin.

Size oyunun menüsünden biraz bahsetmek istiyorum. Menüde şu ana kısımlar bulunmakta:

1. Continue: Kaldığınız yerden devam etmenizi sağlar.
2. Camping: Camping bölümünde oynamamız için çeşitli seçenekler var. Campinglerde belli görevler bulunmakta geçtikçe yeni yerler açılıyor.
3. Endless Game: Burdada isteğiniz şehri ve oyun stilini seçip başlıyorsunuz. Kısacası bir single player ve bitmiyor.
4. Multiplayer: Bu oyunda multiplayer bulunmakta, çeşitli şekilleri var: internet, Lan ve serial link
5. Load Game: Kaydettiğiniz bir oyundan devam etmemizi sağlar.
6. High Scores: Buraya kim adını yazdırırsa büyük başarı.
7. Settings: Ayarlar bölümü; adınızın, renginizin ne olacağını ya da ses ve grafik ayarlarını yapıyorsunuz.
8. Exit Game: Kurtuluş yolu.

Oyunda yukarda yazdığım bölümler bulunmakta. Ses düzeni oldukça kötü ama bazen yerine otruyor. Valla oyunun oynarken uykumun geldiği anlar bile oluyor açıkçası (Ders'te de oluyor ama o ayrı :). Demo müzikleri dışında doğru düzgün müziği bile yok.

Grafikler ise çok hoş. Oldum olası çizgi grafiğini sevmişimdir. Ayrıca her bilgisayarda da çalışması ayrı bir güzellik. Kısacası grafikler oyunu uygun olarak yansıtılmış. Bence grafik yönünde başaralı zaten oyunun tek olumlu yönü bu denilebilir.

Oyunun anlamak oldukça uzun zamanımı aldı. Ve sonunda bunun benden kaynaklanmadığını anlayınca sevindim. Oyunun oynanabilirliği oldukça düşük. Daha iyi ve kolay bir oynanabilirlik sağlayabilirlerdi. Beni ancak bu yazıyı hazırlayacak kadar başında tutabildi. Oyunun kapsadığı konu dışında ilginç ve güzel bir bulguya rastlayamadım. Eğer Maxis yapsa zevkli brişeyler ortaya çıkabilirdi.

Sonuç olarak piyasada vasatın altındaki oyunlardan biri diyebiliriz. Konusu dışında çekici bir özelliği yok. Başta da söylediğim gibi oyun Industry Giant benzeri. Şahsen o oyunu da sevmemiştim, bunu da beğenmedim diyebilirim. Ama hala inatla almak istiyorsanız karar sizin benden söylemesi....