Jaleco tarafından, Tycoon dünyasına bir yeni oyun daha yapıldı. Hayır hayır, henüz sıkılmadık bu tür oyunlardan. Halen ardı arkası kesilmeden geldiğine göre, biryerlerde kesinlikle bu oyun türünden sıkılmayan birileri olmalı. Trailer Park Tycoon'dan bahsediyorum. Kendinize bir Trailer Park kuruyorsunuz, şu Amerikan filmlerinde olanlardan hani. Ardından da paraları cebe indirmeye başlıyorsunuz. Oyun bundan ibaret işte. Ama doğrusunu söylemek gerekirse, oyunu oynarken eğlenmedim değil. En azından komikti, güldüm falan. Ama bir süre sonra sıkılıp kapatmak zorunda kaldım. Management oyunları bir süre sonra sıkıyor artık beni, daha renkli şeylere yönelmek istiyor bünye demek ki.

Oyun diğer tycoon oyunlarıyla aynı oyun seçenekleri sunuyor. Zamana karşı bir park kurma mesela. Ama burada zamanın sonunda bir doğal afet oluyor. Mesela depreme kadar bir şehir kurma görevi alabiliyorsunuz. İsterseniz, istediğiniz sayıdaki rakibe karşı da oynayabiliyorsunuz. Burada da amaç istediğiniz miktarda paraya sahip olma olabiliyor. Bir çeşit yarış işte. Sandbox modunda ise, 100 hafta süreniz oluyor ve dilediğiniz gibi bir park kurmakta serbest oluyorsunuz. Tabi arada sırada afetler de oluyor ama baştan kurarak herşeyi becerebiliyorsunuz. Bana oyunda biraz fazla tornado çıkıyor gibi geldi. Galiba doğal afet olayını biraz abartmışlar.

Doğal afet demişken, bir de yapay afetlerden bahsedelim. Eğer rakibinizin işlerinin sizden daha iyi olmasını kıskanıyorsanız, ona ufak çaplı bir bomba sallayabiliyorsunuz. Hemen işlerini hatta parkını darmadağın edebiliyorsunuz. Aklınızda bulunsun, çaktırmayın :) Oyunun en güzel özelliklerinden birisi ise, müşterilerin gözünden oyunu oynayabilmeniz. Onun gözünden oynayarak, etrafta dolaşabiliyorsunuz. Hem de 1. şahıs perspektifinden. Etrafı dolaşarak aktivitelerde bulunabiliyorsunuz. Kavga çıkartıp etraftakilerin sizi izlemesini ve etraftaki aksiyonu, dolayısı ile mutluluğu artırabiliyorsunuz. Biliyorsunuz o tarz insanlar bira ve kavga ile mutlu oluyorlar.

Oyunu oynarken, herşey yolunda olduğu sırada, müşterilerin istekleri bir anda artabiliyor. Para kazanmak ve genel huzuru sağlamak sizin elinizde olduğundan, bunlara karşılık vermek zorunda kalabiliyorsunuz. Bazen eski stil trailer isteyenler, bir anda fikirlerini değiştirip daha değişik stiller ve dizaynlar isteyebiliyorlar. Size de elinizdeki son kalan parayla, bir upgrade yapmak düşüyor ki, bu bazen çok sıkıcı olabiliyor. Eğer kafanızda bir plan yaptıysanız, her an ondan vazgeçebileceğinizi bilerek ilerleyin. Yoksa hayal kırıklığı çok oluyor oyunda. Diyorum ya, tam süper bir park kuruyorsunuz, hemen uzaylılar saldırıyor veya deprem oluyor. Para biriktirdiğiniz zaman ise, bu tarz para kaybetmenizi sağlayan şeyler oluyor. Yani kafamı bir doğrultamadım ben adam gibi. Sinir oldum ondan sonra, en sonunda da kapattım oyunu.

Oyunun grafikleri oldukça iyiler. Mesela oyundaki eski model arabalar çok tatlı görünüyorlar. Ateş edildiğinde falan üzerlerinde kurşun delikleri açılıyor. Çocuklar ve hatta köpekler etrafta dolanıp duruyorlar. Hem de aynı hareketleri yapmıyorlar. Evler falan da güzel yapılmış. Doğal afetlerin görüntüleri de oldukça kaliteli. Yani oyunun grafikleri benden tam not almaya yetiyor. Hem de bu grafikler, performansı fazla etkilemeyen grafikler. Sesler de çok kaliteli. Bir kere müzikler doğal olarak Amerikan Folk müziği, country müziği ağırlıklı. Ses efektleri olarak da araba sesleri ve çeşitli homurdanmalar yapılmış. Ama bunlar mekana tam uyuyor ve sper atmosfer yaratıyorlar. Etrafta konuşan insanlar var ve siz hiçbirinin söylediklerinden birşey anlamıyorsunuz :)

Bu oyunu Tycoon severlere tavsiye edebilirim. Bu Trailer Park olayı bize biraz yabancı olsa da, diğer oyunların mantığından fazla bir değişiklik olmadığından herkes gönül rahatlığı ile kolayca oynayabilir. Pek sıkıcı değil aslında, daha önce bahsettiğim sıkılma olayı tamamen benden kaynaklanan birşey. Hatta oyundaki ufak espriler ve ince detaylar, hoşunuza gidecektir. Görevler de kolay ve sıkıcı değiller. En azından Sandbox modunda kafa dinleyerek oynamak bile eğlenceli. Ben genelde bu modda oynarım, görevleri yapmam. Beachlife'da da aynı şekilde oynamıştım, çok eğlenceli olmuştu. Benden bu kadar, görüşmek üzere.